Dopping: Bulgária súlyemelő-szövetsége fellebbezett a CAS-nál

2015.12.08. 17:30
A nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS) fellebbezett Bulgária az ellen, hogy súlyemelőit a sportági világszövetség (IWF) doppingolásért eltiltotta a jövő nyári riói olimpián való részvételtől.

A novemberi, houstoni világbajnokság rajtja előtt tartott IWF-kongresszuson jelentették be, hogy az olimpiai kvalifikációs időszakban produkált pozitív doppingesetek miatt a balkáni ország nem indulhat a 2016-os ötkarikás játékokon.

Az áprilisi Európa-bajnokságra készülő bolgár válogatott edzőtáborában márciusban tartottak ellenőrzést, és a levett mintákban 11 emelő esetében az anabolikus szteroidok közé tartozó sztanozololt mutattak ki. Az ügy lezárásáig valamennyiük versenyzői engedélyét felfüggesztették, a Bolgár Súlyemelő-szövetség pedig visszaléptette csapatát az áprilisi grúziai kontinensviadaltól.

A vizsgálaton három női és nyolc férfi súlyemelő akadt fenn, utóbbiak között három Európa-bajnok is volt: a 2005-ben győztes Demir Demirev, továbbá a 2014-es Eb-n aranyérmes Ivan Markov és Ivajlo Filev. A pozitív doppingtesztet produkálók közül heten 9, négyen – köztük a három korábbi Eb-győztes – pedig 18 hónapos eltiltást kaptak.

A bolgárok a mostani jogi lépésük előtt már fellebbeztek a svájci székhelyű CAS-nál az eltiltások miatt, a meghallgatásokat követően született határozat azonban az IWF-nek adott igazat. Ez azt is jelentette, hogy a tiltott segítségen rajta vesztettek nem indulhattak a november 20. és 29. közötti houstoni világbajnokságon.

A bolgárok friss keresetükben nemcsak a riói indulás lehetőségét szeretnék elérni, hanem törölni azt az 500 ezer dolláros büntetést is, amelyet az IWF részére kell fizetnie az ország súlyemelő-szövetségének a nagyszámú doppingvétségért. Bulgáriának már korábban is akadtak gondjai a nem tiszta elkészüléssel. A 2000-es sydneyi olimpiáról a bolgár csapatot hazahívták, az addig szerzett érmeiket – egy-egy aranyat, ezüstöt és bronzot – pedig elveszítették azt követően, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság doppingolás miatt kizárta őket a játékokról. Nem sokkal a 2008-as pekingi olimpia előtt a válogatottat vissza kellett léptetni az ötkarikás játékoktól, miután 11 súlyemelőjük rajtavesztett tiltólistán szereplő szerek használatán.

Legfrissebb hírek

London 2012: elvették Gulijeva ezüstjét is, megint új sorrend a 800 méteren

Atlétika
2026.06.23. 18:37

Tizenkét év doppingbüntetés a vb-ezüstérmes amerikai sprinternek

Atlétika
2026.06.06. 12:45

Győzelemmel debütált a szlovák válogatott Dunaszerdahelyen

Minden más foci
2026.06.01. 20:16

Gyász: elhunyt Száraz László világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes súlyemelő

Egyéb egyéni
2026.06.01. 19:06

A súlyemelő-szövetség önálló szakága lesz a kettlebell

Egyéb egyéni
2026.05.17. 10:46

Giro: Sevilla végigszökte Bulgáriát, az UAE pedig máris elszállni látszik

Kerékpár
2026.05.11. 17:48

Véget ért a Ludogorec egyeduralma Bulgáriában, huszonhetedszer bajnok a Levszki Szófia

Minden más foci
2026.05.02. 21:33

Doppingvétségért összesen 291 oroszt büntetett a WADA a moszkvai laboradatok alapján

Egyéb egyéni
2026.05.01. 16:35
Ezek is érdekelhetik