Párizs 2024: még nincs döntés a súlyemelésről

2018.07.19. 20:22
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó testülete egyelőre nem határozott arról, hogy a súlyemelés ott lehet-e a 2024-es párizsi nyári játékokon.

A NOB korábban július közepére ígért döntést, de mégsem foglalt véglegesen állást, így továbbra is bizonytalan, hogy a sportág szerepel-e majd a hat év múlva esedékes olimpia műsorában.

A Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) a honlapján meglepetését fejezte ki az elhalasztott döntés miatt, mert megítélése szerint teljesítette a NOB-vb által 2017 decemberében megfogalmazott feltételeket.

Aján Tamás, a budapesti székhelyű IWF elnöke ugyanakkor a honlapnak azt nyilatkozta, hogy tiszteletben tartják a NOB döntését. Egyben leszögezte: „a tiszta sport iránti elkötelezettségünk erősebb, mint valaha”. Hozzáfűzte, folytatják munkájukat, szoros együttműködésben a NOB-bal és a WADA-val, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséggel a tiszta súlyemelés érdekében.

„Büszkék vagyunk arra a munkára, amit ilyen rövid idő alatt elvégeztünk, és már látjuk a bevezetett változások, a szigorítások eredményét” – mondta. Az IWF első embere hangoztatta: azokban az országokban, ahol a sok doppingeset történt, a kultúra nem fog egyetlen éjszaka alatt megváltozni, „de jó irányban haladunk, és örülünk, hogy ezt a NOB is elismeri”. Aján Tamás szerint az IWF egy „tiszta, kemény és határozott” üzenetet küldött a világnak, hogy a dopping nem tolerálható, és bízik benne, hogy idővel a NOB is elégedett lesz a bevezetett intézkedések eredményeivel.

A nemzetközi ötkarikás testület a doppingolás elleni küzdelem szigorítását írta elő korábban az IWF-nek, kilátásba helyezve, hogy ha nem érzékel további hatékony előrelépést, a súlyemelés, amely a 2020-as tokiói játékok műsorán szerepel, kikerülhet a 2024-es programból.

Az IWF legutóbb az elmúlt hónapban számolt be a sportág megtisztulását szolgáló már megtett és tervezett lépésekről, azóta pedig az összegző dokumentumokat is eljuttatta a NOB-hoz.

A NOB-vb bő egy éve értékelte a korábbi olimpiák, konkrétan a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni játékok doppingellenőrzési eredményeit, az után, hogy egy teljesen megújított labortechnikával ismét megvizsgálták a mintákat. Huszonkét sportágban találtak utólag pozitív eseteket, a két leginkább érintett sportág egyike a súlyemelés volt 49-cel.

A NOB tavaly júniusban csökkentette a sportág olimpiai kvótáit, a résztvevők számát levette 260-ról 196-ra, s eggyel apadt a kategóriák száma is, a korábbi nyolc férfiről és hét nőiről hét-hét súlycsoportra.

Az IWF a megtisztulás jegyében a legtöbb pozitív esetet produkáló kilenc tagországát tavaly ősszel felfüggesztette, ezek idén a novemberi, türkmenisztáni világbajnokságon térhetnek vissza, amennyiben addig nem derül fény újabb visszaélésre.


A Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) a honlapján meglepetését fejezte ki az elhalasztott döntés miatt, mert megítélése szerint teljesítette a NOB-vb által 2017 decemberében megfogalmazott feltételeket.

Aján Tamás, a budapesti székhelyű IWF elnöke ugyanakkor a honlapnak azt nyilatkozta, hogy tiszteletben tartják a NOB döntését. Egyben leszögezte: „a tiszta sport iránti elkötelezettségünk erősebb, mint valaha”. Hozzáfűzte, folytatják munkájukat, szoros együttműködésben a NOB-bal és a WADA-val, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséggel a tiszta súlyemelés érdekében.

„Büszkék vagyunk arra a munkára, amit ilyen rövid idő alatt elvégeztünk, és már látjuk a bevezetett változások, a szigorítások eredményét” – mondta. Az IWF első embere hangoztatta: azokban az országokban, ahol a sok doppingeset történt, a kultúra nem fog egyetlen éjszaka alatt megváltozni, „de jó irányban haladunk, és örülünk, hogy ezt a NOB is elismeri”. Aján Tamás szerint az IWF egy „tiszta, kemény és határozott” üzenetet küldött a világnak, hogy a dopping nem tolerálható, és bízik benne, hogy idővel a NOB is elégedett lesz a bevezetett intézkedések eredményeivel.

A nemzetközi ötkarikás testület a doppingolás elleni küzdelem szigorítását írta elő korábban az IWF-nek, kilátásba helyezve, hogy ha nem érzékel további hatékony előrelépést, a súlyemelés, amely a 2020-as tokiói játékok műsorán szerepel, kikerülhet a 2024-es programból.

Az IWF legutóbb az elmúlt hónapban számolt be a sportág megtisztulását szolgáló már megtett és tervezett lépésekről, azóta pedig az összegző dokumentumokat is eljuttatta a NOB-hoz.

A NOB-vb bő egy éve értékelte a korábbi olimpiák, konkrétan a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni játékok doppingellenőrzési eredményeit, az után, hogy egy teljesen megújított labortechnikával ismét megvizsgálták a mintákat. Huszonkét sportágban találtak utólag pozitív eseteket, a két leginkább érintett sportág egyike a súlyemelés volt 49-cel.

A NOB tavaly júniusban csökkentette a sportág olimpiai kvótáit, a résztvevők számát levette 260-ról 196-ra, s eggyel apadt a kategóriák száma is, a korábbi nyolc férfiről és hét nőiről hét-hét súlycsoportra.

Az IWF a megtisztulás jegyében a legtöbb pozitív esetet produkáló kilenc tagországát tavaly ősszel felfüggesztette, ezek idén a novemberi, türkmenisztáni világbajnokságon térhetnek vissza, amennyiben addig nem derül fény újabb visszaélésre.

Legfrissebb hírek

„Már az olimpiára kijutás is megérdemli az anyagi elismerést” – Fürjes Balázs az NS-nek

Egyéb egyéni
2026.06.25. 19:26

Történelmi döntés a NOB-nál: minden olimpikon több mint 3 millió forintot kap az olimpiai részvételért

Egyéb egyéni
2026.06.24. 17:59

A NOB 2029-ben döntene a 2036-os játékok helyszínéről

Egyéb egyéni
2026.06.22. 18:03

Köln megerősítette olimpiarendezési tervét

Egyéb egyéni
2026.06.20. 17:09

Fábián László: Az Olimpia Napján a napi mozgásé a főszerep

Egyéb egyéni
2026.06.20. 14:49

Népsport: hol volt még Budapest és a szuezi válság?

Népsport
2026.06.17. 14:23

Preisinger Sándor: Nem szabad elfelejteni az atlantai csapatunkat

Magyar válogatott
2026.06.14. 17:21

„Minden idők legjobb EOC-közgyűlését rendezték Budapesten” – Szpirosz Kapralosz elnök az NS-nek

Egyéb egyéni
2026.06.14. 13:03
Ezek is érdekelhetik