Kézi: kétszázmilliós állami támogatás a Nemzeti Kézilabda Akadémiának

MTI MTIMTI MTI
2012.12.18. 12:06
A kormány 200 millió forinttal támogatta a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémiát – jelentette be a NEKA keddi sajtótájékoztatóján Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sportért felelős államtitkára.

A politikus hozzátette, a kormány bátorít és támogat minden elképzelést, célkitűzést, amely az utánpótlásbázist szélesíti, ezért november 15-én aláírták a szerződést, s az összeg átutalása is megtörtént már.

„Csak azok az országok tudnak versenyképesek maradni a világ kézilabdázásában, amelyek koncepcionálisan foglalkoznak az utánpótlással" – fogalmazott Mocsai Lajos, a magyar férfiválogatott szövetségi kapitánya, a NEKA főigazgatója.

Hozzátette, a módszerek különbözőek, a hazai rendszer alapjait kollégáival együtt dolgozta ki még a Testnevelési Egyetemen, de némi szomorúsággal tapasztalta, hogy külföldön hamarabb valósultak meg a Magyarországról átvett, vagy nagyon hasonló intézkedések. Azt mondta, a NEKA-ban nemcsak a sportpályafutásra, hanem a civil életre is felkészítik a hallgatókat, így cél, hogy az intézményből kikerülők legalább két idegen nyelvet beszéljenek, és egy szakmát is kitanuljanak.

A NEKA otthona az egykori MÁV-üdülő, középiskolai bázisa pedig a Mathiász János Szakközépiskola, de a közeljövőben Siófoktól Fonyódig tervezik növelni a beiskolázás palettáját. Az akadémiára szabad jelentkezés során, felvételi eljárás után lehet bekerülni.

A NEKA funkcióinak ismertetése során elhangzott, hogy bázist akarnak teremtetni az utánpótlás számára. Az akadémia mindemellett a tervek szerint a játékos-, edző- és játékvezető-képzés központja is lesz, valamint azt várják, hogy a 2016-os olimpia után mutatkozzon meg a tudatos utánpótlás-nevelés és képzés eredménye.

Az intézmény első középiskolai tanéve 30 fiú és 30 lány beiskolázásával jövő szeptemberben kezdődik, és várja minden olyan, a kézilabdázáshoz magában tehetséget érző magyarországi és határon túli fiatal jelentkezését, aki középiskolás tanulmányait a sportágra koncentrálva, egyúttal jó körülmények között, modern tudást adó intézményben szeretné folytatni.

Mocsai Lajoson kívül olyan kiváló szakemberek vezetik az akadémiai képzést, mint Kovács Péter, a magyar férfi, valamint Hajdu János, a női utánpótlás-válogatottak vezetőedzője, továbbá Csoknyai István, Gyurka János, Juhász István, konzulensként pedig Kovács László mesteredző.

Vetési Iván, a magyar szövetség elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta, kezdeményezik, hogy a Magyar Sportújságírók Szövetsége által rendezett Év sportolója szavazás jövőre december 31-gyel záruljon, így a decemberben elért eredmények is számítanak majd a voksolásnál.

 

Legfrissebb hírek

Kézilabda: vereség a lengyelek ellen az U20-as női vb-n

Utánpótlássport
12 órája

Kézi: a második meccsüket is megnyerték a magyarok az U20-as női vb-n

Utánpótlássport
2026.06.25. 08:31

Kézilabda: kiütéses győzelemmel kezdtek a magyarok az U20-s női vb-n

Utánpótlássport
2026.06.24. 08:28

Kézilabda: szerdán kezdődik Kínában az U20-as női világbajnokság

Utánpótlássport
2026.06.23. 09:02

Pigniczki Krisztina: A munkában hiszek

Utánpótlássport
2026.06.19. 17:54

Sukoró helyett Szegeden rendezik meg az idei egyetemi kajak-kenu vb-t

Kajak-kenu
2026.06.18. 16:40

Kézilabda: Takács Maja három fronton is segítette a Győri ETO-t

Utánpótlássport
2026.06.17. 13:01

Kézi: újra a legjobbak között bizonyíthatott a Veszprém az ifi BL-ben

Utánpótlássport
2026.06.16. 08:58
Ezek is érdekelhetik