Visszatértünk – Jakus Barnabás jegyzete

JAKUS BARNABÁSJAKUS BARNABÁS
2024.12.15. 23:46

TIZENKÉT ÉVE hatalmas csatát hozott a női kézilabda Európa-bajnokság bronzmérkőzése. A magyar válogatott a norvégok ellen elvesztett elődöntőt követően a házigazda szerbek ellen a belgrádi katlanban hosszabbításban nyert 41–38-ra. Azóta a nagy tornákon születtek ugyan szép győzelmek, de az elittől messzebb kerültünk, a 2016-os Eb-n csupán 12., négy évvel később 10., 2022-ben pedig 11. lett női válogatottunk.

Ezekben az években reményt adhatott, hogy az utánpótlásban Golovin Vlagyimir vezetésével kezdett körvonalazódni egy sokra hivatott generáció: 2018. július 14-én Debrecenben juniorválogatottunk története során először megnyerte a világbajnokságot, egy évvel később Győrben pedig az Európa-bajnokságon is elsők lettek fiataljaink. A szakembert a tokiói olimpia után a nagyválogatott élére nevezték ki, ahová fokozatosan épültek be sikerre éhes tehetségeink.

Mégis nagyon kevésen múlt, hogy ne hulljon elemeire az, amit a szövetségi kapitány és játékosai közösen felépítettek. Tavaly decemberben a világbajnokságon a horvátok ellen hatgólos hátrányból felállva, az utolsó negyedórában hatalmas fordítással győzni tudtunk, ami olimpiai selejtezőt ért.

Fordulópontot jelentett az a mérkőzés, 2024-ben pedig fantasztikus évet zárt a magyar női kézilabda: áprilisban hibátlan mérleggel az első helyen zártuk az olimpiai selejtezőtornát Debrecenben, júniusban Szilágyi Zoltán vezetésével második lett a világbajnokságon a juniorválogatott, a párizsi olimpián pedig másodpercek választották el a felnőtteket attól, hogy az elődöntőbe jussanak.

Szilágyi az olimpiát követően csatlakozott Golovin Vlagyimir stábjához, a válogatott pedig erős felkészülés után parádézott a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon. Ugyan az elődöntőben a későbbi győztes norvégoktól kikaptunk, a betegségek sújtotta magyar csapat felszívta magát a franciák elleni bronzmérkőzésre. A torna legjobb fiataljának választott Simon Petra a meccs előtt belenézett a szövetségi kapitány szemébe, és azt mondta: sikerülni fog.

És sikerült. Szemerey Zsófi remekelt a kapuban, Klujber Katrin ezúttal is szórta a gólokat, a döntő pillanatban pedig Győri-Lukács Viktória kapott remek labdát tőle, klasszis szélsőnk nem hibázott, gólja Eb-bronzot ért, ami egyúttal azt is jelenti: Magyarország visszatért az elitbe.

A történetnek itt természetesen nincs vége, a válogatott ajtaján ugyanis ott kopogtatnak a sokra hivatott fiatalok: a már említett Simon mellett a bronzmérkőzésen két gólt szerzett a 19 éves Csíkos Luca, aki tagja volt a nyári vb-2. juniorcsapatnak.

 

Legfrissebb hírek

Potyognak rendesen – Bodnár Zalán jegyzete

Foci vb 2026
2 órája

Visszatért a zseni – Thury Gábor jegyzete

Foci vb 2026
Tegnap, 0:05

Kézilabda: Grosch Vivien Marosvásárhelyre igazolt – hivatalos

Kézilabda
2026.06.25. 14:50

Új korszak indul az FTC női kézilabdázóinál

Kézilabda
2026.06.25. 08:43

A bakelit varázsa – Malonyai Péter jegyzete

Foci vb 2026
2026.06.24. 23:21

Szertefoszlott szkepticizmus – Mohai Dominik jegyzete

Labdarúgó NB I
2026.06.23. 23:12

Három győri, négy metzi az EHF álomcsapatában

Kézilabda
2026.06.23. 12:26

Pótcselekvés – Vincze András jegyzete

Foci vb 2026
2026.06.21. 23:58
Ezek is érdekelhetik