Football Forum Hungary: A számok azt mutatják, változtatni kell a magyar utánpótláson – Csepregi György

MOHAI DOMINIKMOHAI DOMINIK
2025.04.29. 13:17
null
Csepregi György
Csepregi György, korábban a belga Beerschot, jelenleg az élvonalbeli OH Leuven sportigazgatója a belga akadémiai rendszerről tartott előadást a Football Forum Hungary-n. A belga labdarúgás felemelkedése a 2000-es, részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon átélt kudarccal indult.

„Mindent és mindenkit kidobtak, teljes újratervezés történt, és mindent központosítottak, egységesítettek. Ha itt az Anderlecht vagy az FC Bruges sportigazgatója lenne, szinte biztosan ugyanezeket mondaná, a Leuven koncepciója ugyanaz. Ötéves kortól a kettő a kettő és az öt az öt elleni játékot erőltetjük, először tizennégy éves korukban futballoznak a fiatalok tizenegy a tizenegy ellen. A legfontosabb, hogy Belgiumban nem utánpótláscsapatokat, hanem játékosokat nevelnek. Magyarországon valami nem működik: évente egy-két tehetség kijön, de Belgium teljesen más. Tavaly, ha jól emlékszem, 700 millió euróért adtak el játékosokat a klubok, Magyarországon 52 millió euróért. Nem akarok senkit sem megbántani, vagy kioktatni, de a számok azt mutatják, változtatni kell valamit.”

Csepregi György szerint Európa minden klubjában az Athletic Bilbao működését kellene követendő példának venni. Kis területről összeszedett baszk játékosokkal folyamatosan a spanyol futball egyik legjobb csapata, és Európában is versenyeznek.

„A Leuvennél szorosan együttműködünk az iskolákkal, a családokkal: havonta egyszer az edzőnek kötelező tíz percet beszélnie a játékosokkal, s így kiderül, van e valamilyen problémája a magánéletben. Ha az iskolában rosszul viselkedik, az iskola eltilthatja az edzéstől. Mivel ez bántja a gyerekeket, változtatnak a viselkedésükön. A hétszáz utánpótlás-játékos mindegyikének figyeljük a teljesítményét, a tanulását, videóink, adataink vannak róluk. Egyféle rendszerben, 4-3-3-ban játszhatnak, legfeljebb a pozíciójuk változhat. A legnehezebb dolgunk azokkal a játékosokkal van, akik az utánpótlás és a felnőtt futball között ingáznak. Vagy a második csapatban kell játszaniuk, vagy kispadon ülnek a felnőttek között, ezért nagyon fontos szerepe van az úgynevezett transition edzőnek, tehát a fiatal játékosok utánpótlásból felnőtt futballba való átmenetéért felelős edzőnek. Az U18-as, U23-as és felnőttcsapatnál is tevékenykedik, ő nem adhat taktikai utasításokat, hanem egyéni edzéstervvel, egyéni edzéstervvel, a megfelelő testbeszéd és helyezkedésre vonatkozó tanácsokkal, és videókkal segíthet a játékosoknak. A játékosoknak délután ötig az edzőközpontban a helyük: vagy az edzővel beszélnek, vagy edzenek, vagy videóznak. Visszahoztuk a kispályás focit is, méghozzá rossz minőségű pályán: az elkényeztetett gyerekek fűtött pályán futballoznak kiskoruktól, mi ezeken a grundokon csak a füvet nyírjuk le, ha fagyos akkor fagyos, ha sáros akkor sáros.”

 

 

Legfrissebb hírek

Nagyváradról igazolt a Csíkszereda, Diósgyőrből a Sepsi

Minden más foci
2026.06.22. 18:01

Szerződést hosszabbított osztrák védőjével a Debrecen

Labdarúgó NB I
2026.06.22. 10:32

A hosszabbítások után körvonalazódik a Nyíregyháza kerete

Labdarúgó NB I
2026.06.22. 09:55

Búcsú Budafoktól: a sok csatát megélt kapitány, Kovács Dávid úgy döntött, befejezi a profi futballt

Labdarúgó NB II
2026.06.22. 09:21

Labdarúgás: az FTC nyerte az U16-os és az U19-es Magyar-kupát is

Utánpótlássport
2026.06.13. 20:30

Labdarúgás: a Vasas Kubala Akadémia nyerte meg az U17-es Magyar-kupát

Utánpótlássport
2026.06.12. 20:40

Tóth Balázs: A második félidő sokkal jobban nézett ki, az első nem volt jó

Magyar válogatott
2026.06.10. 10:24

Szűcs Tamás a Szoboszlai Dominiknek adott gólpasszáról: Tudtam, hogy ott lesz

Magyar válogatott
2026.06.10. 09:25
Ezek is érdekelhetik