Hamburgertől izomszakadás?

IMI MARKOSIMI MARKOS
2003.03.08. 23:24
Címkék
Mit tegyünk, ha csapatunk huszonkét játékosából tizenegy sérültet jelent, s ezt a felkészülés kellős közepén teszi? Először is mondjuk le az edzőtáborozást (jelen esetben a dániai túrát), majd lépjünk kapcsolatba a legközelebbi kórházzal (jelen esetben a linköpingi egyetemi klinikával), és dolgozzunk ki komplett tanulmányt az Európai Labdarúgó-szövetség részére. Ahogyan azt a minap Peter Kisfaludy, az AIK új sportigazgatója tette.
A magyar származású sportvezetőt – felmenői közt említhetjük az ugyancsak a család erdélyi ágához tartozó Kisfaludy Györgyöt, aki II. Rákóczi Ferenc fejedelem kurucait szervezte brigadéros hadrendbe – nem hagyta nyugodni a sérüléshullám, fejébe vette: "kideríti”, miért olyan sérülékenyek a futballistái. Fogta hát magát, és sajgó porcikájú, agyonnyüstölt labdarúgóival felkereste a linköpingi egyetem kutatóorvosait. "Úgy gondolom, nem csak egyedi jelenségről van szó. A világ minden tájáról lehet hallani, hogy hol az egyik, hol a másik klub kénytelen nélkülözni bizonyos számú játékosát” – így Kisfaludy, aki maga is meglepődött, miután a fehér köpenyesek közölték vele a vizsgálat eredményét.Az orvosok előbb tüzetesen kivizsgálták, kifaggatták az AIK sérültjeit, majd levonták a következtetéseket. Meglepő és elgondolkodtató, amit megosztottak Kisfaludyval. A doktorok szerint a sérülések java a solnai játékosok egészségtelen táplálkozására vezethető vissza. A mindennap erősen terhelt (naponta gyakran kétszer is edző) labdarúgók többségének – jobbára a nőtlen fiataloknak – csöppet sem változatos az étrendje. Az energiában, proteinben, vitaminokban és ásványokban gazdag, "házi konyhai” ételek helyett, valószínűleg kényelemből, inkább a gyorséttermekben kapható kosztot részesítik előnyben. Az így nyert energia nem elegendő a test számára, ezért a legtöbb izom nem bírja a túlzott terhelést. Az orvosok azt a nézetet vallják, hogy a labdarúgókat már kölyökkorukban fel kellene világosítani a helyes táplálkozásról.Az is "gond”, hogy a keret tagjai úgy harcolnak az edzéseken, mintha mérkőzésen vennének részt: durván, néha könyörtelenül bánnak egymással. Ez elsősorban a tartalékokra jellemző, akik nem akarnak a kispadon üldögélni, és mindent elkövetnek, hogy megkeserítsék a stabil csapattagok életét.A sérülések további oka lehet a "kokszolás”. A doppingoló, kábítószerező játékosok ugyanis túlbecsülik erejüket, fizikai állapotukat, s máris jön a sérülés. S végezetül: az edzőcserék következtében a játékosok fizikai igénybevétele is változik, hiszen minden tréner mást és mást követel. Az AIK például négyszer cserélt edzőt az elmúlt két évben, és valamennyi szakember máshogy vélekedett labdarúgói erőnlétéről, terhelhetőségéről. Mindezek után kíváncsian várjuk, az UEFA hogyan reagál Kisfaludy úr és a linköpingi orvosok tanulmányára.
Legfrissebb hírek

Több mint négyezren evezték át a Balatont

Kajak-kenu
9 perce

Szongoth Dománt draftolta a Buffalo Sabres!

Amerikai sportok
16 perce

Vert helyzetből nyertek a svédek Kecskeméten a női röplabda Európa-ligában

Röplabda
23 perce

Felkészülés: nem bírt egymással az Újpest és a kolozsvári Universitatea

Labdarúgó NB I
44 perce

A volt MLS-játékos beszólt Bielsának és Mourinhónak is

Foci vb 2026
46 perce

Francia bírók az ETO FC és a Ferencváros nemzetközi kupanyitányán is

Bajnokok Ligája
56 perce

Felkészülés: a Nyíregyháza kétgólos vereséget szenvedett a Wolfsbergtől

Labdarúgó NB I
1 órája

Ferrari: Kissé furcsa, amikor sárga zászló mellett szerzed meg a pole pozíciót

F1
1 órája
Ezek is érdekelhetik