A pályán kapuk, a kasszánál kiskapuk

SOMOGYI ZSOLTSOMOGYI ZSOLT
2007.10.08. 08:13
Címkék
Sztrájk vagy nem sztrájk? Fizetnek vagy sem? A fehérvári futballbotrány hullámai még nem ültek el, ám érdemes megnézni, hogyan is működik a bérezés a magyar labdarúgásban – a színfalak mögött.

Múltidéző: a rendszerváltozást követően az állam kivonult a sportból, a sportegyesületek szponzorok után kutattak, miközben csak lassan tisztázódott jogi státusuk. A kilencvenes évek második felében már az volt a szlogen, hogy a futballklubok üzleti vállalkozások, ezért az akkor Professzionális Nemzeti Bajnokságnak hívott NB I-ben szereplő egyesületeket különböző kft.-knek kellett üzemeltetniük.

Utólag visszatekintve talán nem túlzás, hogy a gondok ettől nem szűntek meg, sőt!

Az általános és folyamatos színvonalcsökkenés nyomán egyre kevesebb szponzort találtak a futballegyesületek, ugyanakkor az adótörvények változásával egyre nagyobb és nagyobb terhek szakadtak a nyakukba.

Fojtogató pénzhiány, ügyes trükközések

Röviden: talán nincs is olyan magyar futballklub, amely az utóbbi két évtizedben ne nézett volna szembe a pénzhiány, a fizetésképtelenség nyomasztó terhével. Ám mert a klubot üzemeltető kft.-k – benne van a nevükben – csak korlátolt mértékben vállalnak felelősséget, csődbe mehettek úgy, hogy tartozásaikat nem rendezték, azaz ha egy csapat nem fizetett a játékosnak, a legrosszabb esetben felszámolták az üzleti társaságot, így az együttes megszűnt. Tudjuk, hogy csak papíron – ekkor következtek ugyanis a telephelycserék, a névváltozások.

A nincstelenség kreativitást szül. Az évek során a klubok próbálták a keveset (néha a semmit) minél jobban beosztani, az egyre csak duzzadó közterhek miatt kialakult az a gyakorlat, hogy a futballistákból vállalkozók lettek, fizetésükről, prémiumukról számlát adtak, így a társadalombiztosítási járulékokat és a személyi jövedelemadót nem az egyesület, hanem a játékos fizette.

A helyzet azonban ellentétes volt az Európai Unió munkaerő-piaci előírásaival, így 2004 márciusában a sporttörvény kimondta, 2007-től a professzionális futballklubok nem állhatnak vállalkozói kapcsolatban játékosaikkal.

A cél egyértelmű volt, világossá tenni a rendszert, átláthatóvá alakítani az igencsak kusza futballbizniszt.

És akkor jöttek a reklámcégek

A mostani fehérvári sztrájkveszély fehéren-feketén bizonyítja, hogy a helyzet nem rendeződött. A futballvállalkozások ugyanis újabb megoldást találtak arra, miként kerüljék ki a közterhek kifizetését – nyugodtan fogalmazhatunk általánosságban, mert a mai gyakorlatot követi szinte kivétel nélkül minden NB I-es csapat.

folytatás...
Legfrissebb hírek

Az utolsó pillanatban dőlt el: Ausztria továbbjutott, Irán kiesett – lezárult a csoportkör

Foci vb 2026
18 perce

Lionel Messi csereként döntött rekordot, Argentína százszázalékos mérleggel nyerte meg a J-csoportot

Foci vb 2026
22 perce

Őrület Kansasben: hatgólos thriller végén Algéria és Ausztria is továbbjutott

Foci vb 2026
24 perce

Fabio Cannavaro: Még ha szenvedtek is a játékosaim, megmutatták, mire képesek

Foci vb 2026
40 perce

Videók: Messi nélkül és Messivel is ment a góllövés az argentinoknak

Foci vb 2026
51 perce

Mutatjuk a Kongói DK–Üzbegisztán mérkőzés góljait!

Foci vb 2026
1 órája

Statisztikák: Cristiano Ronaldo utolérte Lothar Matthäust; Afrika tovább zakatol

Foci vb 2026
1 órája

Több mint négyezren evezték át a Balatont

Csupasport
1 órája
Ezek is érdekelhetik