Fehérvári kérdőjelek

SOMOGYI ZSOLTSOMOGYI ZSOLT
2007.10.13. 01:58
Címkék
Ami biztos: továbbra sem kaptak pénzt a Fehérvár FC futballistái. Lapunk több alkalommal is foglalkozott a klub körül kialakult helyzettel, és a megoldás továbbra sem körvonalazódik.

Ez az írás aligha születik meg, ha Fehérváron minden játékost idejében kifizetnének, ha az utóbbi hetekben nem menekülne el minden futballista, vezető, tulajdonos, amikor nyilatkozatra kérik, és aki kivételesen megszólal, a közhelyeken kívül mondana is valamit.

Sajnos nem ez a helyzet. Hogy a jövőben néhány ember ne tudjon átverni másokat, szeretnénk ébren tartani a témát, és természetesen ma is foglalkozunk a fehérvári futballal.

Székesfehérváron felújított, magyar szinten kényelmesnek, modernnek mondható stadion, műfüves edzőpálya található, 110milliós az önkormányzati támogatás, dobogóesélyes a csapat – igazán magyaros sajátosság, hogy ennél a klubnál áll a bál, sztrájkra készülnek a játékosok.

Aki esetleg nem tudná: hónapok óta csak pénzük egy részét kapják meg a labdarúgók: háromhavi prémiummal és reklámpénzzel tartoznak nekik. Hogy micsodával!? – kérdezheti az egyszeri munkavállalóként dolgozó futballkedvelő. Nos, a helyzet az, hogy a nyomasztó adóterhek elől oly módon menekülnek a klubok, hogy a sporttörvény előírásainak megfelelve alkalmazottként fizetik a futballistákat. A minimálbért (65 500 forint) vagy az azt alig meghaladó összeget kapja meg a klubtól a játékos (nemcsak Székesfehérváron, hanem szinte mindegyik magyar futballegyesületnél ez a módi), míg járandóságának nagyobb részét – nyilvánvalóan a klubhoz közel álló emberek üzemeltette – külső cég garantálja. Fehérváron és sok más helyen arculatátviteli és/vagy reklámszerződést készítenek a sportolót megillető összegekről, prémiumokról. A klub ekként sok tízmilliós tb-járulék befizetése alól mentesül, és mivel a csapatok döntő többségénél ez a gyakorlat, a játékosok kénytelen-kelletlen elfogadják a helyzetet. Sőt meg is felel nekik, egészen addig, amíg a külső cég valóban fizet…

A baj ott kezdődik, ha nem fizet. Egyfelől a futballista nem kapja meg, amiért megdolgozott, másfelől nincs kihez fordulnia jogorvoslatért. Az MLSZ legalábbis nem szankcionálhatja a klubot, hiszen a szövetségnek nincs köze a reklámszerződésekhez. Jogorvoslatot csak polgári peres eljárás keretében lehet keresni, de az évekig eltarthat…

Ha a klub rendesen átutalja a minimálbért, a játékosnak még sztrájkolni sincs joga, egy edzés elmulasztása is szerződésszegésnek minősül. A Fehérvár FC-nél nem tisztázottak a tulajdonosi viszonyok sem, a hírek szerint a futballisták ugyan aláírták az arculatátviteli szerződéseket, de a másik oldal nem ellenjegyezte azokat, így azok valójában nem érvényesek.

A tisztánlátást enyhén szólva nem segíti elő, amiről már fentebb is írtunk: az illetékesek nem nyilatkoznak.

Nyilatkozott viszont Pénzes Mihály, a székesfehérvári önkormányzat alpolgármestere, a futballklub felügyelőbizottságának tagja, akit arról kérdeztünk: a város vezetői miképpen élik meg, hogy évi 110 milliót utalnak át a futballklubnak, és közben áll a bál.

„Természetesen sajnáljuk, hogy ez a helyzet alakult ki – mondta az alpolgármester. – Az önkormányzat több ülésén is foglalkozott a témával, de jelenleg nem sokat tehetünk. Az önkormányzat megszavazott egy bizonyos összeget a futballcsapatnak, ezzel tud segíteni, ezen felül nem. Tudomásom szerint a tulajdonosok között jogvita alakult ki, amelyre az arra illetékes fórumon tesznek pontot – addig az önkormányzat azt teljesíti, amit vállalt. Mi is örülnénk, ha ez nem lenne hatással a csapatra, amely eddig jól szerepelt a bajnokságban.”

Vagyis most sem látunk sokkal tisztábban, egyelőre nincs megoldás a fehérvári futballkáoszra.

Legfrissebb hírek

Az utolsó pillanatban dőlt el: Ausztria továbbjutott, Irán kiesett – lezárult a csoportkör

Foci vb 2026
9 perce

Lionel Messi csereként döntött rekordot, Argentína százszázalékos mérleggel nyerte meg a J-csoportot

Foci vb 2026
14 perce

Őrület Kansasben: hatgólos thriller végén Algéria és Ausztria is továbbjutott

Foci vb 2026
16 perce

Fabio Cannavaro: Még ha szenvedtek is a játékosaim, megmutatták, mire képesek

Foci vb 2026
32 perce

Videók: Messi nélkül és Messivel is ment a góllövés az argentinoknak

Foci vb 2026
42 perce

Mutatjuk a Kongói DK–Üzbegisztán mérkőzés góljait!

Foci vb 2026
1 órája

Statisztikák: Cristiano Ronaldo utolérte Lothar Matthäust; Afrika tovább zakatol

Foci vb 2026
1 órája

Több mint négyezren evezték át a Balatont

Csupasport
1 órája
Ezek is érdekelhetik