UEFA: Platini szeptemberben hivatalosan is lemond

2016.05.18. 19:13
Michel Platini, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnöke szerdán bejelentette, hogy a szervezet szeptemberi kongresszusán hivatalosan is lemond.

A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) május 9-én nem mentette fel a francia sportvezetőt, hanem hatról négy évre csökkentette eltiltását, amelyet a nemzetközi szövetség (FIFA) szabott ki rá, ezután bejelentette, hogy lemond az elnöki tisztségről.

Platini szerdán kijelentette, hogy az UEFA athéni tisztújító kongresszusán, szeptember 14-én hivatalossá teszi döntését.

A labdarúgóként háromszoros aranylabdás Platini úgy fogalmazott: szeretné személyesen megköszönni az őt korábban három alkalommal megválasztó tagszövetségek képviselőinek a bizalmat, és szeretne elbúcsúzni tőlük.

„Szeretném kifejezni a hálámat a támogatásért, a hűségért, és mindenért, amit közösen elértünk. Szeretném a szemükbe mondani, hogy sosem éltem vissza a bizalmukkal" – közölte.

Platinit azért tiltotta el eredetileg nyolc évre a nemzetközi szövetség, mert Joseph Blatter korábbi FIFA-elnök 2011 februárjában kétmillió svájci frankot adott neki. A svájci sportdiplomata utóbb értékének megfelelő kompenzációnak nevezte az összeget, amelyet – mint mondta – tanácsadóként kapott az UEFA-elnök, FIFA-alelnök.

Platini úgy kommentálta a kifizetést, hogy az a 1999 januárja és 2002 júniusa között elvégzett munkájáért járt neki, és késedelmesen kapta meg. Az együttműködésről ugyanakkor nem született írásos szerződés.

Platini és Blatter „összeférhetetlenség" és „hűtlen kezelés" miatt kapott nyolcéves eltiltást, amelyet fellebbezésük után hat évre csökkentettek.

A CAS május 9-i közleményében elismerte, hogy volt szóbeli megállapodás a két sportvezető között, ugyanakkor a kifizetés jogosságát nem. Platini pénzbüntetését 80 ezer svájci frankról 60 ezerre csökkentette a CAS, amely úgy vélte, hogy a hatéves eltiltás „túlságosan szigorú" büntetés lenne, ugyanakkor „szigorú" büntetés jár, már csak azért is, mert Platini nem tanúsított megbánást.

Az európai szövetséget szeptember 14-ig a spanyol alelnök, Ángel María Villar vezeti, ő adja majd át a franciaországi Európa-bajnokság július 10-i döntője után a győztes csapatnak járó serleget.

Az UEFA végrehajtó bizottságának holland alelnöke, Michael van Praag szerdán bejelentette, hogy elindul az elnökválasztáson.

Legfrissebb hírek

Az UEFA nem tervezi átvenni az ivószüneteket

Minden más foci
2026.06.21. 17:44

Az UEFA 10 millió euróra büntette az Olympique Marseille-t

Francia labdarúgás
2026.06.17. 19:47

„Tisztelettel, de határozottan elutasítjuk” – a vb újoncai bírálják az UEFA elnökét

Foci vb 2026
2026.06.15. 13:23

Továbbra sem vehetnek részt az európai kupákban az orosz labdarúgócsapatok

Minden más foci
2026.06.07. 11:38

Aleksander Ceferin köszönetet mondott Csányi Sándornak a sikeres BL-döntő-rendezésért

Bajnokok Ligája
2026.06.02. 19:37

Magyar Péter is ott volt a Bajnokok Ligája döntőjén – kép

Bajnokok Ligája
2026.05.30. 22:19

Az UEFA-nál Vitinha lett a budapesti BL-döntő legjobbja

Bajnokok Ligája
2026.05.30. 21:32

Az UEFA átalakítja a Nemzetek Ligáját és az Eb-, vb-selejtezők rendszerét is

Minden más foci
2026.05.20. 19:42
Ezek is érdekelhetik