FIFA: százával mehetnek csődbe a kisebb klubok?

2020.05.14. 10:06
null
Az üresen maradó lelátók csak a probléma egy részét jelentik (Fotó: AFP)
A horvát Lokomotiva Zagrebet irányító Dennis Gudasic szerint több száz kisebb labdarúgóklub mehet csődbe a koronavírus-járvány gazdasági hatása miatt.

 

A sportvezető szerint az átigazolási piac lelassulása mellett a játékosok kifizetése is nehézségekbe ütközhet.

„A következő hat hónapban a klubfutball legnagyobb kihívása az lesz, hogy a kisebb egyesületek túléljék ezt az időszakot – fogalmazott a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) által támogatott kutatóintézet vitaestjén a horvát csapat ügyvezetője. – „Szeptemberre vagy októberre drasztikus esetben akár száz-kétszáz együttes is csődbe mehet.”

A klubok a bajnokságok március közepe óta tartó szüneteltetése miatt rengeteg reklámbevételtől esnek el, ráadásul a közeljövőben biztosan szurkolók nélkül kell megrendezni az összecsapásokat, ami további bevételkieséssel jár majd.

Márciusban az európai klubokat tömörítő szervezet (ECA) vezetője, Andrea Agnelli kijelentette, a csapatok vélhetően súlyos egzisztenciális veszéllyel néznek majd szembe, a pandémiára pedig „a labdarúgás történetének legnagyobb kihívásaként” hivatkozott.

Gudasic szerint a kisebb együtteseknél most abban bíznak, hogy a nagy bajnokságokat befejezik, mert akkor az ott szereplő klubok nem esnek el a közvetítési pénzektől, így lesz tőkéjük játékosokat szerződtetni.

„Egyelőre sok a bizonytalanság” – utalt a zágrábi együttes vezetője arra, hogy Horvátországban rengeteg klub léte függ a játékoseladásoktól.

Raffaele Poli, a neuchateli egyetem oktatója az online esten kiemelte, sok kis együttes csődközeli helyzetbe kerülhet, ha a nagycsapatok fizetésképtelenné válnak, vagy ha jelentősen csökken a játékosok ára.

Piotr Sadowski, a Manchester United játékosmegfigyelője úgy fogalmazott, a kelet-európai együtteseknek nincs félnivalója, ugyanis az onnan érkező játékosok eddig is olcsóbbak voltak, mintha valakit a portugál vagy francia élvonalból szerződtettek, így az esetlegesen anyagi nehézségbe ütköző topligás csapatok is szívesebben fordulnak majd az ottani piac felé. Meglátása szerint a meghosszabbított átigazolási időszak is segíthetné a klubokat.

„Jó ötletnek tartanék egy hat hónapos átigazolási időszakot a jövő nyártól” – tette hozzá Sadowski, aki szerint a háttérben zajlanak a tárgyalások a FIFA-val. Szakértők szerint további túlélési lehetőséget kínálhat az adásvételi szerződések átalakítása: eszerint a transzfer idején kevesebb pénz cserélne gazdát, ugyanakkor a szerződésekbe sokkal több későbbi, bizonyos feltételek teljesülése esetén fizetendő összeg kerülhetne.

Legfrissebb hírek

Csillag születik: így köszönti a FIFA a 39 éves Lionel Messit – videó

Foci vb 2026
2026.06.24. 13:49

Nagyváradról igazolt a Csíkszereda, Diósgyőrből a Sepsi

Minden más foci
2026.06.22. 18:01

Szerződést hosszabbított osztrák védőjével a Debrecen

Labdarúgó NB I
2026.06.22. 10:32

A hosszabbítások után körvonalazódik a Nyíregyháza kerete

Labdarúgó NB I
2026.06.22. 09:55

Búcsú Budafoktól: a sok csatát megélt kapitány, Kovács Dávid úgy döntött, befejezi a profi futballt

Labdarúgó NB II
2026.06.22. 09:21

Az UEFA nem tervezi átvenni az ivószüneteket

Minden más foci
2026.06.21. 17:44

Panaszt nyújt be Irán a FIFA-nál a vb-n őket érő igazságtalanságok miatt

Foci vb 2026
2026.06.19. 11:39

Messi az élen, Ronaldo a fasorban sincs a FIFA játékosrangsorában

Foci vb 2026
2026.06.18. 18:56
Ezek is érdekelhetik