A Real Madridé a nyár legnagyobb fogása – ilyen volt a transzferidőszak

GYENGE BALÁZSGYENGE BALÁZS
2024.09.08. 07:51
A nyári Európa-bajnokság és Copa América után, valamint a megújított európai klubtornák előtt több trend is megváltozott az átigazolási piacon, és nemcsak az európai elitbajnokságokban, hanem a tavaly irdatlan pénzeket elköltő szaúdi ligában is. Lapunk partnere, a Football Benchmark (FB), a nemzetközi labdarúgás üzleti információinak adatbázisa ezúttal a nyári transzferidőszakot vette górcső alá.
A Real Madrid nyeresége a Paris Saint-Germain vesztesége: Kylian Mbappé ingyen szerződött a királyi gárdához (Fotó: AFP)

Hiába tűnik úgy, hogy idén nyáron visszafogottabbak voltak a nagy európai bajnokságok klubjai az átigazolási piacon, a nyolc elemzett ligából tavaly hat zárt pozitív átigazolási mérleggel, míg a mostani időszakban ez a szám kettőre csökkent. Egy éve ilyenkor az angol Premier League -1.27 milliárd, a szaúdi profi liga pedig -882 millió eurós egyenleggel zárta a transzferidőszakot, a német, a spanyol, az olasz, a francia, a holland és a portugál élvonal viszont pozitív szaldóval, ugyanakkor csak ez utóbbi kettőnek sikerült 2024-ben a többletet megtartania.

Tavaly nyárhoz képest négy liga jelentős elmozdulást mutatott a kiadások terén, élen a Premier League-gel, amely több mint félmilliárd euróval javított az egyenlegén 2023-hoz képest – persze, így is bőven negatív szaldóval, -716.2 millió euróval zárt. Merthogy a PL kiadásait – 2.332 milliárd euró – ezúttal sem tudta megközelíteni egyetlen más bajnokság sem.

Az Angliában tapasztalt trendhez hasonlóan a szaúdi profi ligában is jelentősen csökkentek a kiadások tavaly nyárhoz képest. Jóllehet 2023-ban a bajnokság felfuttatása érdekében nyílt meg a négy legnagyobb klubot (Al-Ahli, Al-Hilal, Al-Ittihad, Al-Naszr) felvásárló szuverén tőkealap (PIF) pénztárcája, tény, hogy az egyenleget tekintve itt is csaknem félmilliárd euróval csökkent az eladás és a vétel közti különbözet. Összehasonlításképpen: a szaúdi és az olasz élvonal tavalyi egyenlege között egymilliárd euró volt a különbség, az idén nyáron ez 86 millió euróra zsugorodott.

 

A számottevő csökkenés nemcsak a szaúdi liga visszafogottabb költekezésének tudható be, hanem a Serie A játékos­eladásból származó alacsonyabb bevételének is, amely a 2023-as 1.033 milliárd euróról idén 702 millió euróra esett vissza, miközben az olasz élvonal kiadásai majdnem 100 millió euróval növekedtek az előző nyárhoz képest. A számok nyelvén ez úgy fest, hogy a Serie A az idén csaknem -300 milliós mérleggel zárt a piacon – a tavalyi +124 millióhoz képest. Az olasz bajnokságban tehát meg is fordult az átigazolási dinamika: míg tavaly tizenegy klub zárt pozitív mérleggel, ebben az évben tizenegy klub negatív nettó költéssel zárta az átigazolási időszakot. A szaúdi profi ligában az előző nyáron mindössze két klub számolt be pozitív átigazolási mérlegről, ez a szám az idén kilencre nőtt, beleértve három olyan klubot is, amely nullszaldót jelentett.

A Serie A-hoz hasonlóan a Bundesligában is jelentős változásokat lehetett tapasztalni az egy évvel korábbi időszakhoz képest. 2023-ban a német első osztály büszkélkedhetett a legmagasabb átigazolási egyenleggel (+295.7 millió euró) az elemzett ligák közül, ezen a nyáron azonban a spanyol, a holland és a portugál bajnokság is jobb eredményeket ért el.

A kiadások terén a La Liga ezen a nyáron túlszárnyalta a szaúdi profi ligát, de az öt nagy európai bajnokságot tekintve az utolsó helyen végzett, a bevételek terén pedig csak a Bundesligát tudta megelőzni, igaz, a transzferegyenleget tekintve messze a legjobb mutatókat produkálta – ami persze így is a negatív tartományba került. A spanyol élvonal húsz klubja közül tizennégy zárta pozitív átigazolási mérleggel a nyári időszakot, ami jelentős növekedés a tavalyi nyolc csapathoz képest. A legnagyobb költekező az Atlético Madrid volt, amely összesen 185 millió euróért olyan nevekkel erősítette meg a keretét, mint Julián Álvarez, Conor Gallagher, Robin Le Normand és Alexander Sörloth. Figyelemre méltó, hogy az elmúlt évtizedben ez a negyedik alkalom, hogy az Atlético rosszabb átigazolási mérleget jegyez, mint a Real Madrid és a Barcelona. A katalánoknak több játékosuktól is meg kellett válniuk, hogy átigazolhassák Dani Olmót az RB Leipzigtől, sajtóértesülések szerint azonban a kulcsfontosságú nyári szerzemény regisztrációja csak december 31-ig van garantálva a klub anyagi korlátai miatt. Ezzel szemben a Real Madrid ingyen szerezte meg Kylian Mbappét, akinek lejárt a szerződése a PSG-nél, noha a játékos piaci értéke a Football Benchmark júniusi értékelése szerint 244 millió euró. A francia világbajnok szerződtetése ezzel együtt jelentős erőforrásokat igényel a blancóktól figyelembe véve az aláírási pénzt, illetve a bérét. De mindent összevetve így is a Real Madrid szakította a legnagyobbat a legkevesebbért.

 

A Premier League-ben a tavalyihoz képest további két klub zárta pozitív mérleggel az átigazolási időszakot, a csapatokra lebontott egyenleg pedig a 2023-as -63.6 millióról -35.6 millió euróra javult. Meglepő módon a Brighton zárta a legnagyobb deficittel a nyarat (-182 millió euró), mert miután az elmúlt időszakban irgalmatlan összegért adta el Moisés Caicedo, Alexis Mac Allister és Ben White játékjogát, ezúttal 231 millió eurót költött kerete megerősítésére. A másodosztályból feljutó Ipswich Town és Southampton sem fukarkodott: előbbi -124.8 millió eurós, utóbbi -75.6 millió eurós mérleggel abszolválta a transzferidőszakot. Ha ez meglepő, akkor mit mondjunk arra, hogy a Manchester City és a Liverpool, a PL két meghatározó bástyája volt a legkevésbé aktív a játékosvásárlás terén, de még az Arsenal is kevesebbet költött, mint az újoncok, arról nem is beszélve, hogy a címvédő jelentette a legnagyobb hasznot az összes élvonalbeli klub közül (116 millió euró). Az viszont már kevésbé váratlan, hogy a Chelsea fektette be a legtöbb pénzt – 238 millió eurót – új játékosok megszerzésébe. Mindazonáltal az értékesítési oldalon is megjelent csaknem 200 millió euró, és a -40.5 milliós mérlegnél hét PL-csapat is rosszabbról számolt be.

Apropó, mérleg: Olaszországban a Napoli majdnem 150 millió euróért erősítette meg a keretét, az egyenlege azonban -138 millió euró, ami elsősorban annak tudható be, hogy nem sikerült eladni Victor Osimhent, akiért 100 millió eurót remélt a klub – a nigériai támadó végül a Galatasarayhoz került kölcsönbe. Franciaországban is érdekes helyzet állt elő, ugyanis a 2019–2020-as idény óta ez az első alkalom, hogy a nem a PSG jelentette a liga legrosszabb átigazolási mérlegét. A fővárosiak 169.9 millió euróért igazoltak, 71.5 millióért eladtak, így a nettó egyenleg -98.4 millió euró, csakhogy a Lyon 38.75 millió eurós eladása és 147.79 millió eurós vásárlása közti különbözet ennél is nagyobb: -109.04 millió euró.

 

Legfrissebb hírek

Ódákat zeng Mbappé teljesítményéről az RMC Sport szakkommentátora

Foci vb 2026
10 órája

Mbappé két gólpassza még döntő lehet

Foci vb 2026
12 órája

Dani Ceballos távozik a Real Madridtól – hivatalos

Spanyol labdarúgás
2026.06.26. 20:35

A Como 60 milliót fizet Nico Pazért, de a Real Madrid nem mond le a támadóról – sajtóhír

Spanyol labdarúgás
2026.06.26. 18:21

Tarolnak a Real Madrid játékosai – statisztika

Foci vb 2026
2026.06.26. 07:10

Mourinho poénkodik: Azt akarom, hogy a Real Madrid játékosai veszítsenek!

Foci vb 2026
2026.06.25. 21:22

A Real Madrid vezeti a klubok góllövőlistáját

Foci vb 2026
2026.06.25. 12:30

Vinícius a vb-n is CR7 nyomdokaiba lépett

Foci vb 2026
2026.06.25. 09:35
Ezek is érdekelhetik