Nem a hideg okozta a bajt

MOLNÁR ALEXAMOLNÁR ALEXA
2004.08.04. 21:31
Címkék
Először történt baleset, ám azonnal emberi életet követelt a tragédia. A Balaton-átúszások huszonnégy éves története során az idei alkalomig arra voltak a legbüszkébbek a rendezők, hogy mind ez idáig balesetmentesen zajlottak a nagy tömegeket vonzó rendezvények.
Eddig hét alkalommal módosították a tervezett időpontot a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt, idén sem történt másként, azonban csupán egyetlen nappal tolták későbbre az úszást. A nyár közepét meghazudtolva igen hűvös napok előzték meg a tervezett időpontot, így a Balaton vize a meteorológaia jelentések szerint húszfokosra csökkent. Nem árulunk el vele államtitkot, ha megállapítjuk, ez bizony hideg! Így vélték a szervezők is, ezért halasztottak. Egyetlen napot... "A vízirendőrökkel, orvosokkal és meteorológusokkal közösen hoztuk meg a döntést, hogy szombat helyett vasárnap rendezzük meg az átúszást - mondta Szántó László, a szervezőbizottság elnöke. - Igyekeztünk mindenki figyelmét felhívni arra, hogy a víz hőmérséklete legfeljebb huszonkettő-huszonhárom fokosra várható, és arra kértük a résztvevőket, hogy csak az vállaja az úszást, aki bírja a hideg vizet." Nos, a rajtot megelőző kötelező orvosi vizsgálatot követően - ami vérnyomás- és pulzusmérést foglalt csupán magába - a résztvevők sportkrémet kaptak, ami bemelegítette az izmaikat, ám az első óra elteltével már mit sem ért. Ezért is történhetett, hogy a tó közepe tájékán, ahol a víz még alacsonyabb hőmérsékletű volt (egyes források szerint mindössze 17 fokos), sokan átfagyva feladták a versenyt. Néhány hajón pokrócokkal várták a lila szájú, reszkető embereket, ami kétség kívül bizonyítja: ami hideg, az hideg! Éppen ezért merült fel a kérdés, vajon a 44 éves férfi szíve miért mondta fel a szolgálatot, hiszen az orvosok véleménye szerint az ilyen hűvös víz egy egészséges szevezetre is megterhelő lehet. "Nem a hideg okozta a balesetet - folytatta Szántó. - Mindenkit kértünk, hogy ha rosszul van, menjen fel a mentőhajókra. A szerencsétlenül járt herendi orvos már fent beszélgetett egy csónakon, amikor szívrohamot kapott. Azonnal átszállították egy egészségügyi hajóra, a partra érkezésekor már várta a rohammentő. Mindent megtettünk, ami tőlünk telhető volt, a rendezőséget nem terheli felelősség." A férfit megpróbálták újraéleszteni, de sajnos már nem jártak sikerrel a mentősök. A sikersztori megszakadt, vége a balesetmentes tömegúszásnak. A rendőrség amúgy Szántó elmondása szerint nem vizsgálja az ügyet, hiszen szívrohamokkal nem foglalkozik. "Ha egy fél órával később lesz rosszul az úr, akkor senki nem köti össze a Balaton-átúszással. Ez egy szerencsétlen egybeesés volt, hiszen mindannyiunk életében ott van az infarktus veszélye. Nyugodtan mondhatom, hogy a résztvevők nagyobb biztonságban voltak, mintha otthon sétáltak volna a járdán!"- fűzte hozzá a főszervező.
Legfrissebb hírek

Fabio Cannavaro: Még ha szenvedtek is a játékosaim, megmutatták, mire képesek

Foci vb 2026
11 perce

Videók: Messi nélkül és Messivel is ment a góllövés az argentinoknak

Foci vb 2026
22 perce

Mutatjuk a Kongói DK–Üzbegisztán mérkőzés góljait!

Foci vb 2026
57 perce

Statisztikák: Cristiano Ronaldo utolérte Lothar Matthäust; Afrika tovább zakatol

Foci vb 2026
59 perce

Több mint négyezren evezték át a Balatont

Csupasport
1 órája

Vb 2026: Algéria–Ausztria 2–2

Foci vb 2026
2 órája

Vb 2026: Jordánia–Argentína 1–3

Foci vb 2026
2 órája

Történelmi siker, Wissa és Mayele a legjobb 32 közé lőtte a Kongói DK-t

Foci vb 2026
2 órája
Ezek is érdekelhetik