Kicsikkel is erősek

MIHÁLYI ANDRÁSMIHÁLYI ANDRÁS
2008.08.05. 06:36
Címkék
Noha számukra csak vasárnap késő este kezdődik el az olimpia, már napok óta Kínában tartózkodnak az amerikai férfi kosarasok, így az akklimatizálódással aligha lesz gondjuk. Az elhúzódó NBAidény miatti viszonylag rövid felkészülésük során pedig porig alázták edzőpartnereiket, igaz, egy tesztmeccsük még hátravan: kedden az ausztrálok ellen játszanak.

Az amerikaiak az idén semmit sem bíznak a véletlenre: nincs lemondás, nincs lötyögés, nincs önzősködés – van helyette 40 percen át tartó kemény védekezés, akár az egész pályán is, és hengerlés, kiütés. Legalábbis eddig. Tudjuk, persze hogy tudjuk, a felkészülési mérkőzések eredményei nem feltétlenül mérvadóak, a számok mégis sokat mondóak: átlagban 37.3 ponttal nyerték meg az eddigi négy, az olimpiára hangolódást elősegíteni hivatott összecsapásukat. Pedig az ellenfelek nem voltak kutyaütők: sorrendben Kanada, Törökország, Litvánia, valamint Oroszország nemzeti együttese vállalta, hogy eljátssza az áldozati bárány szerepét az aranyéremre már rendkívül kiéhezett Team USA ellenében, amelynek jelenlegi tagjai fejükbe vették, hogy visszaszerzik a Dream Teamtitulust.

Nos, a legjobb úton haladnak, és elsősorban nem az eddigi eredményeik, hanem a hozáállásuk miatt. A világ jelenlegi legjobb kosarasának tartott Kobe Bryant és társai mennek, mint a gép, elképesztő intenzitással játszanak, és a lehető legkorábban nyomás alá helyezik az ellenfelet, amikor nem náluk van a labda – hogy minél hamarabb újra náluk legyen. A törekvésük általában az, hogy rádobásig se hagyják eljutni a riválist, megfosztva ezáltal a kosárszerzésnek még a lehetőségétől is, aztán az ellopott labdával már a villámgyors lerohanás, a minél korábbi támadásbefejezés a cél. Így lehet viszonylag könnyedén sok pontot dobni, elvégre a szerzett labdával induló akciók többsége zicerrel ér véget, főleg, ha sikerül létszámfölényt kialakítani a vetélytárs palánkja alatt.

Érte némi kritika Mike Krzyzewskit, az amerikaiak szövetségi kapitányát azért, mert mindössze három magas embert (Carlos Boozert, Chris Bosht és Dwight Howardot) válogatott be, ráadásul közülük is csak az utóbbi nevezhető igazi centernek. Nos, a tesztmeccsek során kiderült, miért is döntött így: nem egy esetben előfordult, hogy egyetlen palánk alatti játékost sem tartva a pályán úgynevezett small ballt játszatott világhírű tanítványaival – képzeljenek el egy olyan ötöst, amelyet Chris Paul, Dwyane Wade, Kobe Bryant, LeBron James és Carmelo Anthony alkot. Egy irányító, két alacsonybedobó, és két magasbedobó… Ők azonban ügyességgel, rutinnal, és főleg ruganyossággal pótolva a hiányzó centiket és az esetlegesen hiányzó kilókat, így is elboldogultak a pályán az Andrej Kirilenkóval felálló oroszok ellen.

Az NBA-sztárok 25 ponttal verték meg az Európa-bajnoki címvédőt.

Legfrissebb hírek

Tombolt örömében az osztrák kommentátor az Algéria elleni egyenlítés után – videó

Foci vb 2026
4 perce

A Bahrain nem nevezte Valter Attilát a Tour de France-ra

Kerékpár
13 perce

Fekete–sárga csatával indul a kieséses szakasz – a mai mezek

Foci vb 2026
34 perce

Evezős vk: a magyarok közül Pétervári-Molnár Bendegúz végzett a legelőkelőbb helyen Luzernben

Egyéb egyéni
45 perce

Az egekbe szöktek a jegyárak a portugálok és a horvátok torontói mérkőzésére

Foci vb 2026
47 perce

Triatlon: magyar dupla dupla a tiszaújvárosi junior Európa-kupán!

Egyéb egyéni
1 órája

Huszonkét év után először japán győzelem a MotoGP-ben, Martín a vb élére állt

Egyéb autó-motor
1 órája

Vb 2026: nem engedték be Amerikába az egyik legismertebb szurkolót

Foci vb 2026
1 órája
Ezek is érdekelhetik