Szávai és Sas erős és eltökélt emelő

MIHÁLYI ANDRÁSMIHÁLYI ANDRÁS
2008.09.01. 01:34
Címkék
Megindult a visszaszámlálás – már csak hat nap az idei második olimpia, a paralimpia rajtjáig: szombaton tartják a megnyitóünnepséget. A helyszín természetesen ezúttal is a kínai főváros, Peking, ahol 33 versenyző képviseli színeinket tíz sportágban. Ezek közül ötödikként az erőemelés a téma, fókuszban természetesen a két magyar indulóval.

„Dobógóra szeretnék jutni, ez az álmom. Négy esztendeje erre készülök... Edzésen már kétszázharmincat is nyomtam idehaza az edzőteremben – újságolta Szávai Csaba, két paralimpikon erőemelőnk erősebbike, aki már elmúlt 50 éves, mégis képes volt megdönteni egyéni csúcsát. – Decemberben töltöm be az ötvenegyet, ezért is vagyok büszke erre az eredményre. A kettőharmincat egyébként egy hónapja értem el, de a felkészülési időszak még mindig tart, az edzőmmel kedden egy utolsó felmérést csinálunk.”

Az összehasonlítás kedvéért: az athéni paralimpián – negyedik olimpiáján – 210 kilogrammot teljesítve lett bronzérmes. Akkor 13 ellenfele volt, most viszont csak 11 lesz – Sydneyben még 21 tagú volt a mezőny. Mármint a súlycsoportjáé, a +100 kilósoké, mert összességében az idén, Pekingben sem lesznek éppen kevesen az erős emberek sportágának képviselői: kereken kétszázan, 120 férfi és 80 nő.

S hogy milyen formában érzi magát a magyar küldöttség egyik legtapasztaltabb tagja?

„A négyéves ciklusok során elért eredmények, a három ezüstérem az Európa-bajnokságokon a felkészülési szintet mutatják. Legutóbb ez év januárjában, Szalonikiben állhattam a dobogó második fokára, van egy világbajnoki negyedik helyem is két évvel ezelőttről, Dél-Koreából. Így kvalifikáltam magam a tizenkét legjobb közé. Hogy ez lesz-e az utolsó olimpiám? Az eredményemtől teszem függővé. Persze most már szívesen átadnám a harminchat évnyi tapasztalatomat, ugyanis régen, tizennégy évesen kezdtem.”

A pénteken útra kelő Szávai sokáig a nem mozgássérültek között is az egyik legjobb honi erőemelő volt, ami összecseng a sportág másik pekingi magyar indulójának, Sas Sándornak a szavaival, melyeket egy közelmúltbeli interjú alkalmával mondott a triunfo.hu parasport hírmagazinnak: „Ez olyan sportág, amelyben nem tudunk különbséget tenni, hogy mozgássérült vagy ép ember nyome. A súly az súly ép, egészséges embernek is meg mozgássérültnek is.”

Az eggyel alacsonyabb kategóriában, a 100 kilogrammban induló, sepsiszentgyörgyi származású 27 éves versenyző a fiatalságot képviseli, mintegy ellensúlyozva Szávai Csaba rutinját. Attól, aki több mint két mázsát is képes kinyomni – neki 205 kiló a rekordja –, talán meglepő hobbi az éneklés, a 2005-ös portugáliai kontinensviadalon ezüstérmes versenyző tavaly folyamatosan fellépett, kész a lemeze, kiadásra vár, vagyis elmondhatja, sikerült az élet két teljesen különböző területén is maradandót alkotnia.

Hátha Kínában is sikerül... Aki szurkolni szeretne Szávainak és Sasnak, az szeptember 16-án, kedden szoríthat a két magyar erőemelőért.

Legfrissebb hírek

A magyar női rögbisek ötödik helyen végeztek az Eb chisinaui tornáján

Egyéb csapat
7 perce

Tombolt örömében az osztrák kommentátor az Algéria elleni egyenlítés után – videó

Foci vb 2026
12 perce

A Bahrain nem nevezte Valter Attilát a Tour de France-ra

Kerékpár
21 perce

Fekete–sárga csatával indul a kieséses szakasz – a mai mezek

Foci vb 2026
42 perce

Evezős vk: a magyarok közül Pétervári-Molnár Bendegúz végzett a legelőkelőbb helyen Luzernben

Egyéb egyéni
53 perce

Az egekbe szöktek a jegyárak a portugálok és a horvátok torontói mérkőzésére

Foci vb 2026
55 perce

Triatlon: magyar dupla dupla a tiszaújvárosi junior Európa-kupán!

Egyéb egyéni
1 órája

Huszonkét év után először japán győzelem a MotoGP-ben, Martín a vb élére állt

Egyéb autó-motor
1 órája
Ezek is érdekelhetik