Sós Csaba: Indul egy új korszak

K. E.K. E.
2024.12.16. 09:21
Sós Csaba szerint jó a magyar úszósport
A szövetségi kapitány úgy véli, a budapesti vb eredményei is azt mutatják, jó a sportágban működő rendszer.

– Hogyan összegezné néhány mondatban ezt a budapesti rövid pályás világbajnokságot?
– Általában gyengébben szerepelünk a rövid pályás vébén, mint a nagymedencésen, hiszen mi úszni tudunk – fordulni meg kell tanulnunk. De ezen vagyunk, és bármilyen furcsán is hangzik, a felkészülésünk részét képezte ez a verseny, hiszen ahogy véget ért a párizsi olimpia, elkezdődött a következő ciklus, abba pedig jól illeszkedett bele ez a vébé – mondta lapunknak Sós Csaba szövetségi kapitány.

– Ráadásul várakozáson felül szerepelt a vb-n a magyar válogatott, egyetért ezzel?
– Igen. Új elemek kerültek a képbe, itt az elemek alatt értem a váltóezüstöt és azt, hogy hosszabb gyors­úszószámban szereztünk világbajnoki aranyat. Látni kell, hogy a női négyszer kétszázas gyorsváltó valójában egy utánpótláscsapat, amelyben Ugrai Panna a korelnök a maga húsz évével, és szemtelenül fiatal még Sárkány Zalán is, vagyis ezek az eredmények minden bizonnyal csak a kezdetét jelentik egy korszaknak.

– Meglepte ez a két eredmény?
– Nem feltétlenül, hiszen vártuk már mindkettőt, ugyanakkor kétségkívül nagy durranás volt. Olyan momentumok közé tartozik, amelyek meghatároznak egy kapitányi pályafutást is: ilyen volt Milák Kristóf 2017-es vébéezüstje, ugyanonnan a férfiváltó bronza és az indianapolisi ifi váltóarany.

– Az, hogy ennyi magyar úszó szerzett érmet, szintén megsüvegelendő.
– És egyszersmind mutatja a magyar úszósport erejét is. Nézzük csak meg, kik nyertek érmet a 2017-es budapesti nagymedencés világbajnokságon: jó ideje mondogatjuk, hogy zajlik a generációváltás – ez mostanra végbement. Akadnak, akik támadnak minket, de jó a magyar úszósport. És azért jó, mert jók a magyar edzők, és mert a sportág mindig képes újratermelni egy-egy sikeres generációt. Jó a rendszer, ezt ki kell mondani.

– Kós Hubertről még nem esett szó, pedig rajta aztán volt teher, hiszen mindenki tőle várta az érmet, érmeket.
– Aki nem bírja a terhet, az ne menjen élsportolónak. Kós Hubert igazi klasszis, megnyert már mindent, amit pedig a kétszáz hát előfutamában bemutatott, olimpiai bajnokhoz méltó úszás volt, egyáltalán nem jött zavarba, hogy az egyes pályán úszik úgy, hogy a nála jobb idővel nevezett versenyzők csak utána következtek. Mondtam a kollégáknak, hogy Hubi közel lesz a világcsúcshoz a döntőben, és tényleg közel volt. Két századdal elmaradt tőle, de nyert. Megint bajnokhoz méltó úszással.

– Vagyis egy elégedett kapitány távozott vasárnap este a Duna Arénából?
– Mindenképpen: ez az eredménysor jóval több és szebb, mint amire számítottam.

 

Legfrissebb hírek

Betlehem Dávid: Eddig még csak Pogány Induló-koncerten voltam itt

Úszás
1 órája

Milák Kristóf nyerte meg a 100 pillangót Rómában

Úszás
11 órája

Nyílt vízi úszás: Fábián Bettina ott lesz az Eb-n, de lehet, hogy csak váltóban indul

Úszás
2026.06.25. 18:08

Balaton-átúszás: különleges intézkedések az alacsony vízállás miatt

Egyéb egyéni
2026.06.25. 11:32

Fábián Bettina: Elegünk van abból, hogy újra és újra kockára kell tennünk az egészségünket

Úszás
2026.06.23. 15:02

Úszás: Sárkány Zétény megvédte címét a nyílt vízi ob-n

Utánpótlássport
2026.06.20. 20:42

Kate Douglass megdöntötte Sarah Sjöström világcsúcsát 50 gyorson

Úszás
2026.06.20. 09:44

Németh Nándor: Álom a Milákkal felálló váltó

Úszás
2026.06.17. 07:52
Ezek is érdekelhetik