Tokió 2020: női labdarúgók viszik elsőként az olimpiai lángot

MTI MTIMTI MTI
2019.12.17. 10:19
A 2011-ben világbajnok japán női labdarúgó-válogatott játékosai indítják útnak márciusban az olimpiai lángot, Szaszaki Norio korábbi szövetségi kapitányt ugyancsak felkérték, hogy legyen a váltó tagja.

A váltó március 26-án a fukusimai prefektúrában lévő J-Village-ből indul el, amely mintegy 250 kilométerre északra található az ötkarikás játékok központi helyszínétől, Tokiótól. A szervezők azt egyelőre nem jelentették be, melyik játékos vagy játékosok vehetik majd kézbe elsőként a fáklyát. Az olimpiai láng váltója az ország mind a 47 prefektúráját bejárva érkezik majd meg a július 24-i megnyitóra a tokiói Olimpiai Stadionba.

A japán partok mentén 2011. március 11-én a 9-es erősségű földrengést követő szökőár elárasztotta a fukusimai atomerőművet, tönkretette a hűtőrendszerét, és a hat reaktor közül háromban megindult a fűtőanyag fúziója. Több tízezer lakosnak kellett elhagynia az otthonát a sugárzásveszély miatt. A cunamiban több mint 18 ezer ember halt meg vagy tűnt el, az 1986-os csernobili katasztrófa óta legsúlyosabb atomerőmű-baleset áldozatainak hivatalos számát azóta sem tették közzé. Az olimpia szervezői azért választották a lángfutás megkezdésének helyszínéül a térséget, hogy megmutassák: milyen ütemben áll helyre a katasztrófa után.

A Greenpeace két hete aggodalmát fejezte ki a rajtnál tapasztalható magas sugárzás miatt: október 26-án a megsérült atomreaktor közelében végzett mérések szerint bizonyos pontokon a radioaktivitás mértéke 71 mikrosieverte óránként, azaz ha valaki két napnál többet tartózkodik ott, akkor már „megkapja" azt az éves mennyiséget, amelyet egy ember tolerálni képes (évente 2-3000 mikrosieverte).

Az olimpiai lángot március 12-én, a hagyományoknak megfelelően, a görögországi Olümpiában gyújtják meg.

Legfrissebb hírek

„Már az olimpiára kijutás is megérdemli az anyagi elismerést” – Fürjes Balázs az NS-nek

Egyéb egyéni
2026.06.25. 19:26

Történelmi döntés a NOB-nál: minden olimpikon több mint 3 millió forintot kap az olimpiai részvételért

Egyéb egyéni
2026.06.24. 17:59

A NOB 2029-ben döntene a 2036-os játékok helyszínéről

Egyéb egyéni
2026.06.22. 18:03

Köln megerősítette olimpiarendezési tervét

Egyéb egyéni
2026.06.20. 17:09

Fábián László: Az Olimpia Napján a napi mozgásé a főszerep

Egyéb egyéni
2026.06.20. 14:49

Népsport: hol volt még Budapest és a szuezi válság?

Népsport
2026.06.17. 14:23

Preisinger Sándor: Nem szabad elfelejteni az atlantai csapatunkat

Magyar válogatott
2026.06.14. 17:21

„Minden idők legjobb EOC-közgyűlését rendezték Budapesten” – Szpirosz Kapralosz elnök az NS-nek

Egyéb egyéni
2026.06.14. 13:03
Ezek is érdekelhetik