Vívás: Még ennél is feljebb juthatok – Battai Sugár

KOVÁCS ERIKAKOVÁCS ERIKA
2025.06.15. 21:33
null
Battai Sugár Katinka (Fotó: Bizzi Team)
Pályafutása első egyéni érmét szerezte Európa-bajnokságon vasárnap Battai Sugár: Dávid László tanítványa a női kardozók egyéni viadalán a harmadik lett.

– Jó volt látni, hogy a dobogóra már fülig érő szájjal lépett fel.
– Örülök ennek az éremnek, bár egy elveszített asszó után nem sokkal az ember sohasem lehet maradéktalanul elégedett – válaszolta lapunknak Battai Sugár Katinka. – De azt el kell ismerni, hogy a francia Sarah Noutcha nagyon jól vívott a nap folyamán.

Egyéb egyéni
2025.06.15. 19:06

Siklósi után Battai Sugár is bronzérmet szerzett a genovai vívó Eb-n

Katona Renáta ötödik, Pusztai Liza 17., Szűcs Luca pedig 31. lett.

– És hogyan jellemezné Battai Sugár vasárnapját?
– Úgy jöttem Genovába, hogy szeretnék magabiztosan vívni, ez, azt hiszem, majdnem végig sikerült is, bár volt egy kis megingásom az első tizenötös asszómban, de utána rátaláltam az útra.

– Egy ilyen megingásnál hogyan rángatja ki magát a gödörből?
– Ahhoz az akciókhoz, előkészítésekhez nyúlok ilyenkor, amelyeket biztosan tudok, és persze ezúttal is figyeltem arra, mit mond az edzőm, mert ez is segíteni szokott.

– A négyes döntőt egy másik csarnokban rendezik ezen az Eb-n, vagyis a nap végén a legjobb négynek át kell vonulnia az addigi teremből máshová. Ez mennyire zavaró?
– Csak egy kicsit. Szerencsére vasárnapra változtattak valamit a szervezők, mert az első napon többen panaszkodtak a meleg miatt: rosszabbra készültem ezek után, de nem volt gond. Ráadásul a férfi párbajtőrözők kezdtek, úgyhogy volt időnk bemelegíteni, kicsit iskoláztam is az edzőmmel, vagyis rá tudtam hangolódni az elődöntőre – ezen a téren nem lehet panaszom.

– Meg annak kapcsán sem, hogy megszerezte első egyéni Eb-érmét!
– Jó ezt így hallani, meg kimondani is, de azt hiszem, hétfőn ennek még inkább fogok örülni, hiszen ahogyan már mondtam, egy vesztes asszó után marad az emberben némi hiányérzet.

– Az edzője, Dávid László elárulta, hogy a korábban „csak” kisebb sérülésként jellemzett csípőfájdalom azért jóval több gondot okozott, mint azt sejtették a külvilággal – most már elárulhatja, nem aggódott?
– Volt bennem egy kis félsz, mert az edzéseken nem mindig tudtam a saját vívásomat gyakorolni, de a versenyen nem éreztem fájdalmat, és ugyanígy volt az utolsó világkupa-viadalon, Limában is. Persze, az adrenalin, és az, ha jól bemelegít az ember, sokat segít ezen a téren. A sérülésem miatt a felkészülésem kicsit döcögősebb lett, mint azt szerettük volna, ám éppen a fájdalom és az, hogy rendszeresen járok gyógytornászhoz, tudatosabbá tett, például bemelegítés során is sokkal jobban figyelek mindenre – és magamra.

– Ott a nyakában az Eb-bronz, de hogyan látja, hol a helye az európai mezőnyben?
– Valahol ezen a környéken – vertem már meg mindenkit, de én is ki tudok kapni sokaktól. Azt hiszem, ha odafigyelek mindenre, ha a továbbiakban is sokat dolgozom, ennél még feljebb is juthatok. Pozitívan értékelem a szezonomat, úgy érzem, sikerült beleerősödnöm a mezőnybe egyéniben is, bizakodó vagyok a folytatást illetően.

– A folytatás még jön szerdán Genovában is, hiszen akkor rendezik a női kardozók csapatversenyét, és ettől a számtól is sokat várunk, ezzel ugye tisztában van?
– Mi is sokat várunk magunktól. Van két napunk: az elsőn szerintem városnézés és pihenés lesz a program, a másodikon viszont már iskolázunk, ráhangolódunk a szerdai csapatversenyre. Átbeszéljük ilyenkor a taktikát, de ennél is fontosabb, hogy még itt, a helyszínen is „építjük” a csapategységet, mert az összhang nagyon fontos. Az ágakat leginkább az edzők figyelik, én például nem is szeretem tudni, kik várhatnak ránk, jobban szeretek csak a következő feladatra koncentrálni.

– Tudják már, ki lesz a befejező ember, hiszen majdhogynem mindenki szerepelt már ezen a poszton korábban?
– Limában Szűcs Lucáé volt ez a feladat, jól meg is oldotta, de hogy Genovában hogyan osztja ki a szerepeket Ravasz Etele vezetőedző, még nem tudjuk, magam is kíváncsian várom, ki lesz a befejező emberünk.

VÍVÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, GENOVA
Egyéni. Kard. Nők. A csoportmérkőzéseken: Katona 6 győzelem/0 vereség, Pusztai 5/0, Battai 5/1, Szűcs 2/3. A 32 közé jutásért: Szűcs–Eifler (német) 15:14. A 16 közé jutásért: Battai–Kivajeva (grúz) 15:13, Katona–Popova (orosz) 15:9, Wator (lengyel)–Pusztai 15:14, Komascsuk (ukrán)–Szűcs 15:13. Nyolcaddöntő: Battai–Georgiadou (görög) 15:10, Katona–Battiston (olasz) 15:10. Negyeddöntő: Battai–Martin-Portugues (spanyol) 15:7, Matuszak (lengyel)–Katona 15:14. Elődöntő: Noutcha (francia)–Battai 15:9. Döntő: Noutcha–Komascsuk 15:6. Európa-bajnok: Sarah Noutcha (Franciaország), 2. Alina Komascsuk (Ukrajna), 3. Battai Sugár Katinka (Magyarország, klub: DEAC, edző: Dávid László) és Sylvia Matuszak (Lengyelország), …5. Katona Renáta (Magyarország), …17. Pusztai Liza (Magyarország), …31. Szűcs Luca (Magyarország)

 

Legfrissebb hírek

95 éves lett Bárány Árpád olimpiai és világbajnok párbajtőrvívó

Egyéb egyéni
2026.06.24. 16:06

Mit takar vívásban a négy Európa-bajnoki érem?

Egyéb egyéni
2026.06.23. 09:35

Ezüstérmes lett a női párbajtőrcsapat a vívó Európa-bajnokságon

Egyéb egyéni
2026.06.21. 20:46

Vívó Eb: ötödik a férfi tőrcsapat

Egyéb egyéni
2026.06.21. 17:46

Vívó Eb: aranyéremért vív a női párbajtőrcsapat!

Egyéb egyéni
2026.06.21. 15:26

Vívó Eb: nem jutott négy közé a férfi tőrcsapat

Egyéb egyéni
2026.06.21. 14:26

Vívó Eb: elődöntőt vív női párbajtőrcsapatunk

Egyéb egyéni
2026.06.21. 13:27

Nemcsik Zsolt: Volt tartása a csapatnak

Egyéb egyéni
2026.06.21. 12:15
Ezek is érdekelhetik