Új szelek, régi fákkal

2013.12.18. 00:12
Címkék
Új szelek az edzőképzés frontján!!! Rég voltam olyan, az MLSZ Edzőképző Intézete által szervezett tanfolyamon, ahol ennyi felszabadult, aktívan...

Új szelek az edzőképzés frontján!!!Új szelek az edzőképzés frontján!!!

Rég voltam olyan, az MLSZ Edzőképző Intézete által szervezett tanfolyamon, ahol ennyi felszabadult, aktívan érdeklődő edzővel lehetett találkozni.

Pár évvel ezelőtt még kínos feszültség ülte meg egy ilyen fejtágítón a konferenciatermet.

Mosoly semmi.

Jókedv semmi.

Kérdezni csak magunkban lehetett. Véleményt bármihez is hozzáfűzni meg nem volt szokás.

A gondolatot - ha volt - helyből a ruhatárban hagyta az ember, nehogy kiszaladjon valami is a száján.

Ne szólj szám, nem fáj fejem! - volt a rendező elv.

Mindig, minden alkalommal pszichés nyomás lengte be az oktatótermet.

Ráadásul az előző éra alatt, egyetlen egy, térítésmentes, - nem a licencmegújító továbbképzést szolgáló - tanfolyam sem volt.

Az Edzőképző új vezetése Szalai László vezérlésével idén már a harmadik közös összejövetelt szervezte az edzőknek.

Állítólag, a tudásmegosztás jövőre gőzerővel folytatódik.

Minden hónapban lesz egy nap, ahol tetszőlegesen kiválasztott témakőrt beszélnek át a hallgatók az oktatókkal.

És mindezt ingyen, létszámkorlát nélkül.

Ha minden igaz, akkor januártól indul az edzőképző weblapja, amely regisztráció után mindenkinek ingyenesen elérhető lesz.

Változás, változás hátán.

Az Edzőképző kijelölte az új szakmai irányt!!

Arccal a magyar tradíció felé, természetesen modernizált elemekkel.

Amíg

- - - - Mezey-Both álholland eszmét terjesztett,

- - - - Bicskei németesített magyar tradíciót oktatott,

- - - - Prukner tudáspalettát mutatott a hallgatóknak, ahol abból csemegéznek az edzők, amiből akarnak,

- - - - Szalai egyértelműen letette voksát az új/régi irány mellett.

Úgy látszik, hogy felmérték az illetékesek, hogy a magyar futballt, csak az edzői társadalom szürkeállományának fejlesztésével lehet kihúzni a gödörből.

Értsd:

  • intenzív tudásbevitel szükséges a szakmai forradalom végrehajtásához.

Rendkívül sok volt a fiatal edző, akik érdeklődve, alázattal, hittel és szenvedéllyel fordultak az újdonságok irányába. (Most éppen a Trx teljesítményfokozó funkcionális tréningrendszer volt a központi téma)

Olybá tűnt nekem, hogy azon edzőkollégák, akik a múlt rendszert is kiszolgálták, és mostaniban is oktatói pozícióban vannak, kicsit idegenül, mozogtak az új közegben.

Furcsa lehetett nekik, hogy nem volt ott a nagy vezér, aki megmondja a frankót.

Az is furcsa lehetett, hogy egyek voltak a sok hallgató közül és nem ők voltak a központi elemek, akikről szólt a nóta .

Azonban az tény, hogy ezek az emberek valamit tudnak és azt nagyon jól.

Szélirányba állni!!

Mert nekik teljesen mindegy, hogy honnan fúj a szél.

Hogy milyen eszmerendszert, milyen futball-filozófiát kell leoktatni az aktuális hallgatóknak.

Ők szó nélkül leoktatták a hollandot, amikor azt kellet és leoktatják, most éppen a magyart, amikor ezt kell.

Igaz, hogy a kettő teljesen más kávéház, de nekik ez nem probléma.

Hogy egy hasonlattal éljek, ez olyan, mint amikor a közösségi tulajdon szentségét hirdető párttitkár lesz a kapitalizmusban a magántulajdon szentségét hirdető gyárigazgató.

Azt sem értem, hogy a magyar tradíciót oktatják a Both könyvből, miközben az alapművet meg én írtam A tradicionális magyar labdarúgás alapelvei címmel, amit meg el sem olvastak.

  • Ki látott már olyat, hogy Koránból tanulom a keresztény hitet?

Mikor 2006-2007 határán megjelent a könyvem, éppen BLSZ Edzőbizottsági elnökeként UEFA licences edzőképző tanfolyamot szerveztem Budapesten.

"Baranya a magyar foci aranya Pista" és Rugovics Vendel minden követ megmozgatott akkor, hogy ne legyen edzőképző tanfolyam. Az előző mindenféle indokkal fúrta az oktatást, az utóbbi meg éppen síelt és nem ért rá.

Maga a helyzet is komikus volt, hogy az Edzőképző vezetői az ellen harcoltak, hogy ne legyen edzőképzés. Illetve a fizetős tanfolyamon nem az oktató szolgálta a hallgatót, mint pl. ma, hanem a hallgatónak tett szívességet az oktató, hogy hallgathatja a nagy őt. (160 centivel)

A tanfolyamok alatti Ferenczi-ellenes lejáratókampányról már nem is beszélve. Ami természetesen nem csak Budapest régióban volt mindennapos, hanem az ország összes pontján.

Tanulságul olvasd el az alábbi cikksorozatot itt, itt, itt és itt.

Akiknél eddig üldözött voltam, most hirtelen az általam felfedett eszmerendszert kell oktatniuk.

Ez ám a nagy átváltozás!!!

  • Hogyan tudnak ezek az emberek tükörbe nézni?
  • Hogyan tudnak keresztény papként, iszlám istentiszteletet tartani?
  • Nincs ezekben az emberekben egy minimális önérzet, hogy kiálljanak saját eszméjük mellett?
  • Miért vállalnak el olyan munkát, ami - elvileg - idegen az ő hitvallásuktól?

Feltehetőleg vagy azért mert nincs éppen tükrük, vagy nincs szemük amivel látnának, vagy magasan van a tükör, vagy nincs saját hitvallásuk, vagy azért, mert mindig az aktuális eszmerendszer kiszolgálói.

Hogyan lehet egyik alkalommal egy belterjes, poroszos, diktatórikus, tudást kisajátító oktatási rendszert képviselni (Mezey-Both), míg másik alkalommal egy nyitott, interakcióra épülő, tudást megosztó oktatási rendszer mellett kiállni (Szalai).

Hiszen tudjuk, hogy "Kutyából nem lesz szalonna!".

Vagy Magyarországon mégis?

Persze mindezen tépelődéseimről, Benedek Tibor vízilabda válogatottunk szövetségi kapitánya semmit sem tudott, mert mindannyiunk örömére megtisztelte labdarúgó konferenciánkat jelenlétével.

A lényeg!

Az új edzőképzés nemcsak szolgáltató típusú, hanem - reményeim szerint -,értékteremtő típusú is lesz.

Mert mostantól új szél fújja a régi fákat, de még nem elég erős ahhoz, hogy kidöntse, mert a törzsük gumiból van.

Pontosan olyanból, mint a TRX funkcionális tréning segédeszköze!

A tanulság az:

  • Idevihar kell!!!



Legfrissebb hírek

Az utolsó pillanatban dőlt el: Ausztria továbbjutott, Irán kiesett – lezárult a csoportkör

Foci vb 2026
14 perce

Lionel Messi csereként döntött rekordot, Argentína százszázalékos mérleggel nyerte meg a J-csoportot

Foci vb 2026
18 perce

Őrület Kansasben: hatgólos thriller végén Algéria és Ausztria is továbbjutott

Foci vb 2026
20 perce

Fabio Cannavaro: Még ha szenvedtek is a játékosaim, megmutatták, mire képesek

Foci vb 2026
36 perce

Videók: Messi nélkül és Messivel is ment a góllövés az argentinoknak

Foci vb 2026
47 perce

Mutatjuk a Kongói DK–Üzbegisztán mérkőzés góljait!

Foci vb 2026
1 órája

Statisztikák: Cristiano Ronaldo utolérte Lothar Matthäust; Afrika tovább zakatol

Foci vb 2026
1 órája

Több mint négyezren evezték át a Balatont

Csupasport
1 órája
Ezek is érdekelhetik