Végső búcsú Mátrai Sándortól

SINKOVICS GÁBORSINKOVICS GÁBOR
2002.06.07. 19:55
Címkék
Írhatnám azt is, hogy így van ez rendjén, nevetünk és temetünk.

Írhatnám, ha mindez valóban természetes lenne, hogy azt ne mondjam, elfogadnánk a halált, mint az életünk részét. Csakhogy kicsit sok ez már, túl gyors az elmúlás ritmusa; csak búcsúzunk egyfolytában, hol fiataltól, hol idősebbtől. Papok beszélnek a temetőkben, az Úr akaratát emlegetik, mi meg, tovább maradók, bólogatunk a síroknál, s hol az ég felé bámulunk, hol pedig a süllyedő koporsókat lessük, mintha csak választ keresnénk a nagy kérdésre.

Miért éppen ő, és miért éppen most.

Mátrai Sándor is alighanem ezt kérdezte volna péntek délután. Kemény ember volt, kemény, de egyenes, tisztességes férfi, aki, ha rajta múlik, bizony maradt volna még egy kicsit. Beteg volt, az utóbbi hónapokban egyre inkább beteg, nemcsak a szívével, az érszűkülettel, hanem már a rákkal is küzdött, de esze ágában sem volt feladni a harcot, amikor olyan jók azok a kisfröccsök és a nagy beszélgetések a barátokkal. Meg aztán nézte volna a világbajnokságot is, uram atyám, persze, hogy nézte volna, hisz' imádta a futballt. De az Úr másként döntött, s a pap újra ott állt az óbudai temetőben, csakúgy, mint néhány hónapja, amikor Hidegkuti Nándort búcsúztattuk.

Lassan eltemetjük a múltunkat.

Sipos Ferenc, Szepesi Gusztáv, Farkas János, Tichy Lajos, aztán Kocsis Lajos, Török Péter, Májer Lajos és persze Simon Tibor. Megannyi korosztály kedvencei, akik egy-egy góllal, csellel, mozdulattal (hát lehet-e elfelejteni, ahogy Sipos "Tüdő” kivágta a lasztit a gólvonalról a brazilok elleni meccsen?…) váltak felejthetetlenné. Mátrai Sándorról például órákig tudna mesélni egyebek mellett a néhai Lakat Károly tanár úr, de nemcsak ő, hanem azok a szurkolók, akik az ötvenes-hatvanas években ott ültek a Népstadionban figyelve a szélvészgyors fiatalembert Fradi- és válogatott mezben. Beszélt a pap, beszélt szeretettel, szépen, de neki aligha jelentett bármit is egy réges régi emlék, 1953. március 15-ike, amikor is az első osztályban bemutatkozó ifjú Mátrai négy góllal vette ki a részét a Szombathely 4:1-es legyőzéséből. Mint ahogy a későbbi sikerek sem, a három bajnoki cím, a VVK-diadal, a nyolcvanegyszeres válogatottság, majd a Vörös Meteor Egyetértésnél történt csapatkapitányi kinevezése csak azért, hogy imádott csapata, a Fradi elleni meccsen kezet foghasson azzal az Albert Flóriánnal, akivel állítólag nem volt jóban.

De most Albert Flórián is gyászolja őt. Velünk, szurkolókkal együtt.

Írhatnám azt is, hogy így van ez rendjén, nevetünk és temetünk.

Csakhogy egyre kevesebbet nevetünk, s annál többet temetünk.
Legfrissebb hírek

Mbappé két gólpassza még döntő lehet

Foci vb 2026
10 perce

Uruguay után Algériánál is elvesztette az öltözőt a kapitány?

Foci vb 2026
25 perce

F1, Osztrák Nagydíj, időmérő

F1
36 perce

Horváth Csaba: Csak úgy megy, ha ugyanannyira vagyunk motiváltak

Utánpótlássport
43 perce

Portugáliában légióskodó játékosok jelenthetik a veszélyt Ronaldóékra nézve

Foci vb 2026
54 perce

Kinevezték az új trénert, a Brest teljesítette elhunyt edzője kívánságát

Francia labdarúgás
56 perce

A kapitány is beszállt a buliba – Ghána így készül a horvátok ellen

Foci vb 2026
1 órája

Ki-ki meccsre készül Algéria, miközben forr az öltöző

Foci vb 2026
1 órája
Ezek is érdekelhetik