Lékó Péter érmet remél

RÁCZ PÉTERRÁCZ PÉTER
2002.10.17. 22:20
Címkék
A mostanában jó formában versenyzô Lékó Péter optimistán várja a sakkolimpiát (Fotó: Meggyesi Bálint)
A mostanában jó formában versenyzô Lékó Péter optimistán várja a sakkolimpiát (Fotó: Meggyesi Bálint)
A mostanában jó formában versenyzô Lékó Péter optimistán várja a sakkolimpiát (Fotó: Meggyesi Bálint)
A mostanában jó formában versenyzô Lékó Péter optimistán várja a sakkolimpiát (Fotó: Meggyesi Bálint)
A mostanában jó formában versenyzô Lékó Péter optimistán várja a sakkolimpiát (Fotó: Meggyesi Bálint)
A mostanában jó formában versenyzô Lékó Péter optimistán várja a sakkolimpiát (Fotó: Meggyesi Bálint)
Bő egy hét múlva megindulnak az órák a szlovéniai Bled városában ahol kezdetét veszi a 35. sakkolimpia. Ebből az alkalomból tartott sajtótájékoztatót a Magyar Sakkszövetség, melyen kiderült, hogy rendkívül eredményes szereplést várnak a Doleschall György alelnök vezette delegáció tagjai. A mezőny minden eddiginél nagyobb lesz, mivel csaknem 130 férfi és 90 női válogatott indul, több mint 1100 résztvevővel. A magyar férfiválogatott a Lékó Péter, Polgár Judit, Almási Zoltán, Gyimesi Zoltán, Ruck Róbert, Ács Péter összeállításban utazik el, melynek kapitánya Kállai Gábor, a szövetség szakmai igazgatója lesz.
"Izgalmas verseny elé nézünk – kezdte értékelését Lékó. – A sorsolás is sokat számít majd, hiszen nem mindegy, hogy például a nagyon fontos utolsó fordulóban egy erős ellenfelet kapunk vagy egy gyengébbet, mivel utóbbi esetben nyilvánvalóan több pontot szerezhetünk, és az ilyen versenynél fél pont sokat jelenthet a helyezést illetően. Az új időbeosztás, a kilencven perc plusz harminc másodperc lépésenként, felboríthatja az erősorrendet. Ebben a rohanó tempóban csak higgadtan lehet jó eredményt elérni. Bízom benne, hogy túlszárnyaljuk azt a negyedik helyet, amit az előző olimpián, Isztambulban értünk el. Rettentő nehéz ellenfelek lesznek a Garri Kaszparov vezette oroszok, véleményem szerint olyan erősségűek, mint az amerikai Dream Team kosárlabdacsapat, sőt még talán jobbak is annál. Utoljára 1980-ban szereztünk érmet olimpián, azóta a férfiak nem végeztek dobogón. Miért ne szakadhatna meg most ez a rossz sorozat?”
A harmadik táblás Almási Zoltán is hasonlóan gondolkodik a szereplést illetően. "Papíron harmadik és a tizedik hely között vagyunk, de szerintem érmes helyen fogunk végezni. Nagyon kiegyensúlyozott a mezőny, apróságok dönthetnek, de biztos vagyok benne, hogy jók leszünk”– mondta Almási.
A gyengébbik nem képviselői a Vajda Szidónia, Dembo Jelena, Lakos Nikoletta, Gara Anita felállásban ülnek asztalhoz, Horváth József vezetésével. A hölgyek szerényebb célokat tűztek ki maguk elé, mint az urak. Horváth elmondása alapján, ha ez a gárda az első tíz között végez, akkor már elégedett lehet, de igazán feltűnést keltő eredményhez a legjobb hat között kellene végezni.
A magyarokat egészen kiemelten kezelik a szlovén rendezők, mivel Bled legjobb, ötcsillagos szállodájában, a Grand Hotel Toplicében kapnak majd szállást, ahová csak három gárdát tudnak elhelyezni.
"A Nemzetközi Sakkszövetség, a FIDE – követve a NOB szabályzatát – nem biztosít pénzdíjat a győzteseknek – mondta Köpf Károly, a GYISM sportért felelős helyettes államtitkára. – Azonban a szervezetünk nyári olimpiai sportágakkal egyenrangúként kezelve a rendezvényt, eredményességi juttatást ajánlott fel. E szerint az aranyéremért csaknem nettó két és fél millió forint jár fejenként. Miután a nyári olimpiákat négyévente rendezik meg, a sakkolimpiát pedig minden másodikban, a GYISM által felajánlott pénzdíj mindig a sakkolimpiát megelőző nyári játékok csapatbajnoki sportokat megillető jutalom fele lesz.”
Külön érdekesség, hogy számos magyar vonatkozású eseménye lesz a versenynek. Verőczi Zsuzsa női nemzetközi nagymester lesz a viadal egyik főbírája, segítőjeként pedig ott lesz Orsó Miklós nemzetközi mester, és Csom István nemzetközi nagymester – a 1978-as olimpián győztes csapat tagja – tevékenykedik. Kuriózum, hogy Szingapúr legjobbjait Károlyi Tibor, a libanoniakat pedig Vidéki Sándor irányítja. Az olimpia fontos kísérő programja lesz az Európai Sakk- unió, vagyis az ECU, valamint a FIDE tisztújító közgyűlése. Mind a két szervezetnél az elnökök várhatóan a helyükön maradnak, így az ECU-t Borisz Kutyin, a FIDE-t a Kalmük Köztársaság elnöke, Kirszan Iljumdzsinov vezetheti tovább.
Legfrissebb hírek

A magyar férfi és női rögbisek sem jutottak négy közé a chisinaui Eb-körben

Egyéb csapat
1 perce

Kitört a balhé a panamaiak edzésén az angolok elleni meccs előtt – Videó

Foci vb 2026
7 perce

Mexikói szurkoló a világ legmenőbb farkaskutyája – Fotó

Foci vb 2026
17 perce

Az első tornáját nyerte meg Marozsán legyőzője Mallorcán

Tenisz
41 perce

Bemutatkozik Anglia piros felsője – az L-csoport mai mezei

Foci vb 2026
50 perce

Nemcsak kezelt, kacsintott is: így üdvözölte a spanyol királyt Pau Cubarsí – fotó

Foci vb 2026
50 perce

Ódákat zeng Mbappé teljesítményéről az RMC Sport szakkommentátora

Foci vb 2026
59 perce

Russell megszerezte a pole-t a két Ferrari előtt; Verstappen a falban zárta a spielbergi időmérőt

F1
1 órája
Ezek is érdekelhetik