Pénz van, siker nincs

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
2009.04.09. 06:29
Címkék
A német–angol párharcok pikánsságáról talán már nem is kell értekezni, ezúttal az UEFAkupában a Hamburg és a Manchester City gazdagíthatja a két nemzet vb- és BL-döntővel dúsított közös múltját. A City számára sokszoros a tét, mert a közelmúlt nagy bevásárlásai után ez az egyetlen sorozat, amelyet még megnyerhet az arab „fennhatóság” alatt álló gárda.

Könnyen lehet, hogy egy hét, illetve két mérkőzés után kiderül: a pénz nem minden esetben boldogít. A nyáron ugyebár Manszur bin Zajed el-Najan, a világ egyik leggazdagabb embere (mellesleg arab sejk) tette rá a kezét a Manchester Cityre, és már rövid távon Kánaánt, de legalábbis az 1976 óta nyert első trófeát ígérte a szurkolóknak. Ehhez képest mára csak az UEFA-kupa maradt a megnyerhető sorozatok közül: a Premier League-ben hét meccs alatt 30 pontot lehetetlen ledolgozni a Manchester Uniteddel szemben; az FA-kupából a harmadik fordulóban ejtette ki a Nottingham Forest; a Ligakupában pedig a második kör, illetve a Brighton jelentette a végállomást.

„Sajnos a futball nem a pénzről, hanem a megnyert trófeákról szól – mondta erre Nedum Onuoha, a City angol U21-es válogatott védője. – Azok sokkal többet érnek, mint a pénz. Már most meg kellene mutatnunk, hogy képesek vagyunk valahol az élen végezni, és ezzel még jobb játékosokat csalogathatunk Manchesterbe.”

Valóban, ha csak a kiadott (vagy kidobott – ez nézőpont kérdése) pénzt nézzük, a nem egészen tíz hónap alatt elköltött 158.6 millió euróval világelső a csapat, ugyanakkor ez egyelőre semmit sem ér. Mert hiába fizetett ki a sejk Robinhóért 43, Jóért 24, Nigel de Jongért 19.5, Craig Bellamyért 15.5, Wayne Bridge-ért 13, Shaun Wright-Phillipsért 11, Shay Givenért 9, Pablo Zabaletáért 8.7, Vincent Kompanyért 8.5, Tal Ben Haimért pedig 6.4 millió eurót (magunk között szólva: Givent leszámítva senkiért sem a valós piaci értékét fizette ki el-Najan, hanem élt a pénz adta erőfölényével – a vetélytársak meg kihasználták a rutintalanságát), az eredmények sehol sincsenek.

Jellemző módon a Premier League-ben mindössze kétszer tudott győzelmi sorozatot építeni (ha két meccs annak számít…), a kupákban meg már láttuk a botladozását. Az UEFA-kupa ebből a szempontból felüdülés, itt még áll a csapat, igaz, két dán vetélytárson (Midtjylland, AaB) is csak tizenegyesekkel tudott túljutni. De legalább egyetlen angol csapatként még versenyben van. (Éles a kontraszt a BL-lel szemben, ahol még négyes flotta képviseli a Premier League-et.)

A hullámzás ékes példája a nyár nagy fogásának, egyben a 2008-as átigazolási rekord tartójának, Robinhónak a futballján figyelhető meg. A brazil cselgép az első 15 bajnokiján még 11 gólig jutott a Cityben, 2009-ben viszont minden tétmérkőzést figyelembe véve még mindig csak hajszolja az első gólját.

Legfrissebb hírek

Evezős vk: a magyarok közül Pétervári-Molnár Bendegúz végzett a legelőkelőbb helyen Luzernben

Egyéb egyéni
1 perce

Az egekbe szöktek a jegyárak a portugálok és a horvátok torontói mérkőzésére

Foci vb 2026
3 perce

Triatlon: magyar dupla dupla a tiszaújvárosi junior Európa-kupán!

Egyéb egyéni
17 perce

Huszonkét év után először japán győzelem a MotoGP-ben, Martín a vb élére állt

Egyéb autó-motor
22 perce

Vb 2026: nem engedték be Amerikába az egyik legismertebb szurkolót

Foci vb 2026
38 perce

Becsület, sportszerűség, köszönet – megint hagytak levelet az öltözőben az irániak

Foci vb 2026
47 perce

Ha június 28. és futball-vb, akkor mesterötös, aranygól és az egyetlen Puskás-díjas vb-bomba

Foci vb 2026
49 perce

A kanadaiak tanultak a hibáikból

Foci vb 2026
58 perce
Ezek is érdekelhetik