A Renault is lépett: kész a bojkottra

Izsányi SzabolcsIzsányi Szabolcs
2009.05.14. 22:45
Címkék
A Renault hivatalos nyilatkozatával szerdán ötre nőtt azoknak a csapatoknak a száma, amelyek készek kivonulni a Formula–1-ből a 2010-es kettős szabályrendszer miatt.

Egy nappal a Ferrari után a Re nault is csatlakozott azok közé, akik ultimátumot intéztek a Nemzetközi Automobil-szövetséghez. Azaz ha az FIA nem változtat a 2010-es idényre kihirdetett szabályokon, nem nevez a világbajnokságra. A fő gond a Renault szerint is a kettős szabályrendszer, vagyis hogy a csapatoknak dönteniük kell a 40 millió fontos költségplafon és a vele járó műszaki szabadság, illetve a szabad költekezés és a technikai megszorítások között.

Bár a kihirdetett szabályokhoz ragaszkodó Max Mosley és az FIA szerint a távozó autógyárakat gyorsan pótolni tudják új csapatokkal, és minden megy tovább, Bernie Ecclestone nem ennyire biztos a dolgában. A száguldó cirkusz gazdasági vezetője jogosan tart attól, hogy az F1-et rendkívül költségessé tevő autógyárak kiszállásával érdektelenné válik a sorozat, a Formula–1 elnevezés önmagában nem garantálja, hogy a nézők továbbra is figyelemmel kísérik. Az F1 az autógyárak nélkül bevételeinek felét is elveszítheti, és olyan ördögi körbe kerülhet, amelynek vége a megszűnés.

Az autógyárak és a Red Bull F1es csapatai más kategóriákban versenyezhetnek tovább, vagy új közös sorozatban indulnak. Az alapításra már nem lenne idő, de az utóbbi években számos formulaautós sorozat indult az FIA jóváhagyásával (például az A1 GP és a Superleague Formula), amelyeknek versenypályákkal és tv-társaságokkal is többéves szerződésük van, és első lépésként csak a licencet kellene megvenni, majd onnan építkezni.

Az olasz Gazzetta dello Sport már azt is tudni véli, hogy a hét kiváló istálló három-három autót indít, és a Ferrarinál a Felipe Massa, Kimi Räikkönen (vagy Fernando Alonso) kettős mellé Valentino Rossit szerződtetik harmadiknak.

Ezek azonban még csak elméletek. Az FIA és a csapatok is örülnének az F1 egyben tartásának, hát még Ecclestone, aki megpróbál mindenkit nyugtatgatni. Csak éppen azt lesz a legnehezebb eldönteni, hogy kinek a szava döntsön. Aki ugyanis meghátrál, lemond a hatalomról, azaz vereséget szenved. Ez a csapatok és az FIA arculatába sem fér bele.

Legfrissebb hírek

Portugáliában légióskodó játékosok jelenthetik a veszélyt Ronaldóékra nézve

Foci vb 2026
4 perce

Kinevezték az új trénert, a Brest teljesítette elhunyt edzője kívánságát

Francia labdarúgás
6 perce

A kapitány is beszállt a buliba – Ghána így készül a horvátok ellen

Foci vb 2026
24 perce

Ki-ki meccsre készül Algéria, miközben forr az öltöző

Foci vb 2026
26 perce

Megindító jelenet: így segít egy apa a vak fiának átélni a vb-lázt – videó

Foci vb 2026
48 perce

Portugália reménykedik: Kolumbia lesz Cristiano Ronaldo ötvenedik áldozata

Foci vb 2026
58 perce

Strandkézilabda-vb: a magyar válogatott kikapott a horvátoktól a negyeddöntőben

Kézilabda
1 órája

Tokmac Nguen, az FTC korábbi támadója a japán másodosztályba szerződött

Minden más foci
1 órája
Ezek is érdekelhetik