Ismeretlen futballtörténelem: a Pokol-pálya romjai

Fotók: Kovács Péter/Nemzeti Sport

Megrendítő időutazás: felkerestük a Szentendrei-szigeten megbújó, gazzal benőtt, százhúsz éves pályát, amelyhez fénykorában hajóval jártak át Vácról a játékosok és a szurkolók. A Hátsó füves Ismeretlen futballtörténelem című sorozatának aktuális epizódjában a Pokol-pálya titkainak eredtünk a nyomába.

A fejtetőig érő gazból csak a kapu teteje kandikál ki

Alig-alig látszik ki a rozsdás kapu a fejtetőig érő csalánerdőből, a fák sűrűjében megbújó betonlelátót csernobili elhagyatottságban emészti az elvadult természet. Az omladozó lépcsősorok, gazzal benőtt korlátcsonkok valamit érzékeltetnek a hajdan népszerű pálya varázsából, a kopott építmény belsejében pusztuló öltözőhelyiségek eredeti funkciójára azonban már jóformán semmi sem utal, hacsak nem az alkalmi hajléktalantanya fekvőhelye mellé helyezett békebeli vaskályha, a salgótarjáni Hirsch és Frank Gépgyár és Vasöntöde huszadik század elejéről megőrzött, Kalor 196 néven forgalmazott darabja.

Az egykori öltözőépület ma is áll
Valaha itt készülődtek a labdarúgók
Ódon vaskályha a kibelezett öltözőben

Az elárvult pálya ovális ívét kirajzolják az egykor labdafogó kerítésként szolgáló, barnásan rohadó bádoglemezek, oldalukban mindenütt felgyülemlett szemétmaradvány, a málló konzervdobozok, műanyagflakonok között néhány állatcsont és egy törött állkapocs is felbukkan. Ha létezik romantikája egy futballstadion természetes pusztulásának, azt a leginkább itt, a Szentendrei-szigeten, a Tahitótfalutól néhány kilométerre található erdei helyszínen lehet megtapasztalni. A vidéki labdarúgás Csipkerózsika-kertjének kísérteties hangulatú díszletei mintegy utólag is igazolják az évtizedek óta elhagyatott sporttelep nevét: a Pokol.

Dzsungelszakállat növesztett a rozsdás keresztléc
Állati állkapocs a bádogkerítés előtt
A Pokol-sziget környéki pezsgő élethez hozzátartozott a vendéglő, az elegáns pavilon és a sportpálya is

Hivatkozott rá annak idején a sajtó Pokol-pályaként vagy Pokoli pályaként is, és néha előfordult a magyarfutball.hu oldalon átvett körülírás, a kissé kacifántos „Pokol Csárda mögötti pálya” változat. Helyszínmegjelölés szempontjából utóbbi a legpontosabb, ugyanis a sportpálya a Váccal szemközti Pokol-sziget déli csücskénél, a révátkelő melletti legendás vendéglő, a Pokol Csárda „tartozékaként” rögzült a környéken élők tudatában.

Varázséji Gusztáv és társasága a holdvilágban fürdő folyón közelítette meg a csárdaépületet

A baljóslatú nevet az anekdota szerint ifjabb Varázséji Gusztáv lapszerkesztő adta a mulatóhelynek, miután az 1880-as években egy holdvilágos éjszakán fiatalok társasága a Buki-szigetről leevezett „Kharón csónakjaival” a révcsárdához, amelyet a lidérces Duna-ünnepség alkalmából alvilágot idéző görögtűzzel világítottak meg. Nem is annyira burkolt, vallási színezetű szóhasználati hidegháború is kibontakozott a fürdőhely kapcsán, a Pokol-sziget helyett ugyanis az 1930-as évektől imitt-amott szórványosan előfordult a Paradicsom-sziget változat is.

Ahol egybeér Pokol és Paradicsom (Fotó: Fortepan/AR)

Pokol vagy Paradicsom, a váci népnek egyre ment, nem úgy viszont a váci püspöknek, akit az anekdota szerint olyannyira zavart a székesegyház tornyából is látszó Pokol-csárda felirat, hogy kívánságára a Pokol szót lefestették – a kivételes diplomáciai érzékkel megáldott étteremtulajdonos azonban ügyelt arra, hogy a vékonyan kent mészfesték alatt azért továbbra is kivehetőek legyenek a tiltott betűk.

Légifelvételen a Pokol-pálya 1953-ban…
…1988-ban, …
…és manapság

A régmúlt mesebeli hőseit, balladisztikus történeteit eltüntette az idő: a népszerű Pokol Csárda már csak az egykori vendégek emlékeiben él, a 2000-es évek közepén lebontották a folyó fölé magasodó éttermet, a helyén egy félbemaradt panziókezdemény csupasz és összegraffitizett téglafalai rontják a képet, a váci nép egykori közkedvelt fürdőző- és mulatóhelyének sporttelepe pedig teljes feledésbe merült.

Korlátcsonkok, romos lépcsősorok a régi tribünön

A dzsungelben maradt romokról is néhány megszállott helytörténész vagy futballzarándok tud csupán, a kitűnő Dunai Szigetek tematikus portál mellett néhány éve a A magyar futball faktor, a Városok, stadionok, kocsmák és a Pörge grundol blog írt a Pokol-pálya titkairól. Az említett források keltették fel érdeklődésünket Magyarország egyedülálló futballhelyszíne iránt, amelyet egy előzetes – váratlan kutyatámadásba és menekülésbe torkolló – nyári biciklis felfedezőtúra után ismét felkerestünk, hogy Kovács Péter kollégánk professzionális fényképei és drónfelvételei segítségével, a Hátsó füves országjárás keretében a széles nyilvánosságnak is bemutassunk.

Élet jelei az egykori sporttelep szegletében

A meghökkentő részletek, a rozsdás vastámasztékok, fával benőtt kapufák, roskadozó öltözőfalak lenyűgözően gazdag sportmúlt néma tanúi, belegondolni is merész például, hogy a homályos szurkolói emlékezet szerint még az Aranycsapat is edzett ezen a pályán.

Ha kinyílik a látótér…

Ismeretlen futballtörténelem című sorozatunk aktuális részében – a korábbi pécsi, soproni, sátoraljaújhelyi riporthoz hasonlóan – ezúttal is egyetlen, feledésbe merült mérkőzésre fókuszálva világítjuk meg a vidéki labdarúgás érintett vakfoltját. Repüljünk vissza hát képzeletben száztíz évet, 1914 júliusáig, amikor az első világháború kitörése előtt kilenc nappal ragyogó sportünnepségnek volt a helyszíne a Pokol-pálya!

A Váci Sport Egyesület csapata 1915-ben

Az akkor már bő évtizede működő sporttelepet átmeneti elhanyagoltsága után felújították, a díszes alkalomra pedig a Váci Sport Egyesület vezetősége „hosszas fáradozás és áldozatok” után megnyerte ellenfélnek az élvonal országos hírű csapatát, a 33 FC-t, soraiban „az egész kontinens legjobb kapusával”, Zsák Károllyal. Az előzményekről és az akkor 19 éves, utóbb harminc válogatottságig jutó, valóban Európa-hírű, korszakos kapusról az imént a Váci Hírlap korabeli fordulatait idéztük, és bár maga a mérkőzés viszonylag unalmas, ráadásul Zsák-bravúroktól mentes 1:1-es döntetlent hozott, érdemes fellapozni a városi lap tudósítását.

Zsák Károly, az ország ünnepelt kapusa, az Európa-szerte csodált játékos a Pokol-pálya népét is elbűvölte

„Töméntelen érdeklődő sietett vasárnap délután a Fürge állomásához s a kis csavargőzös négy órától fogva alig győzte a különösen sok úri publikumot átszállítani az újonnan rendbehozott, szép pokoli füves football pályára. Először a V. S. E. II. csapata mérkőzött a Nagymarosi nyaraló ifjak footballistáival. A váciak eleinte igen szépen működtek s az első félidőben 3:1-re vezettek is már, de a második félidőben a nagy hőségtől kimerülvén, nem bírták a tempót s 4:5-re elvesztették a barátságos küzdelmet. […] A nagy közönség már alig várta, hogy vége legyen ennek a meccsnek, mert mindenki a 33-asokra s ezek között Magyarország legjobb válogatott kapusára, Zsák Károlyra volt kíváncsi. Pont fél hatkor kezdődött ez az érdekes és szép mérkőzés s a rendezők alig győzték a nagy pulikumot az ellenfél kapujától távol tartani, mert mindenki Zsákot akarta látni. […] Mindjárt a játék elején meglátszott, hogy maguk az ellenfél játékosai nem lesznek nagyon veszedelmesek, mert – talán az idegen pálya miatt – igen sokszor messze a kaputól rúgtak, gyakran taccsoltak s nem egy luftot fogtak. Összjátékuk gyengébb volt, mint a váciaké s a kapu előtt bizonytalanok. […] A játék sokkal többször az ellenfél kapuja előtt folyt s még a félidő első felében két 33-as luftjától Stahl megkaparintja a labdát, közvetlen a kapu előtt annak jobb sarkába rúgja azt. Zsákot – ki a bal sarokban állt – váratlanul érte a lövés, s így történt, hogy a legjobb magyar kapus Vácon kénytelen volt egy gólt elszenvedni. Óriási tapsvihar zúgott végig Pokol erdején az első vezető váci gólra, s még nagyobb erővel folyt tovább a játék, mert a fekete-fehérek mindenáron egyenlíteni akartak. […] Az első félidő 1:0-ra végződött Vác javára. […]”

Hol Zsák állott, most nő a gyom

“Nem egyszer hallani Zsákot, amikor korholja a saját játékosait s egy-egy veszélyes helyzetkor ingerülten kiált hátvédeire, hogy csináljanak már valamit. Most már dühösen megy a játék itt is, ott is, melynek eredményeképpen Lászlót az egyik 33-as véletlenül ugyan, de annál súlyosabban tomporon rúgja. Lászlónak ki kellett állnia, percek múltán bénulva visszamegy kapujába. Ekkor történt aztán, hogy egy kavarodás közepette sánta lábával nem bírt kifutni, s az ellenfél megelőzve őt, berúgta a kiegyenlítő gólt. […] Este a Nagysörházban a V. S. E. barátságos vacsorára látta a 33-asokat, amelyen a fővárosi vendégcsapat igen meleg hangú elismeréssel nyilatkozott a váci footballisták szép és erőteljes játékáról.”

Révátkelés Vácról 1902-ben

Szívesen támasztottuk volna aznap a Pokol-pálya korlátját (vagy este a váci Nagysörház söntéspultját), de hasonlóan érdekes lett volna személyesen megélni az 1900-as évek első éveiben a váci labdarúgás születésének Pokol-beli víg napjait. Már a város futballtörténetének első feljegyzése is a Duna túlsó partjához kapcsolódik, a már többször hivatkozott Váci Hírlap arról számolt be 1902. június 22-én (alig több mint öt évvel az első magyarországi futballmérkőzés után), hogy a Budapestre járó fiatalabb váci „hivatalnokok, jogászok, technikusok és filozopterek” a vasúton többször beszélgettek egy pálya kialakításáról „…és a Szentendrei-szigetben, a Pokol csárda alatt lévő szép sík területben állapodtak meg, […] alkalmasabbat sehol sem találtak volna”.

Békebeli felvétel a Pokol-fürdő népéről

A következő tavaszon a lap szerint már húsz-harminc fiatal rendszeresen űzte a footballt „a Duna túlsó oldalán”, és a labdázó társaság az egyesületi szervezkedés keretében az alakuló ülést tervezgette. A végleges játéktér azonban ekkor még nem alakulhatott ki, tekintve, hogy 1903 szeptemberében az újság arról adott hírt, hogy „…fölmérték a pályát, kiszámították, hogy hány fát kellene majd kivágni az úgy sem használt erdőből és hogy hol és miként kell majd berendezni a sporttelepet a Pokolban”. Végül a fennmaradt adatok szerint tizenhét sornyi fát vágtak ki a szigeten, hogy aztán 1904. május 24-én, a Műegyetem FC II. csapata elleni, 3:0-ra elveszített ünnepi mérkőzéssel hivatalosan is használatba vegye otthonát a Váci Sport Egyesület (a Nemzeti Sport akkori tudósítása kiemelte, ez volt hazánkban a hetedik pálya, amelyet az MFC avatott fel).

A nevezetes Fürge csavargőzös, a meccspublikum állandó szállítója

Az ezt követő esztendőkben időről időre megfordultak rangos ellenfelek a Pokolban. Két hónappal a pálya átadása után a MAC frissen gründolt old boys csapatának vendégjátéka szolgált látványossággal, „melyre kivonult a város intelligencziájának színe-java, szép asszonyok, katonatisztek”, 1906-ban pedig a Lipótvárosi Ramblerek mellett újfent tiszteletét tette a műegyetemi együttes (akkor már MAFC néven), a találkozó után hajnalig tartó táncmulatság követlezett a „Pokol új zárthelyiségében”, és a Fürge csavargőzös kivételesen egész éjjel közlekedett a két part között. Ugyanezen a nyáron a MAC old boys is elment a Pokolba, majd „a mérkőzés után a sportegylet vendégei a szépen feldíszitett, lampionokkal világított csónakdába vonultak, ahol cigányzene mellett dicsérték Malik mester remek halászléjét”.

A képhez tartozó alt jellemző üres; IMG_20240828_183832-3-1024x592.jpg a fájlnév
A Váci AC együttese

A Pokol-pálya évtizedekig a váci futballélet meghatározó helyszínének számított, az 1912-től a másodosztályban, a Pest-vidéki kerületi bajnokságban szereplő Váci Sport Egyesület otthona volt, futballozott itt a Váci Atlétikai Club, később az akkor már Váci Petőfi néven szereplő NB II-es csapat egészen az 1960–1961-es idény végéig használta. A váci együttes utolsó itteni bajnoki fellépése az 1961. június 26-án, a Kőbányai Lombik elleni, 1:1-re végződő mérkőzés volt, az újságban feljegyzett ötszáz néző aligha gondolta, hogy a NB III-ba zuhanó csapat mellett a Pokolt is sirathatja aznap.

A képhez tartozó alt jellemző üres; fortepan_159073-1024x843.jpg a fájlnév
Az Operaház művészei és kellékesei futballmeccsel egybekötött csárdalátogatást szerveztek a Pokolba
(Fotó: Fortepan/Ráday Mihály)

De játszottak itt az évtizedek során városi kupamérkőzéseket, Péter-Pál-napi meccseket, rendszeresek voltak a turistacsapatok alkalmi találkozói, pályára léptek a Pokolban a Kodak-gyár munkatársai, 1929-ben pedig hajós kirándulásuk alkalmából az Operaház művészei és műszaki alkalmazottai csaptak össze egymással – futballban 9:1-re nyertek a kellékesek, a színpadi csillagok a harmadik félidő gyanánt rendezett kabaréelőadás keretében „vágtak vissza”.

Az 1936-os Lemezgyár–Szövőgyár mérkőzés közönsége a Pokol-pályán
(Köszönet a különleges fényképért Hegedűs Jánosnak!)
És ugyanaz a helyszín napjainkban

Színfolt a városi sporttörténelemben, hogy az 1930-as években rendre összemérte erejét a Lemezgyár, a Szövőgyár, a Fonógyár és a Siketnémák csapata. Az 1936-os Lemezgyár–Szövőgyár mérkőzés tömött tribünjéről fennmaradt egy szenzációs, ám rendkívül gyenge minőségű fényképfelvétel is, a két üzemi gárda igazán tüzes ütközetét azonban 1937-ben bonyolították, akkor a lefújás utáni csődületben a játékvezető is kapott egyet, az erélyesen közbelépő rendezők vetettek csak véget a botránynak. Ugyanezen év szeptemberében ismét felforrósodott a Pokol levegője, a tudósító nem is igen talált szavakat a látottakra: „Vasárnap a VSE itthon játszott, zsúfolt tribün előtt és a sportszerűtlen Vasasra súlyos vereséget mért. Amit a Vasas csinált, arra még nem volt példa a labdarúgósport történetében. Jóllehet a mérkőzés teljesen fair volt, a Vasas-játékosok ellenfelüket tiszteletben tartották, ugyanakkor megverték meccs közben szertárosukat, sértegették a játékvezetőt, végeredményben a játékvezető három játékosukat kiállította, igazoltatta és a pályáról kivezettette intézőjüket, végül pedig három játékosuk egyenként levonult a pályáiról. Viselkedésükkel méltán megdöbbentették a közönséget is.”

A “festői fekvésű, parányi kis pálya” réges-régről fennmaradt tribünje

Szintén 1937-ből maradt fenn a Szegedi Napló hasábjain egy érzékletes és részletgazdag leírás a pályáról, a Szegedi AK 3:1-re elveszített idegenbeli mérkőzése nyomán: „Festői fekvésű, parányi kis pályáján mérte össze erejét a VSE Délmagyarország bajnokával, a SzAK-kal. A VSE pályája is tipikusan »váci«, kicsi és hangulatos. Sűrű lombú fák övezik és piros salakpálya veszi körül. Talaja azonban csomós és a nagy sportesemények elmaradhatatlan vendége, az eső nagy tócsákat hagy maga után. A közönség csendes, vendégszerető és tárgyilagos. Egyformán tapsol mind a két fél szép akcióinak és egyformán zúg mind a két csapat offszeidja-nál.”

Mára elcsitult a meccslárma, csak szórványos békakuruttyolás hallatszik

Az 1960-as években elcsitult a Pokol-pálya környékén a meccslárma, a városi futballélet egyre inkább áttelepült az időközben megépült Ligeti stadionba, és bár egy ideig még előfordultak alkalmi mérkőzések, az 1970-es már jobbára agárversenyeknek, turisztikai bemutatóknak adott otthont a pokoli helyszín.

Az 1970-es években agárversenyek helyszíneként használták a sportpályát
(Fotó: Fortepan/Urbán Tamás)
Előkelő hölgyek, kitűnő autók, hibátlan kutyák
(Fotó: Fortepan/Urbán Tamás)
Ez nem amerikai mozifilm volt, hanem a magyar valóság
(Fotó: Fortepan/Urbán Tamás)

Egy légifotó tanúsága szerint még 1988-ban is viszonylagos épségben állt a sporttelep, sértetlen alakjában felismerhető az 1930-as években emelt, az 1960-as években átépített tribünépület is.

Ez sem hollywoodi mozifilm – az egykori öltözőhelyiségek 2024-ben

A rendszerváltás óta azonban az enyészet az úr, noha az 1990-es évek közepén halványan körvonalazódott a terv egy esetleges motorversenypálya létesítéséről, végül nem lett belőle semmi. A mai állapotokra gondolva újra aktuális Gergely Ferenc 1930-as siráma, a Váci Hírlap hasábjain közölt „Levél a Pokolból” című, lírai hangú írás. „Az elmúlt nyáron megdaloltam a kietlen szigetnek e kedves oázisát, mert a «csacska fecskék csevegése», vadgerlicék nevetése, rigómadár s fülemüle léleksimogató, drága szava engem is dalra hangolt. Akkor alig értünk a nyárba, szerelemről beszélt az egész erdőcske, a fűszál, a bogár, a lepkehad, a madársereg s a kövek közül kiszabadult ember… Kacagott az egész oázis… Most, hogy a nyár végigaszta a letörpült magyar rónát, a Poklot is megülte a csend…”

Isten ujja mindenhová leér

Ismert játékosok is megfordultak a Pokol-pályán, Hegedűs János korábbi váci labdarúgó, későbbi főrendező lapunknak megerősítette a szóbeszédet: edzőmérkőzésen járt ott az 1950-es évek első felében a magyar válogatott is, a helybeliek ráadásul 4:2-es váci győzelemre emlékeznek. Forrásunk hozzátette, gyermekkorában, az 1960-as években ő maga is sokat futballozott a pályán, sőt egy alkalmi mérkőzésen még a kölykök közé beszálló Göröcs Jánossal is játszott együtt. Az Újpest 62-szeres válogatott csatára nem véletlenül került a Pokolba: egy időben keresztapja és rokona volt a főszakács a Pokol-csárdában.

Szentmihályi Antal, mosogatás előtt

A Hexagonal-kupa-győztes Vasas játékosai is tiszteletüket tették a Pokolban egy kötetlen Duna-parti összejövetel kedvéért (mérkőzésről nem szóltak a hírek), az ötletgazda Frick Sándor 2018-ban így emlékezett az epizódra a Váci Polgárban: „A Pokol-szigeten találkoztunk, ott láttuk vendégül őket. Akkor érkeztek haza Chiléből. Felejthetetlen napot töltöttünk együtt. Emlékszem, ahogy Szentmihályi Anti a Dunában mosogatta a poharakat, a játékosok s a feleségek is kiválóan érezték magukat, két bográcsban rotyogott az ebéd.”

Mozgóképen a pálya
(Drónfelvétel: Kovács Péter; Vágás: Szabóky Zsolt)
A képhez tartozó alt jellemző üres; fortepan_146258-1024x700.jpg a fájlnév
Katonás hangulatú sportdélután 1940-ben
(Fotó: Fortepan/Sattler Katalin)

Fennmaradt néhány figyelemre méltó fénykép a Fortepan gyűjteményben a Pokol-pályáról, a Sattler Katalin által adományozott fotókon a Budapesten működő német birodalmi iskola sportrendezvényei láthatók 1936-ból, 1939-ből és 1940-ből. „Minden tanév végén az egész iskola felkerekedett, hajóval elment Vácra, és onnan komppal áthajózott a szemben lévő partra, amelyet akkor Pokol-fürdőnek hívtak. Egy nagy sportpálya volt ott, egy kis tribünnel és egy nagy rét” – nyilatkozott a Szentendrei-szigeten tett látogatásokról Sattler Tamás nyugalmazott közgazdász Papp Gábor Zsigmond 2003-as dokumentumfilmjében, az eseményekről archív mozgóképes anyaggal is szolgáló A birodalom iskolája című alkotásban.

A Budapesten működő német birodalmi iskola sportbemutatója 1936-ban
(Fotó: Fortepan/Sattler Katalin)

A Damjanich utcában, 1908 és 1944 között működtetett Reichsdeutsche Schule a két világháború között igen népszerű volt a budapesti polgári elit körében (ide járt mások mellett Darvas Iván, Gimes Miklós, Karinthy Ferenc, Székely Éva és Szentágothai János), a zsidó polgárság családjai is előszeretettel iratták ide gyermekeiket. Visszaemlékezések szerint a tanintézmény – az utókor megbélyegző ítéletével ellentétben – sokáig távol tartotta magát a Hitler-féle szélsőséges eszméktől, felvilágosult, toleráns, európai látókört biztosító, az egykori weimari Németország demokratikus szellemiségét tükröző szemlélettel oktatta növendékeit.

Jelenet az iskola 1939-es sportversenyeiről
(Fotó: Fortepan/Sattler Katalin)
A 20. századi történelmet a Pokol-pályán is írták, kegyelem nélkül
(Fotó: Fortepan/Sattler Katalin)

A politikai semlegesség tarthatatlanságát azonban éppen a Pokol-pályán készült szégyenletes 1939-es képek mutatják: az iskolai sportbemutató ökölvívó-gyakorlatán ellenfélnek egy fekete fiút küldtek szorítóba, majd a pórul járt fiatalembert rúdra kötözve, mint egy elejtett állatot cipelték körbe.

A Hátsó füves multimédiás futballszociológiai országjáró sorozat, futballmentő túra és szubkulturális kiállítás aktualitásairól a Hátsó füves Facebook-oldalon lehet tájékozódni!