Amikor szabad a pálya

SOMOGYI ZSOLTSOMOGYI ZSOLT
2003.05.27. 21:36
Címkék
Rovatunkban, a Nemzeti Sport Ötösben az őszinte véleményeket olvashatják. Egykori klasszisok, edzők, szövetségi kapitányok, vezetők, sőt adott esetben más sportágak képviselői is szót kaphatnak itt, ha markáns véleményük van a magyar labdarúgás aktuális eseményeiről. A lényeg tehát az, hogy kommentáljuk a honi futball történéseit, a hét legvisszhangosabb híreiről kérdezzük vendégeinket, akik időnként komolyan, máskor tréfásan minősítik a mai magyar futballvalóságot.
"Demján Sándor, a Magyar Labdarúgóliga elnöke határozottan leszögezte: a bundaügynek lesz következménye. Azaz valaki bűnhődik, és a nyomozás dönti el, hogy a bundára felbújtókkal vagy a közvéleményt félrevezetőkkel szemben lép fel keményen a liga. Az elnök azt mondta: lehet, olyan ez, mintha fakarddal harcolna géppisztolyok ellen, de nem történhet meg az, ami a nyolcvanas években, amikor a szőnyeg alá söpörték a bundaproblémát."

Mezey György: – Egy félreértésről: akkor nem a válogatott érdekei miatt szakadt meg a nyomozás, hanem azért, mert napok alatt kiderült, több száz gyanúsított van, az ügyek viszanyúltak legalább tizenöt évre, és az illetékesek úgy vélték, nem jó megoldás az első tíz embert megbüntetni, a többit futni hagyni. Vagy mindenkit bíróság elé állítanak, vagy senkit, de annyian keveredtek bele, hogy nem volt sem idő, sem energia végigvinni az ügyet. A vége az lett, hogy Sallai Sándort kinyírták, a többi pedig röhögött a markába. A gyanúsítottak tömegéről csak annyit: ezerkilencszáznyolcvannyolcban a vizsgálótiszt arra kért, írjam össze az összes embert, aki szóba jöhet a Málta ellen készülő keretbe… Legalább száz nevet felírtam, a tiszt pedig kihúzgálta őket: ez mehet, ez nem mehet.
Nyilasi Tibor: – Szomorú, hogy ilyen véget ér a bajnokság, bevallom, engem már fárasztanak ezek a hírek, maradjunk anynyiban: szeretném hinni, hogy senki sem akart bundázni.
Hajdú B. István: – Egyetértek Demján Sándorral, vagy bundázni akartak, vagy valaki nem mondott igazat. Többek között morális válság is van a magyar futballban, de ezen következetességel, akarattal lehet segíteni.
Csank János: – Felfújt ügy ez, hiszen nem volt bunda, talán másképpen kellett volna megoldani, de így biztosan nem marad el a retorzió. Én hosszú évek óta nem láttam bundameccset itthon.
Szántó Imre: – Tisztességes, alapos, de legfőképpen gyors eljárást kívánok a ligának, ha fél évig elhúzódik az ügy, jönnek a fagyok, és elengedhetetlen szükség lesz bundára.

"Nyolcvanhét év, az élvonalban lejátszott 89 idény után búcsúzik az első osztálytól a Kispest-Honvéd FC. A klubot két tulajdonos, a csapatot hat edző irányította ebben a bajnokságban. Kovács Attila a ZTE elleni mérkőzés után a gépkocsiját megállító drukkereknek azt ígérte: marad Kispesten, és visszajuttatja a piros-feketéket a legmagasabb osztályba."

Hajdú B.: – Az ember szíve fáj, hogy Bozsik József, Tichy Lajos, Détári Lajos – hogy csak három korszak nagyjait említsem – csapata kiesik, de a hat edző jól példázza azt a kapkodást, amely a klubot jellemezte. Kiderült számomra, hogy nem a nevek számítanak, szerintem például Siófokon nincsenek lényegesen jobb képességű futballisták, ám az a gárda a felsőházba került, és teljesítményével elérte, hogy a szponzorok mellé álljanak. Nem véletlen. A legfurcsább helyzetben a ZTE edzője, Bozsik Péter lehet, aki győzelemre vezette csapatát, ezzel elérte, hogy az édesapjáról elnevezett stadionban jövőre másodosztályú meccsek legyenek.
Nyilasi: – A klubot sajnálom, akárcsak a Vasas esetében. Ugyanazt mondhatom, amit tavaly, annyi szép emlék, barát, felejthetetlen kettős rangadó köt ehhez a klubhoz is, hogy nehéz beszélni a kiesésről. Azonban az elmúlt években tapasztalt káosz egyre jobban eluralkodott, és viszszasírják a boldog békeidőket, amikor Komora Imre irányított.
Szántó: – A Taurus-üggyel indult meg a klub a lejtőn, a mostani tulajdonos, a váltó utolsó tagja volt a befutó (vagy inkább kifutó?), de elődeit ismerve egyenes út vezetett a másodosztályba.
Mezey: – Magam egy válságos időszakban már voltam Kispesten, akkor vállaltam el a csapatot, amikor még nem lehetett tudni, bentmarad-e az élvonalban az osztályozón. Halkan hozzáteszem, egy év múlva elsők lettünk, és az olasz bajnok Sampdoriával nagy csatát vívtunk a Bajnokok Ligája legjobb nyolc közé kerüléséért. Magam becsülök mindenkit, aki tenni akar a klubért, és remélem, ez a nagy múltú egyesület lesz még meghatározó a magyar futballban, ugyanakkor a pesti csapatok agóniáját látva kétlem, hogy ez megtörténik.
Csank: – A hírben szereplő számok is azt mutatják, törvényszerű volt a bukás. A szakma jelentősége megkerülhetetlen, ezzel az állománnyal nem kellett volna kiesni.

"A Szabadalmi Hivatal honlapjáról kiderült: a ZTE címerének használati jogát nem a klubot működtető részvénytársaság, hanem a csapat egyik futballistája védette le, néhány nappal később a klub is kérte, az emblémát védjegyként vegyék nyilvántartásba. A tavalyi bajnok közleménye szerint senki nem védette le a logót, híreink szerint azonban a klub megegyezett ebben az ügyben játékosával."

Csank: – Meglepő, hogy a klub nem gondolt erre, miként az is, hogy egy futballistának erre is kiterjed a figyelme.
Mezey: – Élelmes játékos, aki gondol a jövőjére, de tartok tőle, azok súgtak neki, akiknek kötelességük lett volna inkább a klub figyelmét felhívni erre a lehetőségre. Ha megegyeztek, akkor a klub úgy érezheti, a tanulópénzt meg kell fizetni.
Hajdú B.: – Most éppen Manchesterben vagyok, megnézem, érdekel-e még itt valakit a ZTE-címer. Bár, ha belegondolok, az egerszegiek innen logó, bocsánat, lógó orral távoztak. Nagyra értékelem, hogy valaki más védjegyére is figyel, magam néha a saját logómat sem tudom levédetni.
Nyilasi: – Szemfüles futballistákra a pályán is szükség van. Azt hiszem, most már a nagycsapatok is gyorsan észbe kapnak, ha eddig nem tették.
Szántó: – Minden játékosnak gondolnia kell a jövőjére, és dicséretes, ő még lát fantáziát ebben a csapatban, ezek szerint bízik abban, hogy lesz olyan értéke a címernek, mint tavaly ilyenkor.

"A Ferencváros jogi lépéseket tervez az Üllői úti stadiont működtető Sportfolió Kht. ellen. Az FTC szerint kártérítési felelősség hárul a társaságra, mivel az edzőpálya közvetlen közelében lévő korlátnak ütköző Sowunmi Thomas nyílt sípcsonttörést szenvedett, és legalább fél évig nem játszhat."

Nyilasi: – Attól függetlenül, hogy jogilag most éppen kit terhel a felelősség, az edzőpálya évek, évtizedek óta balesetveszélyes, de még bent, a stadionban is olyan közel vannak a reklámtáblák, a kerítések, hogy ott is bármikor előfordulhatna súlyos sérülés. Drukkolok Sowunminak, hogy mihamarabb visszatérhessen a pályára.
Mezey: – A sajnálatos baleset felhívta a figyelmet a stadionok tulajdonjoga körüli abszurd helyzetekre. Ha egy pályát ki akar valaki bérelni mondjuk bemutató edzésre, akkor egy központon keresztül, bonyolult és hosszas procedúra után érheti el a célját. Vicces ez az egész, bár senkinek nincs kedve nevetni rajta. Valahogy érdekeltté kell tenni a klubokat a saját stadionjuk működtetésében.
Szántó: – Minden jót kívánok Sowunminak, de egy jó formában lévő játékos talán elkerülhette volna a balesetet. No, de ne menjünk el rossz irányba, ha elítélik a kht.-t, legközelebb a lyukat rúgó, emiatt a bokáját kificamító csatár beperli a bőrgyárat, mondván, rossz volt a labda.
Hajdú B.: – Gyógyulást kívánok Sowunminak, de nekem az a problémám, hogy mindenki tudta, veszélyes az a pálya, mégsem tettek semmit addig, amíg meg nem történt a baj. Miért nem lehet megelőzni egyszer?
Csank: – Sajnálom a játékost, az a pálya régóta így néz ki, csak idő kérdése volt, mikor történik valami. Erről az jut eszembe, nálunk még mindig divat, hogy a hálótartó vasakat kívülről erősítik kapufára, ha a kapus véletlenül nekiesik, nagyon súlyosan megsérülhet. Erre sem figyel senki, amíg valaki össze nem töri magát.

Nagyot lépett Király Gábor – a róla elnevezett sportlétesítmény valódi otthona lehet a mozgást kedvelô szombathelyieknek (Fotó: Meggyesi Bálint)
Nagyot lépett Király Gábor – a róla elnevezett sportlétesítmény valódi otthona lehet a mozgást kedvelô szombathelyieknek (Fotó: Meggyesi Bálint)
Nagyot lépett Király Gábor – a róla elnevezett sportlétesítmény valódi otthona lehet a mozgást kedvelô szombathelyieknek (Fotó: Meggyesi Bálint)
"A hét végén megnyílik a Király Sportlétesítmény Szombathelyen. A magyar válogatott kapus, Király Gábor tulajdonában lévő területen a korábban gazzal benőtt egykori pálya helyén új öltözőépület, nagy- és több kisméretű futballpálya mellett kosárlabdázni, kézilabdázni, teniszezni is lehet. A beruházásról a kapus csak annyit mondott, ennyivel tartozott a sportnak és szülővárosának."

Szántó: – Király! Az övé okosan felépített karrier, és ha senki sem akar ott futballozni, az unióban komoly értéke lesz a határközeli területnek. A szombathelyiek büszkék lehetnek a kapusra.
Mezey: – Ez maga a csoda ebben a nyomorult magyar futballvalóságban. Király Gáboré a példa, miként lehet új szellemiséggel, külföldön szerzett tapasztalatokkal és egy kis tőkével tenni a futballért. Csak köszönet és elismerés jár érte, remélem, egyszer itt indul majd be a Király-kapusiskola.
Csank: – Ragyogó ötlet. Hogy jó üzlet-e, az később derül majd ki, de az már most mindenki számára nyilvánvaló, hogy Király milyen ember. Félig komolyan azt is mondhatom, különösen szerencsés, hiszen ha elfogy a pénze, nyugodtan kölcsönkérhet a remekül kereső kapusbarátjától, a nálunk védő Németh Gábortól.
Hajdú B.: – Király mindig felsőfokban beszél szülővárosáról, de remélem, profitot is termel a létesítmény, mert ez azt jelenti, hogy a szombathelyiek kihasználják a lehetőséget, és jól érzik magukat kedvenc kapusuk pályáján.
Nyilasi: – Sok klasszis bizonyította már, hogy nem felejti el, honnan indult, és főleg a szegény körülmények között felnőtt sztárok fordítanak az általuk megkeresett pénzből nem is keveset a gyerekekre, a futballra. Ha jól tudom, a Juventus játékosa, Edgar Davids focisulit nyitott, és más ilyenekről is lehetett hallani, most Gábor csatlakozott e szupersztárok sorába. Nagyon nemes gesztus ez, sokan példát vehetnek róla.
Legfrissebb hírek

Vozinha Shilton és Zoff útjára lépett

Foci vb 2026
27 perce

Ha június 27. és futball-vb, akkor Ribéry, Ronaldo, Klinsmann, Guardiola, egy fantomgól és egy óriási magyar–brazil

Foci vb 2026
45 perce

F1, Osztrák Nagydíj, 3. szabadedzés

F1
48 perce

Leonardo Cuéllar örül, hogy Fekete Árpád és Marik György a gulyást a tacóra cserélte

Foci vb 2026
51 perce

Öttusa-vk-döntő: „Legyőzöm a június tizenkettedikei Guzi Blankát” – Guzi Blanka

Egyéb egyéni
55 perce

Ribéry talpra állítja a megrogyott franciákat – vb-időutazás videókkal

Minden más foci
58 perce

A spanyolok kapitánya: Nem ültünk fel az uruguayi provokációnak

Foci vb 2026
1 órája

ILCA-vb: az írországi helyszínen készült Érdi Mária

Egyéb egyéni
1 órája
Ezek is érdekelhetik