A Zólyombrézó vagy a Kassa indulhat a Kl-selejtezőben a DAC helyett?

2025.07.02. 14:46
null
Lehet, hogy az FC Kassa indulhat a DAC helyett a Kl-selejtezőben (Fotó: FC Kosice/Fb)
Mint arról beszámoltunk, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) kizárta a szlovák élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Niké Liga) legutóbbi idényében 4. helyen záró Dunaszerdahelyi AC-t, mert az megsértette a többklubos tulajdonlásra vonatkozó szabályokat, miután a csallóközieket az a Világi Oszkár irányítja, aki a labdarúgó NB I-ben szereplő ETO FC Győrt is. Most a Szlovák Labdarúgó-szövetség főtitkára reagált a DAC kizárására, illetve beszélt arról, melyik csapat léphet a dunaszerdahelyiek helyébe.

Megírtuk, hogy az UEFA illetékes testülete a többklubos tulajdonlásra vonatkozó szabályok alapján döntött arról, hogy az ETO FC Győr indulhat a Konferencialiga selejtezőjében, a Dunaszerdahely nem. A vonatkozó szabályok szerint az UEFA annak a nevezését fogadja el, amely (a) nagyobb presztízsű sorozatban érdekelt; (b) amelyik jobb helyezést ért el bajnokságában; vagy (c) amelyiknek az országa magasabb UEFA-koefficienssel rendelkezik. Mivel az ETO és a DAC is a Konferencialigában indulna és negyedik lett bajnokságában, így utóbbi kritérium döntött, hiszen a magyar bajnokság koefficiense 21.875, a szlováké 19.625.

A dunaszerdahelyiek ezt követően közölték, a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordulnak az ügyben, ugyanis úgy vélik, „a DAC és az ETO két külön jogi és gazdasági szervezet, amelyek különböző kedvezményezettek által irányított alapítványokon keresztül működnek – a DAC esetében Világi Oszkár, az ETO esetében Világi Réka a végső kedvezményezett. A klubok működését szigorú jogi szabályozás és elkülönítő mechanizmusok biztosítják, amelyeket az ETO megvásárlását követően – és még az UEFA hivatalos, 2025. március 1-jei határideje előtt – hoztunk létre, már felkészülve erre a helyzetre.”

Kiemelték azt is, hogy a DAC már korábban felvette a kapcsolatot az UEFA-val, hogy bemutassa a függetlenségét és integritást biztosító rendszereit.

Az első hírek szerint a szlovák szövetség is kárvallottja lehet az UEFA döntésének, ugyanis a DAC helyett nem indulhat más klub a szlovák élvonalból, így a DAC ellenfele a 2. selejtezőkörből – az örmény Urartu és a fehérorosz Grodno párharcának győztese – automatikusan továbbjut.

A Szlovák Labdarúgó-szövetség mindezek ellenére meg vagy győződve arról, hogy Szlovákia nem veszíti el negyedik helyét a nemzetközi kupaporondon, s szerdán az SZLSZ főtitkára, Peter Palencik sajtótájékoztatót is tartott az ügyben.

„A SZLSZ még nem kapott hivatalos információt az UEFA-tól a teljes folyamattal kapcsolatban, csak a dunaszerdahelyi klub értesült a kizárásról. Természetesen egyénileg is kommunikáltunk az UEFA-val, és megerősíthetem, hogy abban az esetben, ha a DAC-ot végérvényesen kizárják az európai kupasorozatból, akkor a Dunaszerdahely helyett nevezhetünk más csapatot. Meggyőződésem, hogy Szlovákia nem fogja elveszíteni a helyét Európában. Úgy tudom, hogy az UEFA-nak július 12-ig kellene végérvényesen állást foglalnia a sárga-kékek sorsáról” – mondta Palencik.

Amennyiben valóban nem engedik indulni a DAC-ot a nemzetközi kupában, akkor a szlovák labdarúgásban is kisebb bonyodalom merülne fel, hiszen az UEFA szabályzata szerint a kizárt csapat után végzett klub indulhatna helyette. A szlovák bajnokság lebonyolítási rendszere nem könnyíti meg a döntést, miután az alapszakaszban a Podbrezová (Zólyombrézó) lett az ötödik, az FC Kassa a hatodik, majd a felsőházban a kassaiak előztek és végül ötödik helyen zártak. Ugyanakkor a Konferencialiga-indulásért rendezett négycsapatos rájátszásban a zólyombrézóiak az elődöntőben legyőzték az akkor ötödikként rangsorolt Kassát, a „fináléban” pedig kikaptak a DAC-tól.

„Arról, hogy melyik csapat, a Kassa vagy a Zólyombrézó indulhatna, arról a Niké Ligát irányító szervezet, a Ligaklubok Uniója (ÚLK) döntene” – zárta szavait a Szlovák Labdarúgó-szövetség főtitkára.

Legfrissebb hírek

Az angol másodosztályban folytathatja a 21 éves magyar középpályás – sajtóhír

Légiósok
2026.06.23. 10:09

DAC: több mint egy év után bejelentett sportigazgató és norvég balhátvéd érkezett – hivatalos

Minden más foci
2026.06.22. 16:23

Felkészülés: a Somorja nyerte a felvidéki rangadót

Minden más foci
2026.06.20. 18:04

Kl: a DVSC-nek szerencséje volt, a Paksnak nem, FTC–Ajax és KÍ–ETO is jöhetne

Európa-konferencialiga
2026.06.17. 14:41

Megvannak az ETO, a Fradi, a Debrecen és a Paks lehetséges 2. fordulós ellenfelei

Labdarúgó NB I
2026.06.17. 09:03

A Como érvényesítette az opciót, Bősze Levente az olasz klubban marad

Légiósok
2026.06.16. 13:10

Kihűlő szerelmek – Malonyai Péter publicisztikája

Labdarúgó NB I
2026.06.08. 23:29

Robert Klauss a DAC új vezetőedzője – hivatalos

Minden más foci
2026.06.05. 21:32
Ezek is érdekelhetik