A világbajnok baranyai falu

Fotók: Kovács Péter/Nemzeti Sport

„A pálya az otthonom” – bőrbe égetett vallomás és csendes nosztalgia a baranyai falu tavaly kifulladt csapatának egyszerre fájdalmas és reményteljes sportünnepén. Riport a Hátsó füves futballmentő túra drávaszabolcsi napjáról.

Helyszíni felvételeink felhasználásával Szabóky Zsolt készített videós összeállítást
World Cup 1978 – az eredeti!

Jelentjük: megleltük a világbajnoki trófeát Drávaszabolcson! A vb-serlegek krimibe illő, kalandos történetének újabb váratlan fordulataként előkerült egy WORLD CUP feliratú régi kupa, mégpedig igen váratlan helyen, a Dráva-menti baranyai falu öltözőhelyiségének polcán. A rejtélyes darab a felirat szerint 1978-ból való, így nem egyezik az 1970-es világbajnokság után Brazíliában elveszett Jules Rimet-kupával, a hányatott sorsú tárggyal, amelyet első elrablása után, az 1966-os angliai torna előtt Pickles, a fekete-fehér kutya talált meg dél-londoni napi sétája során.

Gémeskút, Zil-teherautó, frizuraforradalom: a D. Dózsa a beatkorszakban

Ez itt azonban nem Dél-London, hanem Dél-Baranya, ahol a vb-történelmet nem Bobby Charlton, Eusébio vagy Pelé írta, hanem Gyavcsa István, a Dózsa MGTSZ villanyszerelője. Az ő ötlete volt 1978 nyarán, az argentínai világbajnokság eseményeinek hevületében, hogy mi lenne, ha a drávaszabolcsi mezőgazdasági termelőszervezet üzemegységei közötti házi bajnokság tétje egy igazi World Cup-trófea lenne.

Pompás idők emlékei

Talán tanult a korábbi távoli figyelmeztető esetekből a műszaki szakember, gondoskodott arról, hogy a serleg garantáltan lopásbiztos legyen. Hátulról és alulról néhány titkos vezetéket csatlakoztatott a kézileg megmunkált, bőrborítású fémserleghez, így ha illetéktelen kezek nyúltak hozzá, a ravasz szerkezet azonnal működésbe lépett, megszólaltatva a hozzá kapcsolt riasztóberendezést. Miközben a nevezetes esztendőben Buenos Airesben Argentína megkaparintotta a trófea ismertebb változatát, Drávaszabolcson a Dózsa MGTSZ legügyesebb részlege elnyerte a falusi barkácsserleget – az idők során sajnos feledés homályába veszett, hogy a „világbajnok” drávaszabolcsi egység éppen a szárítóüzem, az állattenyésztés vagy a gépcsoport csapata volt-e.

Az emberi kultúra a játékban, játékként kezdődik és bontakozik ki” – Johan Huizinga holland történész

A Hátsó füves futballmentő túra itteni állomásán most nem a világbajnoki trófea volt a tét, sokkal több annál: szándékai szerint a közösségi esemény a település életének sokáig meghatározó elemét, a generációkat összehozó, helyi kötődést erősítő, fiataloknak követendő mintát adó labdarúgást igyekezett feléleszteni. Egyelőre csak alkalmi módon, az elveszett közös élményt egyetlen délutánra megidézve. Azonban a pályaszéli beszélgetések, elszánt fogadkozások alapján van rá remény, hogy nem ezen a júniusi forró szombaton láthatta a falu utoljára játszani Drávaszabolcs csapatát.

Újra együtt a nagy csapat

Néhány éve kétes hírnevet szerzett a 700 lelkes községnek a futballegyüttes, egy bulvárlap hatásvadász és igazságtalan túlzással az ország legrosszabb csapatának titulálta, miután a 2018–2019-es idényben 28 mérkőzésen 28 vereséggel, 11–331-es gólkülönbséggel esett ki a Baranya megyei II. osztályból.

Kati Gábor (jobbra) küzd becsülettel

„Az az igazság, hogy a futballistáinknak nincs már sok kedvük focizni” – idézte az Új Dunántúli Napló 2021 szeptemberében Kati Gábort, aki idejét, energiáját, pénzét nem sajnálva igyekezett a drávaszabolcsi futballt életben tartani, helyesebben agóniáját késleltetni. A hősies küzdelemnek a megyei futballvezetőktől kapott segítség ellenére is csak egy vége lehetett, a 2022–2023-as idényt a legalsó osztály Dárdai Ferenc csoportjának sereghajtójaként végigjátszotta a nagy múltú Dózsa, a nyáron viszont bedobta a törülközőt.

Egy büszke édesapa

Amikor a Magyar Labdarúgó Szövetség Baranya megyei igazgatójával, Bogyay Zoltánnal néhány hónappal ezelőtt – a tavalyi felsőszentmártoni program sikerén felbuzdulva – tervezni kezdtük a Hátsó füves futballmentő túra idei baranyai állomását, a Pécsi MSC egykori NB I-es kapusa rögtön Drávaszabolcsot ajánlotta helyszínnek, tudván, itt még izzik a parázs.

Aki nem lép egyszerre…

Ellenfélnek Alsószentmárton csapata kínálkozott, ami a környékbeli viszonyokat ismerők szemében önmagában szenzációt jelent: a túlnyomó többségben romák lakta településen emberemlékezet óta nem volt nagypályás együttes, sőt magára a valamikori pályára is csak a szájhagyomány útján őrzött bizonytalan információ utal. Ehhez képes meglepő adat, hogy a Dunántúli Napló 1960 őszi számait böngészve Alsószentmárton bizonyíthatóan szerepelt a siklósi járási bajnokság másodosztályában, többek között Drávaszabolccsal egy mezőnyben. A vegyes nyelvű falu, magyarul Alsószentmárton, horvátul Semartin, románul Sanmarta de Jos, cigányul Senmarto legfőbb közösségi intézménye a Szent Márton Caritas Alapítvány gondozásában működő tanoda.

Gyurka Zsolt (jobbra) átveszi Vetró Dezsőtől az alkalomra készült futballzászlót, a programsorozatot társadalmi partnerként segítő Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön fogvatartottainak munkáját

Az egyébként az Orfű színeiben játszó tanodavezető, Gyurka Zsolt pedig egy személyben az alsószentmártoni csapat szervezője, edzője és kapitánya. A drávaszabolcsi kirándulásról férfias küzdelemben kiharcolt 2–1-es győzelem élményével tért vissza a lendületesen játszó brigáddal, amely amúgy inkább kispályán szokott szerepelni, például az MLSZ szervezésében futó KALAP (Kisközösségek Alternatív Labdarúgó Programja) kupahétvégéin.

Maml Zoltán, az MLSZ Baranya megyei igazgatóságának munkatársa átadja a tizenegyesrúgó-verseny győztesének jutalmát

A megszűnt vagy veszélybe sodródott csapatoknak és baráti társaságoknak meghirdetett kísérleti kezdeményezés működni látszik, Maml Zoltán, a pécsi MLSZ-igazgatóság megbízható és elhivatott munkatársa elmondta, a legutóbbi idényben 50 csapat 531 játékosa vett részt a három korosztályban (6–11 év, 12–15 év, 16 felett) futó versenysorozatban.

Humán erőforrás a kispadon

Az alapproblémát az ország legtöbb vidékén ismerik: egyre nehezebb feladat a csapatszervezés. „Drávaszabolcson Kati Gábor mindent megpróbált, hogy ne szűnjön meg a csapat, de embert ő sem tud rajzolni – világított rá a legfőbb kihívásra Maml Zoltán. – Hiányzik a humán erőforrás, a helyi nagy öregek fociznak, a fiatalabbakat bajos mozgósítani.”

Solti Dezső polgármester biztosítja a drávaszabolcsiakat, lehetőségeihez mérten kész a csapatot segíteni

Solti Dezső polgármester nem titkolja, sohasem számított a futball lekes hívének, a sportok közül inkább a kerékpár áll hozzá közel. Ennek ellenére látja a labdarúgás mozgósító, közösségszervező szerepét, bár az nem tetszett neki, hogy az utolsó években alig-alig játszott már helybeli a csapatban. Korábban évi három-négymillió forintot költött az önkormányzat a sportegyesületre, az elmúlt öt évben azonban már forráshiány miatt ezt a támogatást nem tudta biztosítani. A megszűnés oka szerinte az anyagiak hiánya volt. A drávaszabolcsi futballünnep alkalmából hangsúlyozta, az önkormányzat nyitott arra, hogy a maga szerény eszközeivel segítsen a csapat talpra állításában.

Nem lemosható tetkó: „A pálya az otthonom, a labda a szerelmem, a labdarúgás az életem.”

Ebben bízik a többször említett, szobafestőként dolgozó Kati Gábor is, aki erre a napra „összegereblyézte” a játékosokat. Állítja, évi hárommillió forintra lenne szükségük ahhoz, hogy az együttes ismét rajthoz álljon az MLSZ-bajnokságban. Az ízig-vérig fradista csapatvezér hitvallása tetoválás formájában bőrébe van égetve, szülei és gyermekei képe mellett: „A pálya az otthonom, a labda a szerelmem, a labdarúgás az életem.”

Vetró Dezső drávaszabolcsi korelnök boldogsága

Drávaszabolcs csapatkapitányaként azonban nem ő, hanem a 77 éves korelnök, Vetró Dezső adta át kezdés előtt az ellenfélnek a – sátoraljaújhelyi börtön műhelyében készített – alkalmi zászlót. Az „öreget” szavakkal nehezen megragadható tisztelet és megbecsülés övezi a futballpálya környékén, anekdotákból pedig ő maga szinte kifogyhatatlan. Különösen a határon túli baráti falvakba, az egykori Jugoszláviába szervezett régi futball- (és bevásárló)portyák emléke él benne élénken: hazafelé gyakran őt ültették előre a buszon, hogy ha gond adódna a vámnál, a határőrökkel ápolt jó viszonyával segítse ki az utastársakat a bajból.

Megfakult kép egy réges-régi buszos túráról

Mert bizony az ülések alatt nem egy és nem kettő Cesar és Badel konyak vagy Zrinski vinjak lapult, nem is beszélve a Pepito rumpuncsról vagy Yassa jugoszláv melegítőfelsőkről. A derűs tekintetű, ősz szakállas sportember a vidám történetek végén, a nagy nevetések elültével csendesen sóhajtva, könnyes szemmel hozzátette: súlyos betegséggel küzd, nehéz kezelések várnak rá.

Erő, elszántság

„De le fogom győzni! – jelentette ki ellentmondást nem tűrő határozottsággal. – Az orvos azt mondta, fontos, hogy jó kondiban legyek. Hát most itt vagyok, drávaszabolcsi mezben, futballozom.”

A bozsikos” korosztály lelkesedése töretlen

A mérkőzés szünetében a helyi bozsikos korosztályok gyerekfocijának adott helyet a pálya, a lefújás után pedig az igen népszerűnek bizonyuló tizenegyesrúgó-versenynek.

Zokniban is ér rúgni
A Kikerics Néptáncegyüttes szívmelengető előadása

És hogy ne felejtsük el a nap egyik fénypontját: a jelenlévők a meccs után a drávaszabolcsi Kikerics Néptáncegyüttes fiataljainak magas színvonalú bemutatóját csodálhatták meg. Hekler Szilárddal, a száz diákkal működő helyi iskola pedagógusával, a drávaszabolcsi csapat két évtizeddel ezelőtti szervezőjével is beszélgettünk a helybeli tapasztalatokról.

Messi kiment a divatból, már Szoboszlai a király

A földrajz-testnevelés szakos tanár úgy látja, a magyar válogatott Eb-szereplése közvetlen ösztönzéssel szolgált a gyermekeknek, a korábbi Messi- és Cristiano Ronaldo-rajongók most Szoboszlai Dominik iránt lelkesednek, nem mellesleg imádnak futballozni. Csak éppen a mobiltelefonok sokszor elvonják a figyelmüket: „Nehéz megtalálni az arany középutat, mert nem kérdés, a technikai eszközöket használniuk kell, mégsem jó, ha átesnek a ló túloldalára. Ezt a problémát sokan tapasztaljuk, és attól tartok, nem én fogom megoldani.”

A környék ismert arcai: Toma Árpád és Kirchner György

A drávaszabolcsi eseményt megtisztelte jelenlétével Toma Árpád, a Pécsi MSC korábbi válogatott hátvédje is, aki a környéken számos hasonló pályán, így Sellyén, Beremenden vagy Siklóson is szerzett tapasztalatot játékosként, ellenfélként vagy edzőként. Szóba került a hírverő mérkőzések egykor népszerű, mára szinte teljesen kiveszett szokása is.

Egyre közelebb zümmög a fotós kolléga drónja a pályaszéli üstben fortyogó pörkölthöz. A korlát mellől egy asszony észleli a veszélyt, aggódva kiált oda a főzőmestereknek: „Nehogy belekavarjátok, heló!”

Érzed a levegőben a bográcsban főtt pörkölt illatát? Ez hozzátartozott azokhoz a meccsekhez, amelyeket a Drávaszabolcshoz hasonló falvakban játszottunk annak idején a Pécs csapatával – idézte fel élményeit a 66 éves sportember. – Hogy mi a különbség a városi és a falusi futball között? Nagyvárosban az eredmény számított, kisebb településeken a mérkőzés mindig is inkább közösségi esemény volt. Sajnálattal látom, ha megszűnik egy-egy csapat. Sok esetben tapasztalni, hogy az utánpótláscsapatok fenntartása jelent problémát, ezért nem képes megfelelni az indulás feltételeinek egy-egy magasabb osztályban szereplő felnőtt együttes. Pedig korábban nem voltak olyan jó lehetőségek, mint manapság. A legjobb felszerelésben játszhatnak, műfüves pályákon edzhetnek, és buszok járnak a falvakba összegyűjteni edzés előtt a fiatalokat. Csak sajnos hallok olyanról, hogy megy ki a busz a faluba, a megbeszélt időpontban szedné össze a gyerekeket, aztán meglepve látja a sofőr, hogy egy sincsen a megállóban.”

Fej vagy írás? – mintaszerű pénzfeldobás
Kiélezett és küzdelmes mérkőzésen győzött Alsószentmárton 64 év (!) után összeálló nagypályás csapata
Pályaszéli csendes pillanat
A képhez tartozó alt jellemző üres; 20240629_DSC3499_KP-1024x841.jpg a fájlnév
Szikrázó csata a dél-baranyai faluban
Boti Anikó, a futballünnep moderátora, technikusa és kitűnő ízlésű dj-je hallgatja a szakácsmestert
Baranyai sportszellem I.
A képhez tartozó alt jellemző üres; 20240629_DSC3925_KP-1024x938.jpg a fájlnév
Baranyai sportszellem II.
Underground ormánsági futballsztori. „És arra emlékeztek, amikor egy közeli faluban a mérkőzés előtt a csapatvezető bement a bírói öltözőbe, titokban kitépte az ellenfél két legjobbjának igazolását a mappából, és elásta a kukoricaföldön? A kifosztott intéző tajtékzott dühében, állította, húsz perccel korábban még megvolt minden papír. De a szabály az szabály, nem volt mit tenni, a vetélytárs két sztárja nem léphetett pályára. Aztán a következő héten az első edzés előtt nevetve kaparták ki a győztes faluban a földből az igazolásokat. Szegény intéző úgy halt meg, hogy soha sem tudta meg, nem ő volt a hibás…”
A képhez tartozó alt jellemző üres; 20240629_DSC3672_KP-1024x1002.jpg a fájlnév
A Drávaszabolcs elnyűhetetlen csapatkapitánya, a 77 éves Vetró Dezső büszkén fogadja a mérkőzés utáni gratulációkat. Egy tájékozott vendég futballtörténeti poénnal kommentálja a jelenetet: „Bizony, Matthews elpirulna mellette…”
„Na, felismeritek, ki van ott a képen?”

Lenyűgöző házi kiállítással készültek a drávaszabolcsiak a Hátsó füves futballmentő túra itteni programjára, a klubhelyiség falain régi csapatképek, a „jugóknál” tett hajdani túrák emlékzászlói és az amatőr világ ritka trófeái – Szabolcs Kupa, Petőfi Kupa, Mikulás Kupa – sorakoztak. Mi több, gondosan összeállították évtizedekre bontva a drávaszabolcsi „all-star csapatokat”, és egy tablón az „all-star tartalékokkal” együtt kifüggesztették a névsorokat. A helyi labdarúgás történetének gondos ápolója Maros István, aki 1978 és 1982 között játékos-edzőként is irányította a csapatot, az ünnepi alkalomból pedig összegyűjtötte a drávaszabolcsi futball emlékeit, és nagy ívű beszédben ismertette a megjelentekkel.

Maros István tekinti át a drávaszabolcsi labdarúgás 92 évét

„Drávaszabolcson – hasonlóan a környékbeli és ormánsági falvakhoz – az 1930-as évek elején kelt életre a labdarúgás. Kortárs elbeszélésekből tudjuk, hogy a focicsapat 1932-ben alakult meg. Az első években a szomszédos falvak (Gordisa, Matty, Drávapalkonya) csapataival mérkőztek meg, majd a csapat a magyar labdarúgás legalsó osztályában kapcsolódott be a bajnokságba. Ismereteink szerint az első sikert 1950-ben a megyei bajnokság megnyerése jelentette.”

„A csapat edzője a korabeli fénykép tanúsága szerint idősb Berkecz József volt. Ezt az eredményt 1968-ban sikerült megismételni. Két évre rá megalakult a Drávaszabolcsi Dózsa Tsz SE, többek között labdarúgó-szakosztállyal. Minden évben a feljutásért harcoltunk a siklósi járási bajnokságban. A hazai meccsek után kitűnő hangulatú bulikat tartottunk a Zsinkó Vendéglőben. 1974-ben megépült a Dráván átívelő híd Jugoszlávia felé, 1977-től a határ túlsó oldalán lévő települések, Szentlászló (Laslovo), Szentantal (Antunovac), Csepin (Cepin) csapatával szerveztünk találkozókat. Az 1970-es, 1980-as években a falu vezetője Balogh Antal tanácselnök volt, aki minden támogatást megadott a drávaszabolcsi labdarúgásnak. Alig volt olyan mérkőzés, amelyet ne szurkolt volna végig. […]”

Egy 1979-es mérkőzés jegyzőkönyve, edzői kommentárral: Szakadó esőben, rendkívül csúszós pályán, elfogult bíráskodás mellett vesztettünk. Fantasztikus védelmi hibák (Jakab D.). Kiállítva: Varnyu P., Balogh D. Jók: senkit sem lehet kiemelni.”

„A sportpálya és az öltöző 1978-ban megszépült, hat évre rá Berkecz József vezetésével elértük a célunkat, a megyei II. osztályba jutotta csapat. A szurkolók busszal és harminc gépkocsival utaztak el a csapattal a feljutásról döntő, 3–0-ra megnyert egerági mérkőzésre. A következő évtől 1992-ig Vetró Dezső volt a sportegyesület elnöke, Viczai Zoltán edző vezetésével 1986-ban a megyei I. osztályba is feljutottunk. Néhány jó eredmény után bebizonyosodott, túl nagy falat nekünk az első osztály, a visszaesésben Viczai Zoli váratlan halála is közrejátszott. Építettünk edzőpályát is ekkoriban, az 1986-ban szervezett öregfiúk találkozón és sportbálon 140 egykori futballistánk vett részt. […] A rendszerváltás után, 1990-től a polgármesterek és a testületek igyekeztek támogatni a labdarúgó-szakosztályt. Itt említeném meg a sportvezetőt, aki csaknem három évtizeden keresztül vezette a drávaszabolcsi sportot: Ambach László polgármester úr, a fiatalabbaknak Laci bácsi. Neki is köszönhető a szabolcsi foci legújabb kori megindulása. […]”

Drávaszabolcsiak látogatása a Népstadionban

„Büszkék lehetünk arra, hogy a 2010-es években szinte minden évben megnyertük a sportszerűségi versenyt. Ezután a csapat egyre mélyebb gödörbe került, 2018-tól Kati Gábor próbálkozott a megoldással. Az okok feltárása mélyebb elemzést igényel. Mostanra a megszűnés szélése sodródott a 92 esztendős drávaszabolcsi labdarúgás.”

Az önfeledt játék feltételei

„Ha a drávaszabolcsi futballcsapat történetéről beszélünk, feltétlenül meg kell említeni, hogy mi, futballisták nagyon sok köszönettel tartozunk annak a számos segítőnek, aki a háttérből biztosította a nyugodt és önfeledt játék feltételeit. Hosszan sorolhatnám a pályamunkások, buszvezetők, szertárosok, rendezők, pártolótagok, faluvezetők nevét.”

És a szurkolók…

„És a szurkolók! Volt, amikor százan buzdították a csapatot. Történeti áttekintésemben szeretnék megemlíteni néhány szurkolót, akik szinte soha nem hiányoztak a meccsekről. Nehéz lenne felsorolni mindazokat, akik hétről-hétre drukkoltak, anyagi áldozattól sem visszariadva. Néhány drukker neve fenn kell, hogy maradjon: Olláry Elemér, Szalacsi András bácsi, Ifjabb Szalacsi András, Pápai János, Ifjabb Laczkó József, Viola István, Csoszor Imre, Kupecz István, Kiss Lajos, Takács Károly, Ruzsicska Ferenc, Lakatos Lajos.”

Hajrá, Szabolcs!

„Egykori labdarúgó-, sportvezető-, közéleti szereplői múlttal a hátam mögött úgy vélem, hogy még Drávaszabolcsnál kisebb településen is letre lehet kelteni hazánkban a labdarúgás hátországát. Az Aranycsapat, Puskás, Albert és Nyilasiék országában a foci a kis falvakban nem sorvadhat el. Szerintem ösztönző rendszerű támogatással – további programok, pályázatok, felszerelés, központi bírói díjak, elkötelezett, megszállott sportvezetők felkutatása, segítése – kell a kistelepülések sportja felé fordulni. Reményre jogosít, hogy a Hátsó füves ráirányítja a figyelmet az egykor szép napokat látott falusi focira. Jó szórakozást kívánva úgy köszönök el, ahogyan egykor a pálya közepén felsorakzva köszöntöttük az ellenfelet és a közönséget: »Hajrá, Szabolcs!«”

Működik a minta: spontán játék kezdődik a Hátsó füves futballmentő túra szervezett programja után
A jövő reménysége

Az országjáró sorozat és a Hátsó füves futballmentő túra híreit, aktualitásait érdemes a Hátsó füves Facebook-oldalán figyelni.