
Fotók: Kovács Péter/Nemzeti Sport
Magyarországon a 21. században a nagypályás felnőtt férfi csapatok 32 százaléka megszűnt, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a leépülés mértéke 59 százalékos. A zempléni vidéken szervezett nagypályás Hátsó füves-kupa alternatív megoldási javaslatot kínál a társadalmi okokban gyökerező nehéz helyzetre.

Nagyrozvágy nyerte meg 2025-ben Magyarország talán legfurcsább bajnokságát, a megszűnt Zemplén környéki csapatoknak szervezett nagypályás Hátsó füves-kupát.

Hogy mi az a Hátsó füves-kupa? Ha a tágabb perspektívát nézzük, élő és konkrét válasz a kihívásra, amellyel a magyar labdarúgás szembesült a falusi csapatok mezőnyének folyamatos apadásával. Az ezredforduló táján kezdődött leépülési folyamat megállíthatatlannak tűnik: a 2000-ben működő 2272 együttesből a Magyar Labdarúgó Szövetség által szervezett felnőtt férfi nagypályás bajnokságokban 2025 tavaszára 1554 maradt, ami drasztikus, 32 százalékos csökkenést jelez (a kimutatásban az NB I-től a vármegyei IV. osztályig – településtípustól függetlenül – minden résztvevő szerepel).

A sorvadás okairól, társadalmi és demográfiai hátteréről, a falvak kilátásairól, a fiatalok megváltozott lehetőségeiről, az elvándorlás következményeiről, a motivációs nehézségekről, az önkéntes szemlélet visszaszorulásáról sok szó esett a Hátsó füves-riportokban és a Hátsó füves-kiállítást kísérő beszélgetések során. A folyamat egyik legfőbb károsultja éppen Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, ahol 59 százalékos a 21. században tapasztalt apadás.

Nem véletlen, hogy éppen itt indult el 2022-ben civil kezdeményezésre, a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum szellemi közegéből, a Nemzeti Sport felületein is kiemelt figyelemmel kísért Hátsó füves futballmentő túra. A mára országossá bővült futballszociológiai kísérlet szándéka, hogy életet vigyen a vidék elhagyott pályáira, egy-egy mérkőzés erejéig segítsen újraszervezni a papíron nem létező csapatot, a közösségi élmény mellett alkalmat teremtve a helyi labdarúgás történetének feltárására és bemutatására, valamint a település kulturális értékeinek felvillantására.

Zemplénben tavaly megtörtént a következő lépés is: a futballmentő túra addigi résztvevői 2024-ben versenybe szálltak a Hátsó füves-kupáért, amely már a média nyilvánosságától távol, csendben és a maga természetességében kínálta és kínálja a játék örömét a feloszlott csapatoknak. A körülményekhez igazodó versenykiírás csökkentett mérkőzésszámmal, de a nagypályás változathoz ragaszkodva adott keretet a régió barátságos futballtalálkozásainak.

Az idén, a második kiírásban a megszűnt csapatok közül Bodroghalom, Bodrogolaszi, Felsőberecki, Füzér, Hercegkút, Hollóháza, Nagyrozvágy, Makkoshotyka, Mikóháza, Olaszliszka, Tolcsva, Vajdácska és Végardó szerepelt az alternatív vetélkedésben, tizennegyedikként pedig a térségi program vándorcsapata, a Zempléni Főnix csatlakozott a körhöz. A heteken át futó, csapatonként két-két klasszikus nagypályás találkozót kínáló, közös csapatfotókkal dokumentált tavaszi eseménysor kicsúcsosodása és záróakkordja volt május 10-én a Hátsó füves-kupa – Makkoshotykán és Hercegkúton párhuzamosan rendezett – egynapos döntő tornája. Itt rövidített mérkőzéseken versengtek egymással a csapatok előbb csoportokban, majd a csoportgyőztesek az elődöntőben és a helyosztókon.

Ezt a tornát nyerte meg a Hátsó füves-kupa címvédőjeként az 592 lakosú Nagyrozvágy együttese, amely az ország egyik leghátrányosabb helyzetű térségéből, az országos futballélet vakfoltjának számító Bodrogközből érkezett az eseményre. Amikor az eredményhirdetés után megkérdeztük Bányász Tamást, a győztes csapat vezetőjét arról, hogy nem fontolgatják-e a nevezést a vármegyei MLSZ-bajnokságba, a válasz határozott nem volt. Ez a nem pedig – az MLSZ szempontjából – felfogható egyfajta igenként is, ha a kérdés az, hogy érdemes-e alaposabban körüljárni a zempléni kísérleti modellt mint valósághoz szabott megoldási lehetőséget.
(A témáról a Nemzeti Sport pénteki számában jelent meg publicisztika Üzenet Makkoshotykáról címmel.)


















A korábbi riportok elérhetők a Hátsó füves weboldalán, az aktualitások, friss tartalmak a Hátsó füves Facebook-oldalán követhetők. Az országjáró sorozat tizedik évfordulója alkalmából készült, nemrég bemutatott ünnepi videó itt megnézhető: