Az FTC-vel összesen hét bajnokságot nyerő Novák Dezső ma 70 éves

mlsz.hu mlsz.humlsz.hu mlsz.hu
2009.02.03. 14:01
Címkék
Ma ünnepli 70. születsénapját Novák Dezső, kétszeres olimpiai bajnok, olimpiai harmadik helyezett, Európa-bajnoki bronzérmes, kilencszeres válogatott labdarúgó.
Hetvenedik születésnapját ünnepli Novák Dezső
Fotó: M. Németh Péter
Hetvenedik születésnapját ünnepli Novák Dezső
Hetvenedik születésnapját ünnepli Novák Dezső
Fotó: M. Németh Péter
Hetvenedik születésnapját ünnepli Novák Dezső

Novák Dezső 1939. február 3-án született Jákon. Az Egyházasrádóc színeiben kezdett futballozni, majd a Szombathelyi Postásba került, ahonnan 1956-ban igazolta le a Szombathelyi Haladás. A nagyszerű védőt 1961-ben szerződtette a Ferencváros, amelynek egészen pályafutása végéig, 1972-ig maradt a játékosa.

A fővárosi zöld-fehérekkel négyszer lett bajnok (1962–1963, 1964, 1967, 1968), és 1972-ben megnyerte a Magyar Népköztársasági Kupát is. Tagja volt a Fradi 1965-ben Vásárvárosok Kupája-győztes, 1968-ban VVK-döntős, 1972-ben pedig az UEFA-kupában harmadik helyen végző gárdájának.

Novák Dezső 1959 és 1968 között kilenc alkalommal lépett pályára a magyar válogatottban. Ő az olimpiák történetének legsikeresebb futballistája: az őt is soraiban tudó magyar válogatott 1964-ben, Tokióban és 1968-ban, Mexikóvárosban aranyérmet szerzett, 1960-ban, Rómában pedig a harmadik helyen végzett. Szerepelt az 1964-es spanyolországi Európa-bajnokságon, amelyen Magyarország bronzérmes lett.

1968-ban Albert Flórián, Farkas János és Szűcs Lajos társaságában pályára lépett a világválogatott Brazília elleni meccsén Rio de Janeiróban.

Visszavonulása után trénerként dolgozott. 1972-től az FTC tartalékcsapatát irányította, majd klubedzőként dolgozott a Dunaújvárosi Kohász, a Bajai SC, a Volán SC, a Szombathelyi Haladás, az osztrák Deutschkreutz, a szaúd-arábiai al-Ittihad és a Ferencváros együttese mellett is. Legnagyobb szakvezetői sikereit a Fradival érte el, 1980–1981-ben, 1994–1995-ben és 1995–1996-ban a bajnoki címig vezette a zöld-fehéreket, az 1995–1996-os idényben pedig az Anderlecht kiverésével a Bajnokok Ligája csoportköréig jutott a csapattal.

Két időszakban (1986–1987, 1990–1992) volt a magyar olimpiai válogatott szakvezetője is.

A hagyományoknak megfelelően Novák Dezsőt a szerdán 83. születésnapját ünneplő Grosics Gyula, valamint a csütörtökön 87 éves Szepesi György társaságában csütörtökön 10 órakor a szövetség székházában köszöntik fel az MLSZ vezetői.
Legfrissebb hírek

Arnautovic és Kalajdzic is bekerült a rekordok könyvébe

Foci vb 2026
12 perce

Lionel Scaloni: Mindenkire szükségünk lehet

Foci vb 2026
19 perce

Kalajdzic a gólörömről: Lehet, hogy orvoshoz kell fordulnom agyrázkódás gyanújával

Foci vb 2026
24 perce

Amerikai pite: Portugália csak magának köszönheti a nehezebb ágat – vb-kibeszélő, 17. nap

Foci vb 2026
42 perce

„Messi, mindig Messi” – az Olé főcíme

Foci vb 2026
49 perce

Rangnick: Még sohasem éltem át hasonlót futballmeccsen!

Foci vb 2026
57 perce

Vb 2026: megvan mind a tizenhat párosítás – mutatjuk az ágrajzot!

Foci vb 2026
1 órája

Ez ám a végjáték! Két gól a 90. perc után, ami megrengette Algériát, Ausztriát – és Iránt… VIDEÓ!

Foci vb 2026
1 órája
Ezek is érdekelhetik