Hegymászás: meghalt Edmund Hillary csapatának utolsó tagja

MTI MTIMTI MTI
2013.03.22. 12:06
Meghalt a Mount Everestre elsőként feljutó Edmund Hillary csapatának utolsó tagja. George Lowe-t 89 évesen egy angol idősek otthonában érte a halál.

A férfi benne volt abban a kis csapatban, amely a legfelső tábort kialakította 1953. május 28-án 300 méterrel a 8848 méter magas csúcs alatt. Edmund Hillary és a nepáli Tenzing Norgay másnap hágtak fel a világ tetejére. Amikor Hillary a következő nap visszatért a táborba, Lowe forró levessel és oxigénpalackkal sietett elé.

„Na, George, legyűrtük a gazfickót!” – mondta neki Hillary a csúcsra utalva.

Az új-zélandi születésű Lowe és Hillary életre szóló szoros barátságban voltak, nagyon sokszor másztak együtt. Hillary 2008-ban hunyt el.

Lowe özvegyének elmondása szerint férje sohasem bánta, hogy nem került reflektorfénybe, és csak másodrendű – jóllehet nagyon fontos – szerepe volt a történelmi csúcsteljesítményben, ahogy Hillary sem vágyott soha hírnévre, de ő nem kerülhette el.

Azóta már csaknem 4 ezer ember mászta meg a Mount Everestet – helyi nyelven: Csomolungmát –, de természetesen az úttörőké a fő dicsőség.

Legfrissebb hírek

Gyász: elhunyt a Rába ETO válogatott csatára

Labdarúgó NB I
10 órája

Gyász: elhunyt a tromsői sakkolimpia magyar sikercsapatának szövetségi kapitánya

Egyéb egyéni
14 órája

Gyertyagyújtással emlékeznek Németh Zsanettre

Birkózás
2026.06.24. 15:18

Édesanyja halála miatt kihagyja a norvégok elleni csoportrangadót Didier Deschamps

Foci vb 2026
2026.06.23. 22:15

Gyász: tragikus hirtelenséggel elhunyt a birkózó Németh Zsanett

Birkózás
2026.06.23. 16:31

Vb 2026: halálos áldozat a jordániai tolongásban

Foci vb 2026
2026.06.23. 14:48

Gyász: elhunyt az 1958-as osztrák vb-csapat utolsó tagja

Minden más foci
2026.06.21. 13:25

Gyász: elhunyt Szikszay András, a legendás Csonti

Tenisz
2026.06.19. 20:01
Ezek is érdekelhetik