„Életünk a gyár” – a peremartoni labdarúgás száz éve

Mai fotók: Szabó Miklós/Nemzeti Sport
Archív képek, források: Peremarton 50 éve, Peremarton 100, Berhida, Kiskovácsi, Peramarton története és néprajza, Peremartoni Híradó, Vegyépszer Dolgozók Lapja, Ipari Robbanó, Berhida múltja képekben Facebook-oldal, a peremartoni Sport Büfé tablói, csapatképei

Egy gyári csapat különös világa: az 1920-as évek elején kialakított üzem dolgozóinak együttese egészen egyedi szabályok szerint működött, mérkőzései után például rendszerint növényvédő szerekkel kedveskedett a játékvezetőknek. A vegyi anyagok gyártásáról híres Peremarton sajátos futballközegében folytatjuk Balaton-környéki barangolásunkat, készülve a 2026-os veszprémi Hátsó füves-kiállításra.

A váratlan hóesés miatt játékra alkalmatlan a peremartoni pálya, elmarad a TIAC elleni bajnoki mérkőzés

Káptalantóti riportunkat Eötvös Károly szívhez szóló, fennkölt idézetével kezdtük a Balaton-felvidék festői szépségéről. A mintát folytatva a Peremartongyártelepnek szentelt cikkünket is lírai szemelvénnyel indítjuk, Nagy Zsanett A víztorony mesél című 2023-as versének részletével merülünk el a hely különös múltjába: „A város peremén füstöl a kémény / 100 éve éppen, hogy fűti a hév. / Műszakot jelző sziréna zúg / Hangja hajnalban jelzi, indul / A gyárban az élet. […] Vegyipar: kénsav és szuperfoszfát. / Érzed a szájban, orrban és a bőröd / Pórusai őrzik szinte egy életen át… / De ha nehéz is, hosszú évekig tűröd […] Hosszú évekig állt fenn az egység / A szocializmus eszméje lángolt, / S olajozottan forgott a kerék / A vállalat fontos NPK-t gyártott.”

Érzed a szájban, orrban és a bőröd pórusai őrzik szinte egy életen át…”

NPK-műtrágya, kénsav és szuperfoszfát viszonylag ritkán fordul elő a magyar szépirodalom alkotásaiban, de Peremarton külön világ, az üzemi életre berendezkedett településen mintha a szocializmus ottfelejtett skanzenében kóborolnánk.

Vonalzóval megrajzolt gyártelepi utca

Szabályosan tervezett, párhuzamos és merőleges utcák, az 1960-as évek hangulatát őrző emeletes lakóházak, köztük csendes téren meghökkentően hagyományos játszótér, a szovjet iskolát követő vaskörhintával, vasmászókával, vaslibikókával.

A szocializmus diszkrét bája

Kicsit olyan érzésünk van, hogy ha erős ujjmozdulattal megnyomnánk az idők során szétsárgult, beragadt kapucsengőt az egyik ház bejáratánál, maga Kádár János totyogna le ajtót nyitni nekünk a hűvös lépcsőházban.

Gyerekek játszanak a telep házai között

A Balatonfűzfőtől északkeleti irányba fekvő, 1939 óta Berhidához tartozó Peremarton gyökerei régre visszanyúlnak, László király oklevelében már 1082-ben említik a falut, amelynek életében az első világháború után új időszámítás kezdődött. A háborús vereség következményeivel számolva a mai Ausztriához tartozó Zurányi Dinamitgyárat leszerelték 1919-ben, Csepelre szállították át a gépeket, később ezek kerültek át Peremartonra, az 1922-ben üzembe helyezett ipari robbanóanyaggyárba. A trianoni békeszerződésben erősen korlátozott hadiipar bástyájaként működött a gyár, amelynek stratégiai jelentőségéről sokat elmond, hogy az 1956-os forradalom napjaiban is megerősített katonai védelem alatt állt.

Archív felvétel a kiépült gyárbirodalomról

A korabeli politikai szólamok nyelvét tükröző helytörténeti munka, a Peremarton 50 éve című, 1970-ben megjelent kiadvány szinte gonosz mesefigurákká karikírozta a nagytőkések alakját az alapításról döntő tanácskozásról szólva:
Ifjú Chorin Ferenc lecsippenti a szivar végét és miközben füstöt szív a kubaiból, közbeszól:
Talán mégis nekünk lenne a legfontosabb az ipari robbanóanyag, mert, ha a Salgótarjáni Kőszénbánya Részvénytársaságnál leáll a munka, akkor önök is bezárhatják az üzemeiket. […]
Weiss Manfréd feláll és a falon függő térképhez lép. Minden mozdulatán látszik, hogy lenézi a többieket, hogy amit most el akar mondani, azt már a kereskedelmi minisztériummal, a magyar kincstárral alaposan megvitatták, sőt el is döntötték.
Véleményem szerint a legalkalmasabb lenne erre a célra a Balaton térsége. Mégis csak szennyező üzem, veszélyes is, munkásokat is kell toborozni. Értesüléseim szerint a veszprémi káptalan szívesen a rendelkezésünkre bocsátja a területet, Berhida-Peremarton térségében.”

A vegyi üzem bejárata az 1980-as években

Kezdetben robbanóanyagot gyártottak itt, az 1970-es években már jelentős részben inkább szuperfoszfátot, műtrágyát. Az 1960 évek végére kénsavból 55 ezer tonnát, paxitból 8 ezer tonnát, gyújtózsinórból 1 millió karikát, lőporból 94 tonnát, műtrágyából 240 ezer tonnát, nátriumfluoridból 900 tonnát, nátriumszilokófluoridból 400 tonnát, hidroszulfitból 1300 tonnát, reditből 500 tonnát, cinkszulfából 1200 tonnát termelt évente.

Színes mezválogatás a szertár mélyéről

A termelési profil pedig alapvetően meghatározta a helyi futballcsapat ajándékkészletét is. Ahol NPK-műtrágyáról és szuperfoszfátról írnak verset, más furcsaságok is előfordulnak. Magától értetődő volt például, hogy a játékvezetők a mérkőzések után növényvédő szerekből összeállított csomagot kaptak szuvenír gyanánt. A gondosan kikészített zacskóban Miltox gombaölővel, Curzate permetezőszerrel kedveskedtek nekik és a szerencsésebbeknek még némi rézoxidkloriddal. Nem szabad rosszra gondolni, helyi forrásaink megnyugtattak, hogy csakis olyan vegyszerek kerültek a pakkba, amilyenekkel „még a legnagyobb balfék sem tud magában komolyabb kárt tenni”.

Barcelona-életérzés a mai csapat öltözőjében

Azt is hangsúlyozták alkalmi adatközlőink, hogy rendszerint tisztelettel bántak a játékvezetővel, a vállalat autója fogadta a sporttársat a vasútállomáson, sőt a meccs után – ha minden ment a rendes kerékvágásban – vissza is vitte oda. Csupán egyetlen alkalommal, egy Berhida elleni szerdai edzőmérkőzésen fordult elő, hogy a bírót kiállították, akkor viszont szó szerint. „Olyan hülye ítéletei voltak, hogy azt mondtuk neki: »Vagy lemész a pályáról, vagy nem játszunk tovább!« Le is ment, én vezettem tovább a meccset, helyettem meg bejött valaki a peremartoniakhoz.”

Tischler Gábor, az 1980-as évek csillaga

Ezt személyesen Tischler Gábor, az 1960-as születésű támadó középpályás, az 1980-as évek végi aranynemzedék üdvöskéje mesélte el nekünk a Sport Büfében, vagy ahogy a nép nyelvén nevezik a pálya melletti egységet, a Fatehénben. Volt időnk beszélgetni, a FAK-Peremarton–TIAC Veszprém vármegyei II. osztályú mérkőzés ugyanis a havas pálya alkalmatlansága miatt elmaradt, így eredetileg tervezett meccsriportunk spontán múltidézésbe csapott át. Például arról, hogy annak idején, amikor Tischler sporttárs góllövő funkciója mellett átmenetileg a szertárosi-gondnoki teendőket is ellátta, ilyen időben simán kiszórta a fűrészport a hóra, és már mehetett is a meccs.

Az NB III-as csodacsapat

Az egykori játékoscsillag, mondhatni, sporttörténeti pillanatban lépett színre a csapat életében, második peremartoni mérkőzése ugyanis rögtön a Mákvölgyi Bányász elleni Szabad Föld-kupa-döntő volt a Népstadionban (az egyik partjelzőt Puhl Sándornak hívták). Az 1986. április 30-i találkozó napja még akkor is piros betűs ünnep a helyi labdarúgás krónikáiban, ha a 0–0-s döntetlen után végül tizenegyesekkel a múcsonyi ellenfél nyert. „Élmény volt a Népstadionban játszani. Bazi nagy öltöző, szinte kiabálni kellett, ha azt akartad, hogy a terem másik végében is meghallják, amit mondasz” – idézte fel a kalandot Tischler Gábor.

A pontos jegyzőkönyv és eseményleírás megmaradt Becságh László írógépelt feljegyzéseiben, a Peremartoni Híradó című lap munkatársa szorgalmasan dokumentálta a rendszerváltás környékén az NB III-at is megjárt csapat életét. Így természetesen a Ferencváros elleni, 1985. októberi Magyar Népköztársaság-kupa-mérkőzést is, amelyen 2000 néző előtt kapott ki 2–0-ra a peremartoni együttes a Zsiborás – Hámori, Rab, Jancsika, Keller – Bánki, Szántó, Takács – Zsinka, Palkovics, Kincses tizeneggyel kezdő zöld-fehérektől.

A képhez tartozó alt jellemző üres; Peremarton-B-közép-452x327.jpg a fájlnév

Ha fellapozzuk a Veszprémi Napló korabeli lapszámát, a körülményekről ezt olvashatjuk: „A mérkőzés előtt a korai kezdés és a csípős hideg ellenére sűrű sorokban érkeztek a nézők. A peremartoni B-közép tagjai kék-fehér zászlót lengettek, a fradisták zöld-fehér sálakkal köszöntötték pályára lépő kedvenceiket. Dalnoki Jenő, az FTC mestere felhívta játékosai figyelmét, hogy a kiscsapat mindig bizonyítani akar a magasabb osztályban játszó ellen. Egyébként győzni jöttek Peremartonba.”

Teli a dicsőségpolc

A fényes időkről Tischler szavai szolgálnak a legalaposabb összefoglalóval: „Jó kis csapat volt itt, az ellenfelek nem gyakran nyertek. Amikor a Veszprémmel játszottunk, a Janzsó Sanyi úgy szerelte le Rugovics Vendelt, a Bakony Maradonáját, hogy be se kellett csúsznia.” Mellesleg játszott a peremartoni pályán a Veszprém ellenfeleként az 1990-es évek elején a Dinamo Bucuresti is, Fábián Sándor az edzők őszinte felháborodására a szünetben forralt borral kínálta a februári fagyban didergő játékosokat.

A leghűségesebb szurkoló

S hogy kicsoda Fábián Sándor? Az 1946-ban született egykori balhalf 1967-től játékosként erősítette a peremartoni csapatot, 1970-től vegyészmérnökként a szénsavgyárat, később pedig dolgozott az NPK-szekcióban és a növényvédő szereket gyártó, erdő felé eső részlegen, az úgynevezett „rigófütty-üzemben”. Fényképet nem enged készíteni magáról, elmondása szerint legutóbb az érettségi fotózásnál állt kamera elé, szavai azonban annál maradandóbbak.

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20241123_1029_SZM-1024x682.jpg a fájlnév
Kanyargós utak, felejthetetlen kalandok

Mesélt valamikori veszprémi edzőjéről, a talpig úriember Fradi-legendáról, Lyka Antalról, Dr. Benedek Gyula gyárigazgatóról, aki „jobban szerette a futballt, mint Puskás és Pelé együttvéve”, a siroki edzőtáborokról a napi három tréninggel („vacsora után indultunk a harmadikra, azt mondták, kell a hegyi levegő”). A Mátravidéki Fémművekkel kialakult jó kapcsolatról, azokról az időkről, amikor „olyan nyugalomban lehettünk ott, mint Mátra alján, falu szélén öreg néne” vagy az 1987-es zord télről, amikor három hétig szovjet katonák hordták a tejet Peremartonra. A hajdani futballéletről meleg emlékei, a mairól sarkos véleménye van: „Népünnepély volt a meccs, nem ez a mesterkélt kutyafasza, mint mostanság. Körülállták az emberek a gyepet, emlékszem, Nyári Gyula bácsi, a kitűnő zenész öltönyben, nyakkendőben biciklizett ki a pályához.”

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20241123_1006_SZM-1024x682.jpg a fájlnév
Kapunak álcázott vascsőbe rejtett vízvezeték

És ha már pálya: ahogyan a műtrágyavers és a növényvédős bíróajándék, úgy a sporttelep sajátosságai is a peremartoni különvilág jellemzői voltak. A darabos terméskő alapra kiépített, földréteggel borított, mintaszerűen füvesített pályát éppúgy irigyelték a környéken, mint az öltözőépületben egykor működő forróvizes medencét. Spórolni nem kellett, mehetett tele a kád, a víz, a fűtés jött a gyárból. Mesélik, télen szellőztetni kellett, olyan meleget csináltak az öltözőben. Az öntözőrendszert is megoldották rafkósan, a vezetéket a pálya körüli korlátokba vezetve biztosították a vízellátást, sőt olyat is hallottunk, hogy a működtetéséhez szükséges elektromos vezeték ravasz kanyarral kikerülte a villanyórát.

Ez nem futball, hogy is lenne az… A “Világ proletárjai, egyesüljetek!” mottóval kiadott Peremartoni Híradó újság 1988. februári karikatúrája a csúszópénzekkel viccelődik

Szárazság idején a falubeliek körében néha zúgolódás támadt, nem tetszett nekik, hogy a pálya olyan zöld, mint a biliárdasztal, körülötte meg kiégett a fű. De érvényesültek errefelé más különszabályok is, a sportállásban alkalmazott futballisták közül némelyek jószerivel kártyázni jártak be az üzembe, már amikor kedvük támadt. „Életünk a gyár” – mondhatták, és az az élet aranyból volt, vagy ha ment a csapatnak, szép zöld Bartók-ezresekből. Aztán jött a rendszerváltás, a privatizáció, az óriási gyár felbomlott a ma is működő, önálló vállalatokra, és szépen lassan mindenkinek fel kellett venni a munkát.

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20241120_173408-700x1024.jpg a fájlnév
Boldogság, gyere haza!

Kiélezett rivalizálás jellemezte Berhida és Peremarton kapcsolatát, a pálya szélén előbbieket kissé lenézően „falusiaknak”, utóbbiakat hasonló éllel „vagonlakóknak” csúfolták. Aztán ha lefújták a meccset, már csak annyi különbség maradt, hogy a berhidai szurkolók az „Irány a kolhoz!”, míg a peremartoniak „Irány a kultúr!” felkiáltással indultak sörözni.

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20241123_1052_SZM-1-1024x807.jpg a fájlnév
A Sport Büfé ősi támogató – büfé nélkül a futball merő labdázgatás

Érdemes néhány szemelvény segítségével bemutatni a Bogisich Gyula vezette peremartoni gyárral párhuzamosan, az 1920-as években kiépült gyártelep fejlődését, társadalmi életét, mindennapjait.

A képhez tartozó alt jellemző üres; Árfonó-1024x811.jpg a fájlnév

„A peremaroni lakótelepen 1930-ig nem volt rádió. Újság is csak a tisztviselők kezébe jutott el. A munkások között elterjedt »betegség« volt az analfabétizmus és az alkoholizmus. Mi mást tehettek volna munka után, fáradtan, mint hogy a pohárhoz nyúltak. A rendszeres és nem egyszer mértéktelen ivás tovább rontotta a telepen élő családok életkörülményeit. Szinte a gyár építésével egy időben hozták létre a peremartoni elemi iskolát. Amikor 1923-ban megnyílt, a 24 tanulót egy tanító oktatta. Amíg az elsősökkel foglalkozott és az ABC-re tanította őket, addig a másodikosok az egyszeregyet magolták, a negyedik osztály egyetlen leány tanulója pedig a történelemkönyvet forgatta. Korabeli statisztika szerint az ilyen – mai nyelven szólva osztatlan – iskolában egy-egy osztályra alig jutott több idő naponta, mint egy óra” – szemlélteti a már hivatkozott 1970-es könyv a két világháború közötti időszakot, érzékelhető politikai elfogultsággal. – „Abban az időben a peremartoni gyártelepen egy szövetkezeti bolt és egy kantin biztosította a lakosság ellátását. A népművelést, a társadalmi életet jelentette a mindössze 200 kötetből álló, igen gyéren összeválogatott szépirodalmi könyvtár, továbbá a dalkör, a labdarúgó csapat, a tenisz- és tekepálya, valamint a tisztviselők számára létesített kaszinó. A korabeli társadalmi életet a legmerevebb, szigorúan elkülönített kasztrendszer jellemezte. Elsősorban a tisztviselőktől követelték meg, hogy a magánéletükben lehetőleg ne érintkezzenek a kétkezi munkásokkal. A tiszviselő kaszinóba munkás nem tehette be a lábát. Hagyományosan szervezett és szinte esténként visszatérő kártyapartik jelentették az egyetlen szórakozást a gyártelepen.”

Az egyik első peremartoni csapatkép

A futballélet 1924-től kezdett kibontakozni, a visszaemlékezésekben három veszprémi munkás, bizonyos Albrecht, Martin és Kolinger neve szerepel a játék terjesztőjeként. Aztán jött a nagy csapás 1929-ben, amikor a sajtó kendőzetlen megfogalmazása szerint egy játékosnak „kitaposták a belét egy barátságos mérkőzésen”. Az országos hírről a Kis Ujság így számolt be: „Súlyos szerencsétlenség történt vasárnap a Peremarton községben lefolyt futballmérkőzésen. A Veszprémi Vasutas Sportegyesület mérkőzött a peremartoni futballcsapattal. Soós Károly 23 éves veszprémi cipészsegédet, a Veszprémi Vasutas Sportegyesület tagját a mérkőzés közben a játék hevében gyomron rúgták. A rúgás oly erős volt, hogy Soós hasfala felrepedt és sérüléseibe belehalt.”

A képhez tartozó alt jellemző üres; Berhida-1932-1024x552.jpg a fájlnév
Vági Kálmán 1932-es berhidai csapata

Az eset következtében tíz évre betiltották a peremartoni pályát, a döntéssel módot adva a berhidai futball rohamos fejlődésének: a murvabánya helyén pályát hoztak létre, a környékbeli erdőben kivágott fából kapufát ácsoltak, Pálinkás János és Vági Kálmán vezetésével csapatot szerveztek, kalapozással összegyűjtötték a pénzt a pesti ószerestől vásárolt szerelésre. A játékosok egy kamrában öltöztek, az itatóvályúnál mosakodtak, az együttes pedig támaszkodhatott a Körömlakkozók nevű diáktársaságra is. Aztán az 1930-as évek végén lejárt a peremartoni tilalom, a Katolikus Agrárifjúsági Legényegyletek Országos Testülete (KALOT) szerzett mezeket a csapatnak, és újra kezdődhettek újra a meccsek.

Itt a retró jelenidő

A második világháború utáni évek gyökeres fordulatot hoztak, a kommunista hatalomátvétel hatással volt a futballra (a csapat az 1950-es évek elején már Peremartoni Szikra néven futott), ahogyan az élet minden más területére. A már többször citált helytörténeti könyv a kor értelmezési kereteihez igazodva így mutatta be a mozzanatot, amellyel az állítólag titkos sztriptízműsoroknak is helyet adó régi tisztikaszinóból Petőfi Sándor Kultúrotthon lett:
Amikor az első munkásbált rendezték a tisztikaszinó épületében, Görgey Lajos az ajtóban állt és nem éppen lelkes tekintettel figyelte, hogy tapodnak végig a munkástalpak a tisztikaszinó folyosóján, szőnyegén. S ha valaki elfelejtette letörölni a cipőjét, még rászólt;
Kérem, ez tisztikaszinó…
Megálltak előtte és figyelmeztették:
Téved, Görgey úr! Ez mától munkáskaszinó!”

A Color-Chemia telep lakói valamikor külön pályát építettek az erdőbe, a kapuk még állnak

A négyosztályos iskolát nyolcosztályosra bővítették, 1952-ben 130 tanulóval foglalkozott 4 nevelő, 1968-ban már 276 tanuló járt az intézménybe, 15 pedagógus felügyelete mellett. A Peremartoni Sport Klub a labdarúgás mellett működtetett kosárlabda, tenisz, sakk, természetjárás, asztalitenisz és sporthorgászat szakosztályt is. Kiépült a településmagtól kissé odébb eső Color-Chemia telep, külön futballpályát is alakítottak ott, a magára hagyott játéktér ma is megvan, pusztul erdei magányában.

Naplemente az elhagyott “colori” pályánál

A peremartoni gyártelep egykori nyüzsgő életére Mozgay Mihályné, Szabó Gellért igazgató lánya utalt a 2023-ban megjelent helytörténeti kiadványban.

Nagyon nagy nyugalomban lehetett itt, Peremartonban a gyerekekkel lenni”

„Az első nyár 1957 nyara volt, amit itt töltöttünk. Egy biciklink volt négyünknek, a strand szuper volt. Én kilencéves voltam, a legkisebb testvérem öt, de nyugodtan elmehettünk a strandra, mert ott biztosan volt legalább tíz felnőtt, aki figyelt ránk. A nyarakat itt töltöttem 21 éves koromig, aztán férjhez mentem és idejöttünk lakni. Jöttek a gyerekek, hárman, azok nagyon jó évek voltak. Nagyon nagy nyugalomban lehetett itt, Peremartonban a gyerekekkel lenni, egyedül is kint lehettek az utcán. Sok kulturális programot is szerveztünk. KISZ-rendezvények, brigáddolgok. Semmi különös, de együtt voltunk – és ez nagyon sokat jelent. A rendszerváltozással együtt nekem ez a közösség is megszűnt.”

Az 1970-ben kiadott helytörténeti könyv eredeti képaláírása: Fügi László párttitkár és Tóth György KISZ-titkár az ifjúság munkájáról értekezik

Amikor cikkünkre készülve forrásanyagot gyűjtöttünk a veszprémi könyvtárban, a Peremarton 50 éve, a Peremarton 100, valamint a Berhida, Kiskovácsi, Peramarton története és néprajza című könyvek mellett izgalmas meglepetéssel szolgáltak az egykori helyi vagy tematikus lapok, a Peremartoni Híradó, a Vegyépszer Dolgozók Lapja, de kiváltképp az Ipari Robbanó című újság.

Az Ipari Robbanó címlapja 1969. április 1-jén

Megtudtuk egyebek mellett, hogy a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete Veszprém megyei területi bizottsága szervezésében vegyész sportnapot szervezett Peremartonban 1968-ban a Fűzfő, Péti Nitró, Peremarton, Halimba, Ajka, Pét NAKI, Balatonalmádi, Péti Olaj, Nihó Papkeszi, Inota, NEVIKI részvételével. A következő évben szurkolói ankétot tartottak, melynek rövid konklúziója az volt, hogy a drukkerek „ne a játékvezetők és játékosok egyenkénti buzdításával legyenek elfoglalva, hanem kivétel nélkül biztassák a csapatot a jó eredmény elérése érdekében. Zúgjon, zengjen a HAJRÁ, IPARI!”

Mi szeretne lenni Gábor?”

Az Ipari Robbanó hasábjain közölt, Béke című glossza már felütésében is elgondolkodtató. „– Szeretnék nyugodtan, boldogan, békében élni – mondta nekem a minap egy édesanya. Két gyermeke volt. Két fiú. Kamaszok, kedvesek, szépek – az édesanya szemefénye mind a kettő. És tervekkel teli fiatalok. Mi szeretne lenni Gábor? Vegyészmérnök. Hol? Talán Peremartonban, talán másutt. Szerinte nem a munkahely a fontos, hanem a munkakedv. Sándor még szerényebb. Szerszámlakatosnak készül. Szerszám és ember – két egymásra utalt valami.”

Kivágás a Peremartoni Híradó egyik 1977-es számából: a gyártelepen hódított az imperialista divat, berobbant a szexuális forradalom, tombolt az ifjúsági probléma

Az üzemi lap Humorszolgálat rovata is igen tanulságos. A sorok közé rejtve például megtudhatta az olvasó, hogy a peremartoni gyárbirodalom álomvilágának is vannak határai.
„– Drágám – könyörög Borosné. – engedd meg, hogy elutazzam három hétre a hegyekbe. Ott állandóan rád fogok gondolni.
– Maradj inkább itt, kedvesem, és gondolj a hegyekre!”

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20241123_1008_SZM-1024x682.jpg a fájlnév
A szertár ablakába is besüt a nap: Hardi Tamás volt peremartoni játékos a csapat régi mezével

Balaton-környéki riportsorozatunk állandó szakértője, Törő Balázs néprajzkutató, a veszprémi Laczkó Dezső múzeum munkatársa A szocializmus utolsó lehelete címmel írt kommentárt az összeállításhoz.

Törő Balázs a peremartoni pályán

„Balaton-felvidéki sorozatunk több állomáshelyén utaltunk már arra, milyen változásokat hozott a szocializmus időszaka a térség lakossága számára, amely egyúttal a települések társadalmi szerkezetére, közösségi életére is kihatással volt.
A várpalotai kistérségben lévő, Berhidához tartozó Peremartongyártelep (ahogyan a térség más települései: Pétfürdő, Balatonfűzfő stb. is) eltérő utat járt be, hiszen ahogy nevéből is sejthető; létrejötte is az ipar fejlesztéséhez kötődik.
A Peremartoni Vegyipari Vállalat által finanszírozott sportegyesület története a megye más, bányász- vagy üzemi hátterű klubjaival rokon, a szocializmus időszakában élte aranykorát.
A futballcsapat és a gyár élete egybeforrt: míg Balatonfüreden a hajógyár inkább közvetve, az egykor »ipari robbanóként« ismert peremartoni üzem teljes mellszélességgel állt a klub mögött, megteremtve még az NB III-hoz szükséges feltételeket is – a korban modernnek számító sportteleptől a gyári »futballistaállásokig«. A gyártelepi identitásnak szerves része volt a csapat iránti rajongás, a vállalat és a csapat sikerei kéz a kézben jártak.
A gyár megszűnése nem okozott drasztikus demográfiai válságot, ugyanis jópár kisebb-nagyobb vállalkozás alakult, települt meg a helyén. »Gyártelepen« – összehasonlítva Berhida más településrészeivel – manapság is észrevehető a tervezettség és a rendezettség, azonban az egykor pezsgő kulturális, közösségi és sportélet megsínylette, hogy kihúzták felőle a szocializmus túlméretezett védőernyőjét.”

A Hátsó füvesről bővebben:
Hátsó füves weboldal
Hátsó füves Facebook

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20241123_1031_SZM-1-1024x682.jpg a fájlnév
A gép nem forog, az alkotó pihen

Peremartoni riportunk kiegészítéseként a helyi labdarúgás archív fotóalbumából teszünk közzé néhány dokumentumértékű darabot.
Forrás: Berhida múltja képekben Facebook-oldal és a peremartoni Sport Büfé gyűjteménye

A képhez tartozó alt jellemző üres; 123836466_124032419482098_6866909636113646189_n-1024x754.jpg a fájlnév
A képhez tartozó alt jellemző üres; 20241123_1053_SZM-1024x861.jpg a fájlnév
A képhez tartozó alt jellemző üres; 20241123_1049_SZM-1024x699.jpg a fájlnév
A képhez tartozó alt jellemző üres; 20241123_1051_SZM-1024x795.jpg a fájlnév